להשתיק את המחשב – חלק ראשון

מאז ומתמיד היתה לי שריטה עמוקה למחשבים שקטים. למה אני מציין את העובדה הזאת? SML פרסם מאמר (בשני חלקים) שמסביר איך הוא ניסה לגרום ל- "מהיר" (המחשב המהיר שלו) לעבוד באופן שקט יותר. SML השקיע הרבה עבודה (וכסף) אבל בסופו של דבר "המהיר" התפגר… אז ראשית אני רוצה לנחם אותו ולומר שאותי למדו שמי שלא שרף לפחות פעם אחת לוח/מעבד/דיסק לא נחשב למישהו שמבין בתחום… 😉

כאמור אינני מכיר את SML אבל אין ספק שהתחלתי במרוצת הזמן לחבב אותו (המאמרים שלו תמיד מושקעים ומעניינים) . SML קנה מחשב חדש ושקט, אבל אצל רובכם, אני מעריך, בעיית הרעש קיימת. במאמר הבא אתן מספר טיפים להשתקת המחשב (מבלי להחליף רכיבים) .

אתחיל ואומר שבמחשב טיפוסי יש בין 3 ל- 6 מאווררים: 1-2 במארז (קדמי ואחורי), אחד בספק הכח, אחד במעבד, לפעמים אחד על לוח האם (על ה- Chipset) ולפעמים אחד על כרטיס המסך. כל אחד מהמאווררים הללו מרעיש בדרגה שונה אבל אנחנו תמיד נשמע את המאוורר הדומיננטי (כלומר המרעיש ביותר). אז איך יודעים איזה מאוורר הוא הדומיננטי? פשוט מאוד: מכבים את המחשב. שמים מברג בין מניפות המאוורר (כך שלא יוכל להסתובב), מדליקים את המחשב למספר שניות ומאזינים לרעש (אם מדובר במספר שניות לא יגרם נזק למאוורר או לרכיב המקורר). אם הרעש הופחת באופן משמעותי מצאנו את המאוורר הבעייתי. אם לא, שוב מכבים את המחשב ועוברים למאוורר הבא. לאחר שמצאנו את המאוורר "השורר" ניתן להחליפו בחדש (על כך במאמר הבא) או להשתמש באחת מהשיטות הבאות:

 1. שימון וניקוי מאווררים (מדריך)
 2. לספק לו פחות מתח. יש מספר מתאמים: מתאם מ- 12 וולט ל- 10 וולט: מתאים להורדת מתח למאוורר המעבד, ומתאם משולש (מולקס ל- 5 ,7.5 ו- 12 וולט) שמתאים להורדת מתח למאווררים במארז. הרעיון בפתרון הזה הוא שלא תמיד יש צורך בקירור אופטימלי (ובתמורה לקבל רעש מקסימלי). ניתן לאפשר למעבד להתחמם קצת יותר (בגבולות המותר) ובתמורה לקבל קצת יותר שקט (כמובן שהנ"ל צריך להתבצע בצורה מקצועית: כלומר להריץ את המחשב ב- 100% עומס, ולבדוק במקביל את הטמפרטורות של המעבד).mulex_adapter

הערות כלליות:

 • כשאני מרכיב מחשב אני מקפיד לבחור ברכיבים שיתרמו למספר מאווררים מינימלי במחשב (בדר"כ שלוש: אחד במעבד, אחד בספק ואחד בחלק האחורי של המארז). חשוב להבין: ככל שיש יותר מאווררים הרעש הכללי גדל ולכן אני אף פעם לא קונה כרטיס מסך (וגם לוח אם) עם מאוורר (בהתחלה המאוורר אולי שקט אבל בהמשך יש סיכוי שיתחיל להרעיש). אמנם הבחירה לא מאפשרת למחשב להיות עתיר ביצועים (במיוחד בנושא תלת מימד) אבל את המחיר הזה אני מוכן לשלם (בתמורה לשקט).
 • המדריך הזה (וגם המדריכים הבאים) מיועדים למשוגעים לדבר (כמוני / SML). כל מי שפוחד / לא יודע איך להשתמש בטיפים עדיף שלא יתעסק עם הנושא! (אני, בכל מקרה,  לא לוקח אחריות).

8 תגובות בנושא “להשתיק את המחשב – חלק ראשון”

 1. הדרך הכי טובה היא לקנות במיוחד מאווררים שקטים. אני מכיר מישהו ששם מאווררים כאלו במחשב שלו, ולא שומעים את המחשב בכלל. רק אם שמים את האוזן על המחשב שומעים רעש נורא חלש.

 2. יש לי שיטה מצויינת לקרר אותו ולהשתיק אותו בו זמנית ..
  שפכתי עליו דלי מים .. (לא לא לנסות בבית) .
  עכשיו הוא קר ושקט ..

  🙂

  – דוורן

 3. אחד הדברים שהתלבטתי כשקניתי את המחשב שלי הוא האם לקנות מארז שקט, או מארז יפה…בסוף הלכתי על מארז מדהים עם דרקון ואורות ובלאגנים! אבל לאחרונה הוא התחיל לעשות יותר מדיי רעש… 🙁

 4. ניסיתי לשמן מאוורר של מחשב שמרעיש כמו טרקטור לפי המדריך שקישרת אליו.
  לא היה לי שמן מכונות אז השתמשתי בשמן קנולה 🙂
  זה כמובן לא עזר, אבל המאוורר עדיין עובד. בסוף ניתקתי אותו כי נמאס לי מהרעש.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *