שבועיים עם פדורה

במחשב שמיועד לגלישה באינטרנט אני סוגר שבועיים של עבודה עם פדורה 10. מה עשיתי בשבועיים האלה? בעיקר ניסיונות להתמודד עם בעיות בזיהוי כרטיס המסך (כרטיס מסך מובנה: ציפסט 82845 במחשב IBM Netvista). האמת שלא רק לפדורה יש קשיים לזהות את כרטיס המסך. כמעט כל הפצה שניסיתי לא הצליחה לזהות כראוי את הכרטיס (עליתי ברוב המקרים עם vesa). גם כשהצלחתי להעלות את הסביבה הגרפית היה לי קושי להגיע לרזולוציה הרצויה: 1280X1024 בקצב רענון של 85 הרץ.

בסופו של דבר התייאשתי! (חבל שאינטל מזניחים את התמיכה במעבדים הגרפיים הישנים שלהם). אז מה עשיתי? החלטתי להשתמש בכרטיס מסך חיצוני : ATI Radeon 9600. האם הצלחתי להפעיל אותו? לא! גם כאן עשיתי ניסוי: התקנתי את אובונטו וגם היא לא ידעה להתמודד כמו שצריך עם הכרטיס הישן (במדד של רזולוציה וקצב רענון)

לאחר כשבוע החלטתי לעבור ל- Nvidia. השתמשתי בכרטיס מסך ישן אחר (Geforce 5200) וכל הבעיות הסתדרו 🙂

לסיכום:
אדם אחר אולי היה מתוסכל מהחוויות שעברתי אבל אצלי זה דווקא עובד הפוך: בשבילי זאת היתה הזדמנות ללמוד טוב יותר את הקרביים של מערכת ההפעלה, לבחון את הקהילה התומכת ועוד…

מה אני אוהב בפדורה:

 • כמעט ששום דבר לא נכפה עליך: אתה מקבל סביבה גרפית די נקיה (חפה מהמשחקים של gnome, מטלפון ה- IP ועוד…).
 • חלק מהתוכנות הם בגרסאות ממש חדשות: vlc בגרסה 0.96 כשב- Ibex הוא בגרסה 0.86x, אופן אופיס 3 (באובונטו ודביאן בגרסה 2)
 • אפשרות להתקין בנפרד כל חבילה של אופן אופיס: אם אתם מעוניינים רק בכתבן אתם מתקינים רק אותו (שלא כמו באובונטו/דביאן)
 • מאגר לא רשמי אחד גדול (rpmfusion) שעונה על כל הצרכים הלא רשמיים / חוקיים…
 • bootsplash מרהיב (אבל ממש!!!). המחשב נטען כשהילות עוטפות בתנועה מתמדת כוכב לכת עלום (כדור הארץ?)
 • תרגום לעברית ברמה מאוד גבוהה (למעט המילה "שתחול"בכפתור הכיבוי…)
 • קהילה תומכת, פורום טוב והרבה חבילות אוטומטיות להתקנה קלה (למתחילים): easylife, autoten ועוד…
 •  התייחסות יפה לבאגים: די הרבה אנשים הסתבכו עם התקנת הדרייבר של אינטל. נפתח באג, והנושא טופל במהירות ע"י הצוות של פדורה (תוך מספר ימים, רק שבינתיים התחלתי לנסות את  ATI…)
 • מנהל עדכונים יפה ואינפורמטיבי (מחולק ל- 3 קטגוריות: שיפורים, עדכוני אבטחה ובאגים)

מה לא אהבתי:

 • מנהל החבילות Packagekit ממש מעצבן. הוא כ"כ איטי ובדר"כ לא מספק מספיק פרטים על השלבים שהוא נמצא בהם. גם yumex מעצבן: כל פעם שמפעילים אותו הוא מסתנכרן מחדש מול המאגרים (לדעתי זה מיותר כי אם בסופו של דבר אני רק רוצה לחפש/לבדוק משהו ההסתנכרנות מעכבת אותי)
 • הרבה חבילות שיש באובונטו לא קיימים בפדורה: OpenClipart שמותאם לאופן אופיס (כלומר מובנה בתוך הגלריה של אופן אופיס), spe (עורך של פייתון), ejecter (לניהול התקני usb ממגש המערכת), clipmanager (ניהול clipboard) ועוד…
 • תמיכה ירודה בדרייברים קנייניים (לעומת אובונטו). אני יודע שפדורה באופן עקרוני לא מכניסה רכיבים קנייניים להפצה, אבל אם אותי זה סיבך מה יעשו משתמשים מתחילים?
 • קצת פחות פינוקים בשולחן העבודה (לדוגמא בשביל לאפשר התחברות אוטומטית מושהית לחשבון שלי (ללא מסך login) הייתי צריך לחפש עזרה בפורום (ולבסוף לקבל פתרון בדמות עריכת קובץ קונפיגורציה של Gnome). באובונטו ודביאן יש אפליקציה בשם "חלון התחברות" שמבצעת את המשימה בפשטות (בצורה גרפית).
 • מנהל חלונות (Theme) ממש מכוער (לדעתי)

זהו! מאז שיצאה פדורה 10, יש לה כבר כ- 180 עדכונים (די צפוי וכפי שקורה לכל הפצה חדשה). המבחן האמיתי מבחינתי מתחיל רק עכשיו. אני מתכוון להשתמש בפדורה כשנה (ותוך כדי ללמוד אותה טוב יותר…). פדורה היא הפצה מתגלגלת (כלומר ממשיכה להתעדכן כל השנה) ומסקרן אותי לבדוק איך היא תשרוד את התקופה.

15 תגובות בנושא “שבועיים עם פדורה”

 1. נשמע אחלה!
  בהמון פורומים כותבים שפדורה 10 היא מה שאובונטו מנסה להיות… נחמד לשמוע השווה מעשית של כמעט "אחד לאחד"

  ויותר נחמד מזה לשמוע שפדורה 10 פשוט עשו עבודה טובה,
  אני עכשיו ממש שוקל לשדרג מ 9 שיושב אצלי מאז שהוכרז "רישמי" 🙂

 2. אני מאז התגובה האחרונה עם הבעיה, לא המשכתי עם פדורה.. פשוט באג מעצבן שבלתי ניתן לעבוד עם המערכת.

  אבל מה ששמתי לב בהפעלות ההם;
  הבחנתי שלא ניתן להסיר חבילות ממנהל החבילות הצנוע הזה.
  כלומר, אתה כלוא עם חבילה שהחלטת במצב רוח טוב להתקין, ולאחר מכן תשבור את הראש איך להסיר אותה..
  מנהל החבילות בפדורה בהחלט דורש שינוי למשהו רציני ויותר טוב (אולי בכלל להציע להם לשלב את סינפטיק עם תמיכה ב- RPM.. לדעתי רעיון מאוד טוב!)

  את השיפור של מנהל העדכונים הייתי מאוד רוצה לראות בדביאן/אובונטו. זה די משך אותי.

  אגב, ייתכן ובגלל התמיכה הירודה ברכיבים הקנייניים נתקלתי בבעיה שהייתה לי (יש לי כרטיס מסך – ATI Radeon 200M), אבל לך תדע.. ראיתי את הכל במסך.
  אבל כבר עזבתי את זה..

 3. לגבי אופן אופיס לא מדוייק. בדביאן/אובונטו יש לך אפשרות להתקיו כל אחד מהם בנפרד, לדוגמא יש לך חבילה בשם openoffice.org-writer שתתקין אותו.

  בנוסף יש לך מטא חבילה בשם openoffice.org שמתקינה את כל החבילה (שזה מה שההפצות האלה בד"כ מתקינות, אך אין פרוש הדבר שלא להתקין רק המבוקש).

 4. אני הסרתי את ubuntu-desktop תוך כדי הסרת evolution.
  זה לא השפיע לי לרעה על המערכת.

  כל הסקירות האלו על פדורה 10 נשמעות ממש טוב. אני לא התקנתי פדורה מאז פדורה 4 שהיתה הפצה הגרועה ביותר שנראתה עלי אדמות. התקנתי FC6 על VMWare לצורכי טסטינג אבל לא התעמקתי בה. האיטיות של מנהלי החבילות של פדורה בהחלט נשמעת לי מוכרת מהחוויות שלי עם פדורה וללא ספק גרם לי לצלקת נפשית עמוקה. בכל פעם שאני שומע את המילה פדורה אני ניזכר בביזבוז דקות ארוכות בציפייה ל-yum שיסיים להתעדכן, וזאת אפילו לפני שהחל להוריד משהו. מאז אני חסיד של אובונטו על הדסקטופלאפטופ ודביאן על השרת.

  אני מאד רוצה לנסות את פדורה 10 ואת סוסה 11 , ואני כנראה אעשה זאת בזמן הקרוב, אבל אני משוכנע שאשאר נאמן להפצות ה-deb , בייחוד בגלל הסיבה שמחר כשנובל תחתום על חוזה עם מיקרוסופט או מחרותיים כשרד-האט לא יתנו לי להוריד RHEL , אני עדיין אוכל להוריד דביאן ואני יודע שבאובונטו מתנגדים לחתום עם מיקרוסופט.

 5. מאיר: יש לי כרטיס של נבידיה.

  אילן: פדורה לא כוללים דרייברים קיניינים כדי שלא יתבעו את רדהאט. בגלל זה יש במאגרים של פדורה תוכנה חופשית שלא מפירה פטנטים בלבד.
  משתמש חדש לא אמור להתקין את המערכת לבד, הוא אמור לקבל עזרה ממישהו שמבין בנושא (אפילו דרך האינטרנט), וכל מי שמבין בנושא יתקין בשבילו מאגרים חיצוניים. תאמין לי שבסביבת חלונות ההתקנה קשה יותר אם אתה משתמש חדש.

 6. את זה אני יודע, אבל אני לא חושב שיש בעיית רשיון עם הדרייברים של Nvidia או ATI. הרי ההפצות הללו מפתחות את הדרייברים ללינוקס ואני לא חושב שהם מתנגדות לשילוב הדרייבר בהפצה. פשוט יש הפצות שמטעמים עקרוניים לא מוכנים לכלול קוד סגור בהפצה.

 7. אפשר קישור לכניסה האוטומטית?

  שדרך אגב בפדורה 8 עוד היתה בהגדרות המערכת

  ומשום מה הורידו אותה משם.

  לגבי מנהל חבילות יש את smart ואפשר גם

  את סינפטיק המהוללת.

 8. סמארט אני חושב שבסדר אבל גם הוא עושה סריקה

  מעצבנת לפני שאפשר להתחיל לעבוד.

  את סינפטיק עזבתי כי היו בעיות תלויות שאחר כך

  נראה לי שנגרמו ממאגרים לא רשמיים שהשתמשתי בהם.

  לכן אני מעדיף לעשות מה שאפשר מהטרמינל גם עם

  yum וגם עם smart ואני אחזור לבדוק שוב את סינפטיק.

 9. ניסיתי את הפרמטר שהיה צריך להעביר לקרנל, באמת מסך טעינה מדהים.
  יש לזה רק חיסרון אחד, זה מקטין את הטקסט מחוץ לסביבה הגרפית בצורה משמעותית.

  בקשר לרישיון של הדרייברים לנבידיה וATI:
  יש דרייברים חופשיים כמובן, אבל רק הדרייברים הקיניינים תומכים בהאצה גרפית. הרישיון של הדרייבר של נבידיה זה "Redistributable, no modification permitted", אני לא חושב שפדורה יכולים להכניס אותו למאגרים שלהם.
  בפדורה זה לא רק מתוך עיקרון, זה בעיקר בשביל להציל את רדהאט מתביעות משפטיות.

 10. shlomi@shlomi-laptop:~$ dglob ubuntu-desktop
  shlomi@shlomi-laptop:~$ sudo apt-get -f install
  Reading package lists… Done
  Building dependency tree
  Reading state information… Done
  0 upgraded, 0 newly installed, 0 to remove and 23 not upgraded.
  shlomi@shlomi-laptop:~$

  כמו שאתה רואה, הסרתי ושום דבר לא נשבר.
  אני מכבד את דעתך אבל עם עובדות קשה להתווכח.

 11. שלומי שלום
  אכן!
  אבל האם אתה יכול להסיר את evolution או אופן אופיס? מה שכנראה בלבל אותי זה שפעם כשהסרתי את evolution מנהל החבילות הסיר גם את ubuntu-desktop ונשבר (ועכשיו אני מסיק שהוא נשבר בגלל evolution ולא בגלל ubuntu desktop…).

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.