היידה פדורה!

בתקופה האחרונה הרגשתי שדי מיציתי את עצמי באובונטו/דביאן (בהם אני עובד ברציפות כמעט 4 שנים), ורציתי לנסות מספר הפצות נוספות. לא, אני לא מתכוון להפסיק להשתמש בהם (בנייח מותקן אובונטו 8.04 ובנייד דביאן Lenny ושניהם עובדים היטב), אך הרגשתי שאני כבר לא לומד דברים חדשים (במיוחד כלים שקיימים בהפצות אחרות). לפני מספר שבועות ניסיתי והתרשמתי מאופן סוזה 11.0 (סקירה) ובימים האחרונים החלטתי לנסות את פדורה 10. להלן התרשמותי:

 • תהליך ההתקנה: ממש מהיר: הורדתי Live CD ואחרי שהוא עלה (בזריזות מפתיעה) התקנתי את מערכת ההפעלה (במכונה הוירטואלית).
 • טעינה: תהליך ה- boot אחרי ההתקנה ממש הימם אותי. לא ראיתי הפצה שנטענת כ"כ מהר (ועוד מדובר במכונה וירטואלית!). בכל מקרה נכנסתי לשירותי מערכת ההפעלה והסרתי עוד שני שירותים מיותרים: מנהל Bluetooth ומנהל צריכת חשמל (צריך את זה בכלל במחשב נייח?).
 • ברירת המחדל: פדורה מותקנת בברירת המחדל בצורה מאוד מינימליסית ואני אוהב את זה! (אין את אופן אופיס, Ekiga ועוד תוכנות שבאובונטו מותקנים בברירת המחדל ושלא ניתן להסיר אותם מבלי לשבור את ההפצה)
 • עברית: גם כאן ציפתה לי הפתעה נעימה! לא צריך להתקין שום חבילות נוספות! הכל עובד "מהקופסא": במסך ה- Login בוחרים בשפה העברית ושולחן העבודה נטען כשהוא מיושר לימין ובעברית מלאה (ולא כמו בדביאן/אובונטו שם צריך להתקין בנפרד את חבילות העברית ולאחר מכן לישר לימין את הפריטים בפאנל). גם רמת התרגום מאוד טובה ולא הצלחתי למצוא תפריטים שלא מתורגמים היטב או שהתצוגה שלהם שבורה (כמו שקורה לעיתים בדביאן/אובונטו: המלל כתוב אמנם בעברית אבל התצוגה מיושרת לשמאל).
 • עדכניות: פדורה 10 יותר עדכנית מדביאן לא יציב ומאובונטו 8.10: תוכלו למצוא במאגרים את אופן-אופיס 3.0, vlc בגרסה האחרונה (0.96 לעומת x‏.0.8 באובונטו) ועוד…
 • מנהל החבילות: Yum Extender עושה את העבודה (ממש כמו סינפטיק). הדבר היחידי שלא אהבתי הוא הצלמית שבחרו עבורו (נראה על הפאנל כמו זבוב)

אני לא אמשיך! אני חושב שהמשך המבחן צריך להיות במכונה אמיתית (ולא וירטואלית). כך גם אוכל להשוות בצורה מדוייקת יותר את הבדלי הביצועים בין ההפצות השונות. כאמור אינני מתכוון לוותר על אובונטו ודביאן (שמותקנים במחשב הנייח והנייד בבית), אך אני בהחלט מתכוון "לדרוס" את Debian Unstable (שמותקן בעבודה) ולהתקין במקומו את פדורה 10.

הערות:

 • כמובן שניצלתי את ההזדמנות וייצרתי חבילה של מזרים לפדורה 10 (בעזרתו והנחייתו האדיבה של מארק קרפיבנר). אני חושב שזאת הפעם הראשונה שאני אורז חבילה בצורה תקנית (כך שאני עדיין צריך לשפר את האריזות לייצרתי לדביאן/אובונטו).
 • שאלה שמסקרנת אותי: מי עומד מאחורי התמיכה לעברית בפדורה? הקהילה, גוף מסחרי כלשהו או אדם פרטי שעושה מלאכתו בהתנדבות (כמו ליאור קפלן בדביאן).
 • נראה לי שאופן-סוזה 11.0 ופדורה 10 מתקדמות בצורה מרשימה בעוד שאובונטו צועדת לאחור (ואני לא אפנה לכל האנשים שמאוכזבים מ- Ibex). אני מקווה ש-"מלחמת ההפצות" (שעשתה טוב שהפצות שסקרתי) תגרום לשיפור קרוב גם באובונטו.

fedora10.png

23 תגובות בנושא “היידה פדורה!”

 1. יש לך כמה טעויות בפוסט, פדורה מותקנת בצורה מינילית רק אם מתקינים מלייב CD. בקשר למנהל החבילות, למה כל מי שמנסה את פדורה לא משתמש בPackagekit שבא כברירת מחדל?
  בקשר לסימן ה"מקק", זה הנראה ככה גם בPackagekit, פשוט משתנה לפי סוגי היעדכונים שממתינים:
  ג'וק על כוכב כתום לעידכונים שהם תיקוני באגים , סימן קריאה על כוכב אדום לעידכוני אבטחה, כוכב ירוק לשיפורים, וכוכב כתום לסתם עידכונים.

 2. הדבר שהכי מוזר הוא שב LiveCD הוא מותקן בברירת מחדל… אולי התקנת את Yumex ידנית?
  את Packagekit מפעילים דרך מערכת->ניהול->הוסףהסר תוכנה.

  אגב, בקשר לעברית – אם בLiveCD הפעלת עברית כמו שעשית אחרי ההתקנה, גם מסך הLogin יהיה בעברית. במקרה שלא, אפשר לשנות אותו לעברית ע"י שינוי שפת ברירת המחדל של המערכת. לדעתי בהתקנתה מLiveCD זה מותקן כברירת מחדל, ואז זה במערכת->ניהול->שפה.
  אם לא אפשר להתקין את system-config-language.
  לדעתי מי שמתחזק את העברית בפדורה זה צוות הלוקאל שלהם, ראה קישורים מהוויקי של פדורה: https://fedoraproject.org/wiki/I18N
  https://fedoraproject.org/wiki/L10N

 3. O.K. מצאתי! את Yumex התקנתי ידנית. דרך אגב: איזה מנהל חבילות נחשב לטוב יותר? (התקנתי את yumex אחרי שקראתי מספר ביקורות טובות עליו).

 4. אני חושב שPackagekit נחשב לטוב יותר, כי הוא בא בברירת מחדל, למרות שלחפש בו חבילות זה קצת יותר איטי לפעמים מלחפש אותם ישר עם yum, הוא עושה עבודה טובה, ותומך לא רק בyum בתור backend.

 5. שאלה קצת לא קשורה – איך הסתדרת בסוף עם סוזה מבחינת העברית?
  מהניסיון המועט שלי איתה לא זכור לי תרגום מלא ומדויק..
  פדורה באמת נראית לעניין בגרסא הזאת, צריך לנסות.

 6. >שאלה שמסקרנת אותי: מי עומד מאחורי התמיכה לעברית בפדורה? הקהילה, גוף >מסחרי כלשהו או אדם פרטי שעושה מלאכתו בהתנדבות (כמו ליאור קפלן בדביאן).
  תרגומים של גנום, KDE, פיירםוקס ועוד נלקחים ישירות מהפרויקטים הראשיים שלהם (לא כמו באובונטו, הם לא עוברים לאנצ'פאד).
  כלי ניהול של פדורה (תוכנית ההתקנה, ניהול מדפסות וכ'ו) מתורגמים על ידי אורון פלד, אני גם עוזר לפעמים.
  אתה יכול לראות את המצב של התרגום פה:
  http://translate.fedoraproject.org/languages/he/

 7. מרק, אם אתה עוזר לפעמים אולי תדאג לתיקון באג ה"שתחול" (ראה מערכת->כיבוי).
  כנראה ששחכו לעשות QA לחלק מהתירגומים.

 8. יש הבדל בין תרגום רציני של הפצת לינוקס לתגובה לפוסט בבלוג.
  חוץ מזה שבדיקת שגיאות הכתיב של פיירפוקס עובדת רק בשפה אחת בו זמנית וצריך להחליף לעברית כדי לקבל בדיקת שגיאות בעברית, משהו שאני תמיד שוכח לעשות.
  🙂

 9. היי, גם אני מנסה פדורה 10 וסוזה בנוסף למינט ואובונטו בוירטואלבוקס. אני מודה שפדורה 10 יותר טוב מאובונטו החדש. אבל לא הסתדרתי עם מנהל החבילות. אנסה את המנהלים האחרים. למשתמשים חדשים הייתי ממליץ על מינט. אומנם התפריט במינט יותר מבולגן מהתפריט בסוזה, אבל בסוזה שרתי מראה ומנהל חבילות מפריעים לי. בינתיים לי אישית דביאן מאוד נעים ונגיש בעיניי…

 10. השוואות עם אופן-סוזה 11 כבר לא רלוונטיות, כי בעוד כשבועיים תשוחרר 11.1.
  גם אני התרשמתי מאד לטובה מפדורה 10. מעניין איך היא תחזיק מעמד במשך חייה הקצרים. הרבה פעמים הנפילה בפדורה מגיעה בהמשך מחזור החיים (פדורה אינה מתיימרת להיות stable, והיא מעודכנת ללא הרף).

 11. בעקבות המלצתך בפוסט זה, גם אני הלכתי להתקין. בהחלט מערכת נוחה ונטולה לרוב בעיות. אה, וגם הרבה יותר מהירה ואובונטו.
  מה גם, שפעם ראשונה עבדתי עם הפצה שמבוססת על רד-האט.

  אך יש באג אחד מרגיז שעושה לי חשק לזרוק אותה לכל הרוחות:
  לאחר כמה דקות הפעלה בודדות המערכת נתקעת ונשאר רק לכבות את המחשב פיזית ולחשוש לדיסקים הקשיחים.. וזה קורה ללא שום סיבה, אפילו שהמחשב עומד שקט או באמצע גלישה.

  אילן, גם אתה נתקלת בבאג הזה ?

  בנתיים אין שום עדכון אליו…

 12. שימי:
  לא, אבל אני עדיין עובד עם מכונה וירטואלית (במחשב שאני מנסה להתקין עליו הוא לא מזהה את כרטיס המסך).

  לולי:
  למה הכוונה מתעדכנת בלי סוף? הרי לא מדובר בהפצה מתגלגלת ולכן מידי שנה יש גרסה חדשה. ברור שבמשך השנה יש עדכונים רגילים (כמו לכל הפצה) אבל יש לה נוהל עדכונים מיוחד?

 13. לגרסה יציבה אמיתית, כלומר אחת שאינה כוללת מקורות backport למיניהם – העידכונים הם אך ורק תיקוני באגים, הנבדקים בשבע עיניים.
  זה לא המצב בפדורה, וזו לא מטרתה.
  היא גרסת פיתוח ומטרתה לבדוק שיפורים וחידושים.
  אם נחפש בפדורה מקבילה מעולם הדביאן, היא מתאימה לאנסטייבל – כלומר דרגת סיכון אחת מתחת לאקספרימנטל, אך מעל טסטינג.
  מחזור החיים של פדורה הוא כשנה, ובסופה נפסקת התמיכה בה.

 14. פדורה יציבה!
  העידכונים נבדקים ע"י העלאה למאגרי הtesting ועוברים למאגר הראשי רק אחרי בדיקות.
  אני משתמש בפדורה על מחשב נייד עם הארדיסק יחסית פגום, והיא עובדת מעולה.

 15. הרי ציטוט מתוך "מטרות פדורה" כפי שמופיע בבטאון הרשמי של רד-הט:
  Rapid innovation vs. stability. Fedora is fast moving. It is for people who always want the latest and greatest. The Fedora stream is more revolutionary: Old versions of packages may be quickly cast aside for new ones. Fedora is highly receptive to experimentation.

  הציטוט לקוח מכאן:
  http://www.redhat.com/magazine/019may06/features/fedora_rhel_1/

  חדשנות ויציבות הן אקסקלוסיביות – או זו או זו.
  אתה זמן קצר מדי בלינוקס ובפדורה כדי שנסיונך יכחיש את מה שההפצה מגדירה כמטרתה.

 16. פדורה היא גם חדשית וגם יציבה, לא משנה מה המטרה שלה, בשבילי יציבות זה אומר:
  לא קורס כל דקה (בניגוד למערכת של מייקרופלוץ)
  עובד מהר (בניגוד למערכת של מייקרופלוץ)
  נבדק בקפדנות (בניגוד למערכת של מייקרופלוץ)

  את כל זה יש בפדורה – זה אומר שהיא יציבה.

 17. el.il
  ההגדרה שלך לגבי יציבות היא מאוד מאוד פשרנית.
  יציבות בלינוקס זה אומר לדעתי שני דברים:
  1. יכולות עבודה של מספר חודשים/שנים ללא איתחול
  2. עץ חבילות יציב מאוד (שכל החבילות ברי התקנה – ללא התנגשויות עם חבילות אחרות)

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *