מה חסר ללינוקס?

מארק שאטלוורת' טוען שלינוקס לוקה במראה ותחושה (עיצוב מינשק) ועל נושא זה אובונטו יעבדו בשנתיים הקרובות. קטונתי מלהעיר לו אבל לדעתי יופי, מראה ותחושה זה לא מה שחסר ללינוקס (ראו ערך compiz, avant ועוד…)

מה שכן הייתי רוצה שיתקדם בלינוקס:

 • שימושיות. דוגמה: היום עזרתי לעובד בעבודה לפתור תקלה ב- vmware. הבעיה הייתה די סבוכה וייעצתי לו להתקין מחדש את התוכנה. הוא די נחרד מהעצה ("להתקין מחדש את vmware? אתה יודע כמה זמן לקח לי להתקין את התוכנה")? והאמת שהוא די צודק: צריך לטעון מודולים לקרנל, להתקין חבילות נוספות ועוד… בקיצור ההתקנה לא טריביאלית (וגם Virtualbox לוקה בנושא זה).
 • שיפור תוכנות קיימות / פיתוח תוכנות חדשות שיעסקו בעיבוד וידאו. הסבר:
  – cinerela לא מספיק בשלה, מלאה בבאגים ודי מסורבלת לשימוש
  – עד היום אין לי תוכנה נורמלית להקלטה מהטלוויזיה (אני מקליט ב- command line, אבל אני לא יכול לצפות ולהקליט מהטלויזיה בו זמנית…). ביומיים האחרונים אני עושה מאמץ להתקין את mythtv. מדובר בתוכנת מדיה סנטר מקצועית (שתפתור לי את בעיית ההקלטה מהטלוויזיה) אבל בשקט הייתי נותן לה את התואר: "התוכנה הכי קשה להתקנה בלינוקס". התקדמתי די הרבה עד עכשיו (ביומיים): בסיס הנתונים קיים, ה- backend מתממשק לבסיס הנתונים, כל התחנות מוגדרות (אבל עדיין לא הפעלתי את הסקריפט "ששואב" את פירוט התכניות מ-Yes), גם ה- frontend עובד אבל בשורה התחתונה אני לא יכול לצפות בטלוויזיה/להקליט תכניות (התוכנה "מתרסקת" מיד עם ההפעלה…)
 • שיפור גדול ב- wine. היום wine יודע להריץ די הרבה תוכנות של חלונות אבל לטעמי הוא עדיין לא מספיק בשל (למרות שגרסה 1.0 שוחררה זה מכבר). עדיין לא כל התוכנות של חלונות ניתנות להתקנה (אם בכלל) בדרך פשוטה ומהירה (ואני לא מזכיר את נושא המשחקים…). די הרבה משתמשים של חלונות יכלו לעבור ללינוקס אם wine היה עושה עבודה טובה יותר (מה לעשות, אפילו שיש חלופות מצוינות לחלק גדול מהתוכנות של חלונות, קיימים משתמשים רבים שאינם מוכנים להיפרד מהתוכנות שהם רגילים אליהם ולכן מוותרים בכלל על התענוג של לעבור ללינוקס).

אני בטוח שיש עוד די הרבה דברים שלינוקס צריכה להשתפר בהם. כפי שכתבתי תחום המנשק הוא לא התחום החלש בלינוקס (אבל יתכן שבנושא זה מארק מרגיש שהוא יכול לתרום באופן מיידי)

11 תגובות בנושא “מה חסר ללינוקס?”

 1. לדעתי מה שחסר ללינוקס זה מישהו שיקטין משמעותית את מספר ההפצות. אני יודע שזה נוגד את רוח החופש והקוד הפתוח, אבל כמות העבודה הכפולה (שלא לומר פי עשר) שנעשית היום בקימפול/בדיקות/אריזה/תרגום/תמיכה/תיעוד/וכו' לא מאפשרת קידום רציני של לינוקס כאלטרנטיבה אמיתית לחלונות.

 2. קראתי על זה המון דיונים בלינמגזין. לא רק שאטלוורת' מתלונן. גם מפתחים וחברות מסחריות שמוכרות קוד פתוח.

  15 אתגרי שימושיות לתוכנה חופשית
  http://linmagazine.co.il/hacking/2008/08/12/freesoftware-usability

  האם Photosynth יכל להיות פרוייקט קוד פתוח?
  http://linmagazine.co.il/hacking/2008/08/26/not-invented-here

 3. היי אילן,
  אני וערן יושבים עכשיו בחברה כרגיל ונהנים מהפוסט שלך..
  אתה בדיוק מדבר על מה שאנחנו עובדים, בנוגע לתוכנות הספציפיות.

  cinelerra – האמת שככול שאני עובד איתה אני מוצא דברים חדשים שאפשר לעשות, היא דיי מפותחת (רינדור בחווה, crome key ועוד). למרות שאני מסכים שיש הרבה דרך. הבעייה האמתית שלה היא קוד מסובך. אני הצלחתי לבנות כלי בשבילה שפורסם ב: http://cinelerra.org/user-tips.php (תסתכל Paste, Turn, Copy! בסוף). אבל להכניס את זה לקוד היה בעייתי כי הלכתי לאיבוד, ואין תיעוד. וקשה לדבר עם המפתח הראשי.

  MythTV – אנחנו עכשיו עובדים על מדייה סנטר חדש, מקווה שתראו אותו מתפרסם בקרוב. ואנחנו גם מקללים את ההגדרות המסובכות.. אני מקווה שהמוצר שאנחנו מפתחים יפתור את זה.

  wine – אנחנו ניסינו להפעיל לחץ על הקהילה לתקן באג בן 5 השנים שקשור לעברית. שחר שמש מ-lingnu מסוגל לתקן אותו בחברה שלו, אבל מן הסתם זו עבודתו והוא מבקש תשלום. היה נסיון שלנו שאיגוד האינטרנט יתרום את הכסף במסגרת קול-קורא, אחרי הכול יש צורך, יש מבצע ומה שחסר זה כסף בלבד (התוצאה תהיה שאופיס של מייקרוסופט יעבוד בלינוק בעברית), אבל זה נתקע בעיקר מפני שאיגוד האנטרנט ס לא עונים לנו. גם לא קיבלנו תשובות שניסינו לדבר ישירות עם code warriors, דיברנו עם מנהל פרויקט wine שהוא עובד שם והוא הפנה אותנו אליהם.

  גיא

 4. שלום גיא

  מה אתה עושה בארץ? הייתי בטוח שאתה עדיין בבנקוק, קופץ ממסיבת קוקטייל אחת לשניה, נפגש עם נסיכת סיאם ומפלרטט עם שאר עלמות החן… אין ספק: עשית חיים ואני עשיתי טעות כשלא נדחסתי למזוודה שלך 🙂

  בכל מקרה:
  הצלחתי סוף סוף להפעיל את mythtv! (היתה בעיית הרשאות די טפשית). אשמח להתעדכן במדיה סנטר החדש. הוא יהיה בעברית?

 5. יהודה שלום

  אין לי אלא להסכים איתך. אם רק היה גורם שפועל עפ"י אסטרטגיה (שנקבעת ע"י הקהילה) ומחלק משימות בין המוחות השונים המצב היום היה יותר טוב. יש המון כפילות בעבודה והרבה מאוד הפצות הם פשוט מיותרות (לדעתי).

 6. סוף סוף לינוקסאי שיצא מהבועה.

  ציטוט משיחה שלי היום במסנג'ר עם מישהו, דיברתי על אותו נושא:
  "יש מלא דברים שמרחיקים אנשים מלינוקס, עיצוב לא משהו, תמיכה לקויה בהרבה סוגים של חומרה, אין הרבה משחקים, מסובך לשימוש, והעובדה שכמעט כולם משתמשים בWindows"

  "אבל אם מישהו לא יעשה משהו בנושא (לינוקס), אז זה ישאר ככה, זאת הבעייה של לינוקס, שהלינוקסאים חיים בבועה שלינוקס מתאים לכולם ושזה פשוט מושלם ואין שום בעייה, ורק מישהו שמבין הרבה בלינוקס יכול לתכנת דברים כדי לשפר את המצב"

 7. el.il
  אין מערכת הפעלה מושלמת (ובטח שחלונות אינה כזו).
  פעם כתבתי על 10 דברים שאני אוהב בלינוקס:
  http://ilsh.info/?p=517

  ו- 10 דברים שאני לא אוהב בלינוקס
  http://ilsh.info/?p=520

  למרות החסרונות שציינתי אני עובד עם לינוקס מתוך בחירה ואהבה (כי היא נותנת לי דברים שחלונות לעולם לא תיתן: חופש וכיף…)

 8. אני נוטה להסכים דווקא עם שאטלוורת. נכון, קומפיז נראה ממש מעולה, Avant גם נורא מגניב ואני משתמש בשניהם. אבל, יש מושג של ליטוש שהם לוקים בו בחסר. Avant מבוגג לחלוטין – מלא באגים שהוא כמעט לא שמיש. קומפיז גם די מבוגג על חומרות מסויימות (ATI/AMD למשל?) ומאוד מצועצע ולוקה בברירות מחדל שפויות.

  אני דווקא מאוד לא מסכים עם יהודה. נכון שיש הפצות מיותרות, אבל מצד שני אין הרבה אנשים שמשתמשים בה. מדובר בדרך כלל בתירגום משותף, פתרון הבעיות חוזר ל־upstream ומגיע כך לכל ההפצות האחרות וכו'.

  בדיוק כמו שלא תגיד שבשוק המכוניות יש עבודה כפולה ומיותרת, גם כאן אי אפשר להגיד את זה – תחרות בריאה זה סימפטום של שוק טוב. המצב הלא טבעי בו יש מערכת בודדת אחת, אינו בריא לעומת זאת (לאף אחד… ר' ערך שנאת מיקרוסופט, פער דיגיטלי גדול מאוד, קושי רב בהצלחה בתחום המחשבים בכלל ובפרט מערכות ההפעלה).

  באופן כללי, תחרות מעודדת התקדמות. ר' ערך IE6 שעד לפני פיירפוקס המשתמשים פשוט נתקעו איתו למשך שנים.

 9. שלומי שלום

  יש משהו במה שאתה אומר אבל לדעתי רק משהו…
  בוא ניקח את פרוייקט קומפיז ובריל. בהתחלה הם התפתחו כפרוייקטים נפרדים ושניהם היו מלאים בבאגים. במצב הזה טוב שאיחדו כוחות כדי ליצור מוצר אחד טוב (זה עדיף לדעתי על שני מוצרים ירודים בתחרות…).
  לגבי ההפצות: רוב ההפצות מציעות בעצם את אותו הדבר: שולחן עבודה gnome,kde (באותה הגרסה כמעט), מנהלי חבילות שונים ועוד… כלומר אנחנו לא מקבלים ערך מוסף והתחרות כאן לא עוזרת (כי אנחנו בסופו של דבר מקבלים את אותו שולחן העבודה…). עדיף לדעתי להשקיע את הכסף והזמן בקידום שולחן העבודה (לעומק) וכך ההפצות החשובות יהנו משולחן עבודה מתקדם יותר.
  אבל בלינוקס אין גורם מכוון (ולנתון הזה יש יתרונות וחסרונות) כך שמשאבי כח האדם לא מנוצלים כהלכה.

 10. כדאי להזכיר שבהתחלה, בריל היה פורק של קומפיז. מה שבעצם אומר שהפיצו את קומפיז, ממנו פוצל בריל שהיה פתאום הרבה יותר טוב (וזה כי לא אהבו את הכיוון של המפתחים המקוריים). לאור ההצלחה של בריל, החליטו המפתחים לשתף פעולה שוב וכל השינויים הטובים של בריל חזרו בחזרה לקומפיז. אילולא היתה תחרות כזו בין בריל וקומפיז, היינו כיום לדעתי עם משהו הרבה פחות טוב.

  בוא נקח דוגמה יותר טובה אבל, MPlayer ו-Xine. שתי ספריות נפרדות לניגון מולטימדיה. אבל משתפות פעולה אחת עם השנייה בנושאים רבים ומגוונים. קוד מ־MPlayer עובר ל־Xine ולהיפך. כי זה קוד חופשי וכך צריך להבין את זה. כשהקוד חופשי לא צריך להמציא את הגלגל מחדש, זה כל הרעיון!

  לגבי שולחן העבודה, העניין הוא שאין שם תחרות, כי אין שוק בשולחן העבודה עבור לינוקס. אתה כן רואה תחרות בשוקים האירגוניים בין דביאן, רד-הט, אורקל, נובל וכו' ואכן בשוק הזה יש תחרות ולכן יש כזו התקדמות.

  בנוסף הניסיון לגרום ללינוקס להראות כמוצר אחד היא לקויה. לינוקס נבנת ע"י מספר גדול של חברות (וכרגע רק עליהם אני מדבר, כל ההפצות צעצוע לא ממש נחשבות עבורי כרגע). החברות משקיעות במערכת לצורך עצמי ומן הראוי שייצרו מוצרים מההשקעה שלהם, גם אם זה אומר שיצטרכו להתחרות אחת בשנייה.

  הבעיה בקידום שולחן העבודה, היא שזה לא משתלם לאף אחד… אף חברה שכרגע עוסקת בקידום לינוקס לא מתעניינת בשוק הזה כי:
  א. הם מפחדים ממיקרוסופט.
  ב. השוק אינו רווחי כיום.

  כפי שאני רואה את זה, זה לא באמת קשור לאיכות של התוכנה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.