רכישת מחשב חדש, כל מה שצריך לדעת: המעבד (חלק 2)

המעבד הוא המוח של המחשב (יחידת העיבוד המרכזית), הרכיב המרכזי, החשוב והיקר ביותר בו. הוא זה שמבצע את פעילות העיבוד ומכאן חשיבותו הרבה.
אם נמשיל את המחשב לעולם המכוניות, אז המעבד הוא מנוע המכונית. אבל להבדיל ממכונית לה מנוע בודד, מעבד מכיל בפועל כמה מעבדים פיזיים (בכדי לקבל ביצועים יותר). לכל מעבד פנימי קוראים ליבה. יש מעבדים להם 2 ליבות ויש עם 4, 8, 16 ובתחום העסקי הכבד (שרתים) אפילו 32, 64 ו- 128 ליבות. בכל מקרה כל המעבדים (שליבותיהם נמצאים בתוך מארז המעבד) נראים באופן דומה לתמונה שבסוף המאמר.

מעבר לליבה פיזית שהיא בעצם מעבד בפני עצמו, למעבד יכולת להריץ ליבות וירטואליות, כך שתוכלו להיתקל (לדוגמה) במעבדים עם 4 ליבות פיזיות ו- 4 ליבות וירטואליות (כך שהמחשב יוכל לבצע הרבה יותר פעולות באופן מקבילי וביצועיו הכלליים יהיו טובים יותר).
אם נמשיל שוב לעולם המכוניות אז תתארו לכם שתוכלו לקנות מכונית עם 4 מנועים שונים, כשכל מנוע מחובר לגלגל אחד. נכון שתקבלו מכונית חזקה ומהירה יותר? אותו הדבר בתחום המחשבים.
קיימים שתי יצרניות גדולות של מעבדים: Intel ו- AMD. מעבדי Intel תמיד הצטיינו בביצועים מעט יותר טובים מ- AMD, אך מעבדי AMD הצטיינו בד"כ בקבלת תמורה טובה יותר (יחס מחיר/ביצוע).
במאמר זה אציג את מעבדי אינטל שמאוד פופולריים ונפוצים בארץ. קיימת סדרה דומה למעבדי AMD (רק ששמות המעבדים שונים ונקראים Ryzen):
לאינטל 5 סדרות מעבדים לתחום הביתי:
  • אינטל פנטיום
  • אינטל Core i3
  • אינטל Core i5
  • אינטל Core i7
  • אינטל Core i9

בכל שנה אינטל מוציאה סדרות חדשות ("דורות”) של מעבדים עם ביצועים טובים יותר. שנה שעברה היא הוציאה את דור 9 והמעבדים קיבלו שמות כגון Intel Core i3-9100 או Intel Core i5-9400. השנה יצא דור 10 והמעבדים נקראים: Intel Core i3-10100 ו- Intel Core i5-10400 וכו’

נניח שאתם מעוניינים לקנות מחשב שמכיל את המעבד הבא: Intel Core i3-9100. במה הוא שונה ממעבד טוב ויקר יותר: Core i5-9400? פשוט תקלידו בגוגל את המילים הבאות: “ passmarks Intel Core i3-9100” ותבחרו בתוצאה מאתר cpubenchmark.

תקבלו ניתוח של המעבד וציון כולל שלו (בעבודה בריבוי ליבות ובעבודה בעבודה של ליבה בודדת). בצורה דומה תחפשו את דגם המעבד השני ואז תוכלו להשוות בין הציונים

הערה: השימוש בליבות תלוי באפליקציות. יש אפליקציות שיודעות להשתמש בכל הליבות, יש כאלו שיודעות להשתמש רק בליבה בודדת (אבל רוב האפליקציות המודרניות יודעות להשתמש בכל הליבות).

כללי אצבע לבחירת מעבד:
מעבד Intel Pentium: כשהתקציב מאוד לוחץ. מתאים ללקוח שכמעט ולא משתמש במחשב ושלא חושב שיצטרך להשתמש בו מעבר לכך. מתאים לגלישה פשוטה באינטרנט, עריכת מסמכים ומשחקים פשוטים (דוגמת סוליטר)
מעבד Intel Core I3: מתאים למשתמש ביתי לא כבד, כזה שנזקק יותר למחשב אבל לא מעוניין לשחק במשחקי תלת מימד ולא מתכוון לערוך בשוטף סרטוני וידאו גרפיקה כבדה
מעבד Intel Core I5: מתאים למשתמש שמעוניין לשחק במשחקי תלת מימד, לערוך סרטי וידאו או גרפיקה כבדה אבל הוא לחוץ בתקציב
מעבדים Intel Core I7 או Intel Core I9: מיועדים למשתמשי מחשב כבדים, כאלו שמעוניינים לשחק במשחקי תלת מימד רציניים, לערוך בצורה שוטפת סרטוני וידאו או גרפיקה כבדה
הערות:
  • להשתדל לקנות תמיד מעבד מהדור האחרון (בזמן כתיבת המאמר דור 11)
  • זאת לא כל התורה בתחום, אבל אפשר להגיד שאלו 10 הדברות. יש פרמטרים נוספים דוגמת הספק המעבד, יכולות המהרה ועוד פרמטרים רבים נוספים, אבל במסגרת המאמר הבסיסי אסתפק בהסבר הנוכחי

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.