Gnome Shell מצטער, טעיתי!

כשהתחלתי להשתמש בלינוקס (בתחילת שנות ה 1990), עבדתי בעיקר עם רד-הט (וקצת עם מנדרייק). רד-הט השתמשה בשולחן עבודה בשם Gnome-2 וכך הכרתי אותו. אהבתי מאוד את Gnome-2. הוא היה שולחן עבודה מאוד פשוט, נקי ואלגנטי, הוא היה נוח לעבודה ולא שבר לי את זרימת העבודה (Workflow). כשפותח מחליפו, Gnome Shell, ניסיתי בכל כוחי להתרגל אליו, אך הוא היה כבד ומסורבל. הוא הכיל המון באגים ושבר לחלוטין את זרימת העבודה שלי.

עם הזמן מפתחי Gnome Shell החליטו לנקות את הקוד והורידו אט אט, אבל בצורה עקבית, תכונות רבות משולחן העבודה. תכונות שהייתי רגיל אליהם כבר לא היו קיימות, אפילו לא בהרחבות, והדבר הזה שבר אותי. לא היה לי מחשב חזק במיוחד (AMD כפול ליבה) והוא התקשה להתמודד עם הכבדות של שולחן העבודה (שלמרות ניקוי הקוד נשאר כבד ומסורבל).

אז כאמור נשברתי, וכמו רבים אחרים חיפשתי פתרונות: השתמשתי קצת ב-XFCE. ל- MATE לא התחברתי, למרות שהוא בדיוק אותו גנום 2 שאהבתי. למה? לא יודע… הרגשתי שאני משתמש במוצר מת! יותר נכון, מוצר שנגזר דינו למות… עולם התוכנה תמיד צועד קדימה, והסתמכות על GTK2 כשכל שולחנות העבודה האחרים החלו לאמץ את GTK3, נתנה לי הרגשה שאני משתמש בשולחן עבודה מיושן.

גם את Cinnamon לא אהבתי. למה? בגלל שזה Fork מההתחלה ועד הסוף. ממש בזבוז משאבים ואנרגיה. Cinnamon גם לא היה יציב במיוחד. חלקים משולחן העבודה
נראו לא אפויים: תפריט התחל מכוער (היית מוסיף לו מועדפים והוא היה גדל בצורה מוגזמת), עיצוב חלק מהחלונות בלוח הבקרה נראה לא אסטתי ומיושן. נכון, היה גם את אובונטו ו- Unity. אבל גם כאן היה מדובר בשבירת זרימת העבודה…

אז מה עושים כשאין שולחן עבודה נורמלי? מוותרים עליו לחלוטין ועוברים להשתמש ב- Windows Managers דוגמת Openbox ו- i3. מבין שניהם אהבתי במיוחד את i3. למדתי אותו היטב. הוא אילץ אותי לשנות את הרגלי העבודה, אבל לא באופן שכעסתי עליו. הוא גרם לי להבין כמה קל, יעיל ונוח לעבוד עם המקלדת ולא בעכבר.

עם יציאתי לפנסיה היה לי יותר זמן לצפות ב- Youtube. שמתי לב שאנשים שונים החלו להלל את Gnome Shell והפכו אותו לשולחן העבודה הבלעדי שלהם. אפילו אובונטו זנחה את Unity ואימצה לחיקה את Gnome Shell (עם התאמות שונות).

אז היום כבר יש לי מחשב מודרני (8 ליבות, 8 גיגה זכרון, דיסק SSD גדול) ולבזבז את כל העוצמה הזאת על i3 נראה לי ממש מוגזם, והחלטתי לנסות שוב את Gnome Shell, ומה אגיד לכם… נישביתי בקסמה! איזה אלגנטיות, איזה ליטוש!!!

כנראה שהייתי צריך לעשות את כל הדרך מ- i3, לשנות את הרגלי העבודה שלי, ורק אז להבין את הגאוניות של Gnome Shell. אז זהו, מצאתי כאמור שולחן עבודה אולטימטיבי עבורי אבל לא רק: מצאתי גם הפצה מסויימת שהפכה להפצת הבית שלי. קוראים לה Arch…  (עליה אספר בפרקים הבאים)

נ.ב.
לחובבי KDE התנצלות. לא הזכרתי את שולחן העבודה, אפילו לא במילה, אבל אני פשוט לא מתחבר אליו. ניסיתי כמה פעמים, בתקופות שונות, ולא הלך…  Sorry 🙂

4 תגובות בנושא “Gnome Shell מצטער, טעיתי!”

 1. ברוך שובך אילן, ובהצלחה בדרך החדשה.
  לא הסברת למה Xfce לא מצא חן בעיניך. אני מאוד אוהב אותו וסקרן לשמוע למה אתה לא.

 2. הי אורן
  XFCE בסדר גמור. אם מישהו מביא לי מחשב חלש ומבקש: "תתקין לי לינוקס על המחשב", בדר"כ אני מתקין לו Linux Mint XFCE 18.04.

  כאמור XFCE מיועד למחשבים חלשים. קצב הפיתוח שלו מאוד מאוד איטי. המעבר המלא ל- GTK3 בטח יהיה אחרי שיסיימו פה את בניית הרכבת הקלה. בגדול XFCE מאוד יציב וסולידי אך אותי הוא לא מרגש. אני אוהב קצת אתגרים (ולכן בכלל העדפתי להשתמש במנהל חלונות i3 ולא ב- XFCE). עכשיו כשיש לי מחשב מאוד חזק (יחסית) זה בזבוז משווע להשתמש ב- i3 או XFCE. צריך לעבור לחזית הטכנולוגיה: Gnome Shell או KDE פלאזמה. כך אני מרגיש…

  1. בשבועות הקרובים אמורה לצאת גירסה 4.14, ונדמה לי שהיא כוללת מעבר ל-GTK3 בכל רכיבי הבסיס של שולחן העבודה. אבל למען האמת השינויים נראים לי די מינוריים.
   בכל אופן לי זה שולחן העבודה הכי נוח. את גנום 3 אני עדיין לא אוהב, גם אחרי כמה? 8 שנים בערך? אני עדיין ממורמר על השינוי שהם עשו 🙂

 3. אורן, צריך פשוט לבוא בגישה של:
  "אוקי, אני פותח עכשיו את הראש ומנסה להבין מה עבר לכם בראש כשפיתחתם את זה… לא יתכן שאתם כל כך גרועים ולא משתפרים במשך 8 שנים… בטח יש פה משהו שאני מפספס…"

  ואז להחליט שמנסים גישה חדשה, להתרגל לזרימת עבודה חדשה ושונה (ממה מיקרוסופט חינכו אותנו…)

  וכן, חייבים להתנסות לפחות שבוע רצוף. בתקופה הזאת לא לחזור אחורה! ללמוד איך לעבוד עם שולחן העבודה החדש, לנסות את online account ולראות איך זה משתלב בשולחן העבודה, לראות איך tracker עובד, לנסות להשתמש בכמה שפחות הרחבות (אני משתמש ב 4 הרחבות בלבד) ואז לנסות להינות משולחן העבודה המלוטש והמרהיב

  אם אחרי שבוע אתה מחליט שזה לא בשבילך אז תחזור למקורות…

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.