גיבויים, גיבויים, גיבויים…

אני לא חושב שיכול לקרות דבר מעליב יותר לאיש מחשבים מאשר לאבד מידע בשל חוסר גיבוי….  אני, לשמחתי, מעולם לא "זכיתי" לחוויה המפוקפקת הזאת (גם כשבמקביל הדיסק הפנימי במחשב קרס וגם, בסיכוי של אחד למיליון, הדיסק החיצוני קרס…)

אז מה השיטה לא לאבד מידע?
לעבוד במטדולוגיה הנקראת 3-2-1:

 • להחזיק 3 העתקים שונים של כל קובץ
 • לשמור אותם ביותר ממקום גאוגרפי אחד (לפחות שני מקומות גאוגרפים שונים)
 • להשתמש ביותר מטכנולוגית גיבוי אחת (לא לשמור הכל בדיסק הקשיח… יש לשלב טכנולוגיות שונות: נניח קשיח חיצוני + צריבה על Blueray)

שלושת המקומות בהם אני שומר קבצים:

 • NAS – מבוסס Raspberry Pi 3 (תמונה אמיתית למטה)
  בשרת ה- NAS ארבע התקני USB של 64GB, כשכל זוג עובדים ב- RAID1 (באמצעות MDADM).
 • דיסק קשיח חיצוני (מנותק מהרשת)
 • שירותי ענן: ספריות חשובות ב- NAS מסתנכרנות ברמה יומית לענן באמצעות rclone.
  הערה: פרויקט rclone מאוד מרשים: ניתן לבצע copy או sync לכ- 30 שירותי ענן (והרשימה גודלת כל הזמן…). העבודה של rclone חכמה והוא מעתיק רק את הקבצים שהשתנו (כמובן ניתן להשתמש ב- own cloud או להצפין את הקבצים כדי שדוד גוגל, למשל, לא יחטט בהם…)

מעבר לקבצים הגולמיים (מוזיקה, וידאו, קבצים ומסמכים שונים) אותם אני מגבה באמצעות rsync ו- xbt חשוב לגבות גם את מערכת ההפעלה:
יש שני פרוייקטים נהדרים לנושא:

 • timeshift – יוצר snapshots למערכת ההפעלה בלבד (ללא תיקיית הבית) ומאפשר לחזור אחורה בזמן. ניתן לקבוע את כמות ואופן שמירת הגיבויים: נניח לשמור 3 העתקים שבועיים ושניים חודשיים. מה שיפה בפרוייקט זה שהגיבויים נשמרים כ- hard links ולא לוקחים מקום (מעבר לביצוע הגיבוי הראשון)
 • cya – משמש אותי בעיקר לשרתים. פרוייקט מאוד פשוט אך תכליתי ועובד נהדר

מעבר לגיבוים הללו לכל מחשב יש לי גיבוי יחיד מסוג Bare Metal Backup (אני נוהג לבצע זאת באמצעות  Clonezilla). אם הדיסק הקשיח קורס אני משתמש בגיבוי הזה כדי לבנות במהירות את הדיסק החדש, ובאמצעות cya או timeshift משחזר את הדיסק לנקודה הקרובה ביותר להיום…)

הערות:

 • בקרוב אכתוב מאמרים נפרדים על xbt ,cya ו- timeshift ועל הדרך בה בניתי והגדרתי את ה- NAS (נכון שיש לו קופסא חמודה?)
 • לדעתי ההכנסה של  Timeshift להתקנת ברירת המחדל ב- 18.3 Linux Mint נעשה הרבה בזכותי. ביצעתי QA (עבור מפתח ההפצה Clement Lefebvre) לתוכנת הגיבוי החדשה שכתב (Backup Tool). מה אגיד לכם… הוא חטף ממני ביקורת די קטלנית, אבל מה שחשוב שבסופה הוא השתכנע והוסיף כלי נפרד לביצוע  snapshots למערכת ההפעלה (הוא בחר ב- Timeshift). לצערי הוא שילב בהפצה את תוכנת הגיבוי החדשה שכתב (לגיבוי מחיצת הבית, אני, למרות בדקתי אותה, לא משתמש בה)

שרת ה- NAS

שרת ה- NAS (מבוסס Raspberry Pi 3 עם Raid 1 על DOK)

 

 

2 תגובות בנושא “גיבויים, גיבויים, גיבויים…”

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *