MintBox Mini חלק שלישי: מבחן ביצועים

בסקירה זאת אבדוק את ביצועי MintBox Mini במספר מבחנים פשוטים. היכן שרלוונטי סיפקתי את הנתון שהתקבל בבדיקת המחשב הנייד שלי (שהוא המחשב החזק ביותר העומד לרשותי).

הערה: לדברי Compulab המחשב סופק לי כשהוא מוגדר לעבודה בצריכת הספק מינימלית. לקבלת תוצאות אופטימליות, ובהמלצת החברה, ביטלתי בביוס את הגבלת ההספק ל- 4.5 וואט, כך שהצריכה בפועל תהיה כ- 5-10 וואט (שינוי זה יגרום למחשב להתחמם יותר, אך היא לא מסכנת את המעבד, שכן בחום יתר הוא אמור להוריד את התדר שלו באופן אוטומטי).

מבחני דיסק:
ביצעתי מס' מבחנים להערכת ביצועי הדיסק. במבחן  hdparm בדקתי (ב- 3 בדיקות עוקבות) את מהירות הקריאה מהדיסק: כ- 423MB/s. מאוד מרשים! (במחשב הנייד: רק 165MB/s – וגם לו כונן SSD).

בבדיקה הוספתי גם את הדגל T-, בדיקה שאמורה לבדוק את מהירות הקריאה מה- Cache (בדיקה שבודקת את מהירות כל המכלול: זכרון, מעבד וזכרון מטמון). המספר הממוצע שהתקבל: 2813MB/s גם גבוה וקרוב מאוד למה שקיבלתי במחשב הנייד: 3000MB/s

מבחן hdparm
מבחן hdparm

 

הבדיקה הבאה: מהירות הכתיבה לדיסק באמצעות dd. הבדיקה מראה מהירות כתיבה של כ- 156MB/s – מהירות טובה (אם כי נמוכה מהמהירות שקיבלתי במחשב הנייד: כ- 220MB/s)

בדיקת מהירות כתיבה באמצעות dd
בדיקת מהירות כתיבה באמצעות dd

ביצועי הדיסק שגיליתי בהחלט טובים ואני משייך אותם לאיכות כונן ה- SSD (כך שאם אגלה בעיות ביצועים בהמשך הם לא ינבעו מחומרה זאת).

מבחן Geekbench:

Geekbench-3 הוא כלי חוצה פלטפורמות לבדיקת ביצועים. מדובר בכלי פשוט יחסית: מורידים את התוכנה, פורסים ומריצים. התוכנה מבצעת מספר רב של בדיקות, ומספקת ציון כללי עבור ביצועי ליבה אחת וציון כללי עבור ביצועי כלל הליבות. התוכנה מאפשרת להעלות את התוצאות לאתר, וכך להשוות ביצועים בין מחשבים שונים שברשותכם.

התבוננו באיור הבא:

השוואת ביצועים של מחשבים שונים שברשותי
השוואת ביצועים של מחשבים שונים שברשותי

ביצעתי שתי בדיקות ב- MintBox Mini. במצב חסכון אנרגיה (4.5 וואט – שורה שניה) הציון שקיבל המחשב די מאכזב, ועקף בביצועים רק את המחשב מבוסס מעבד אטום (בשורה החמישית: אני מכנה אותו "העגלה"), אך בדיקת ביצועים לא עושים במצב של חסכון באנרגיה… במצב עבודה רגיל (צריכת הספק 5-10 וואט), המחשב קיבל ציונים הדומים לאלו שקיבל המחשב מבוסס AMD (שורה שלישית), ונמוכים בעשרות אחוזים מביצועי המחשב הנייד. העיניין הוא שאלו ממש לא נחשבים למחשבים חזקים במיוחד… המחשב מבוסס AMD הוא בן 5  (וגם אז לא נחשב לעתיר ביצועים). המחשב הנייד בן 3-4, והוא מבוסס על מעבד חלש יחסית (Intel Core i3).

מבחן PassMark:

עיון בקישור הבא מגלה שהמעבד AMD A4 Micro-6400T מקבל ציון  1600 במבחן PassMark. כאן ניתן  להשוות את ביצועי המעבד יחסית למעבדים מובילים בשוק. ברור שלא מדובר ב- "מפלצת" ביצועים (אבל כאמור לא צריך לצפות ממחשב זעיר זה שיהיה עתיר ביצועים).

מה לגבי יתר המעבדים איתם אני עושה שימוש?
המעבד AMD Athlon x2 5600 מקבל ציון 1469 (כאן הוא מקבל ציון נמוך יותר מ- MintBox Mini).
המעבד Intel Core i3 380M  מקבל ציון 2124.

מבחנים גרפיים:

במסגרת המבחנים הגרפיים התחלתי בבדיקת יכולת ההאצה בדו-מימד של המעבד הגרפי. צפיתי במספר סרטונים ב- Youtube באיכויות שונות (720P, 1080P, 1440P, 2160P). מבחן זה בדק את יכולת המעבד הרגיל ויכולת המעבד הגרפי.

במצב של חסכון אנרגיה (צריכת הספק 4.5 וואט). המחשב ניגן ללא קושי סרטים באיכות 720P אך מאוד התקשה לנגן סרטים באיכות של 1080P. במצב עבודה רגיל (צריכת הספק 5-10 וואט) הוא התמודד ללא קושי בניגון סרטים באיכות של 1080P,  אך לא היה מסוגל לנגן סרטים באיכות גבוהה יותר (1440P ו- 2160P).

משחקים:
משחקים מאפשרים לבדוק את יכולת המעבד הגרפי. ניסיתי לשחק מספר משחקים: שניים בדו מימד ושלושה בתלת מימד. משחקי הדו מימד ששיחקתי היו: Lbreakout ו- Pathological. בשניהם משחקים עם כדור שנראה נע היטב על המסך (תנועה רציפה ללא תקיעות). מכאן עברתי למשחק תלת מימד הדורש מעט משאבים (Neverput). המשחק משוחק היטב ולא זיהיתי בעיות כלשהן. כאן כבר החלטתי לאתגר קצת יותר את המעבד והמאיץ הגרפי ושיחקתי במשחקים TuxExtreem ו- SuperTuxKart. משחקים אלו שוחקו ברזולוציה גבוהה יחסית והמאיץ הגרפי עשה עבודה לא רעה: התנועה על המסך היייתה טובה וחלקה (כפי בוודאי שתוכלו להתרשם בסרטון הבא). אין ברשותי משחקי תלת מימד כבדים יותר ולכן לא יכולתי לבצע מבחנים רציניים יותר (אך זה לא רלוונטי: המחשב הזה לא מיועד לגיימרים!)

 

Bootchart:
זמן הטעינה של מערכת ההפעלה היא כ- 30 שניות. מי שמעוניין צירפתי את את תרשים ה- Bootchart:

תרשים Bootchart

 

 

אז עד כאן מבחני הביצועים שביצעתי. אני רוצה לציין: אינני מומחה בתחום בדיקות הביצועים, אך נראה לי שהבדיקות השונות שביצעתי, כן יכולות לתת תמונה כללית על ביצועי המחשב. דיסק ה- SSD של המחשב בהחלט חזק, המעבד (CPU) והזכרון קצת איטיים (בהשוואה לחומרה ממוצעת הנמכרת היום), המעבד הגרפי סביר ביותר.

אז מה כל המספרים והבדיקות הללו מציינים? למי המחשב מתאים? למה הוא יכול לשמש ומה דעתי עליו לאחר 3 שבועות של שימוש? תשובות לשאלות אלו תקבלו בחלק הבא והאחרון של הסקירה: סיכומים ומסקנות

 

2 תגובות בנושא “MintBox Mini חלק שלישי: מבחן ביצועים”

  1. הערה: מצויינת בכתבה צריכת הספק של 22 וואט. חשוב לציין שהמספר 22 מטעה. הצריכה בהסרת ההגבלה נעה בין 5 ל 10 וואט.

    עירד סתוי, קומפיולאב

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.