סקירה: אופן סוזה 13.2 (חלק ראשון)

בשבועות הקרובים אפרסם סדרת מאמרים בהם אסקור הפצות לינוקס שונות. כדי שהסקירה תהיה מדוייקת ככל הניתן אתקין כל הפצה על חומרה אמיתית (לא וירטואלית) ואשתמש בה במשך שבועיים רצופים (כמערכת הפעלה ראשית).

החומרה בה אשתמש:

 • מחשב נייד HP ProBook 6450b
 • מעבד: אינטל Core i3, ‏4 ליבות, 2.53GHZ
 • זכרון: 4GB 1333MHZ
 • דיסק קשיח: Kingstone SVP200S – SSD 60GB
 • כרטיס מסך: אינטל (מובנה במעבד)
 • כרטיס רשת אלחוטי (מובנה): Broadcom Corporation BCM4313

הסקירה תתפרסם בשני חלקים: בחלק הראשון אתייחס להליך ההתקנה ולחווית השימוש הראשונית מההפצה. בחלק השני אתייחס להתרשמות הכללית מההפצה (לאחר שימוש של שבועיים). בסקירה אבדוק את הנושאים הבאים:

 • הליך ההתקנה (10%)
 • תמיכה בחומרה (10%)
 • חווית שימוש ראשונית (10%)
 • באגים (10%)
 • מראה כללי (10%)
 • יציבות ומהירות עבודה (10%)
 • מנהל החבילות (10%)
 • תמיכה בעברית (10%)
 • כלים יחודיים שההפצה מציעה (10%)
 • התרשמות כללית (לאחר שימוש של שבועיים) (10%)

הערה: אני לא מתיימר לקבוע שהציון שאתן בכל נושא יהיה מדוייק ויקלע לדעתם של כל המשתמשים. הציון משקף רק את דעתי האישית .

אופן סוסה 13.2
התקנה:
אופן סוזה משחררת DVD הכולל מס' שולחנות עבודה (Gnome, KDE, XFCE). לא אוכל לסקר את כולם ואסתפק בסקירה של שולחן העבודה Gnome (שהוא אחד משני שולחנות העבודה הראשיים שהם מציעים). מאחר שהדיסק במחשב הנייד שלי הוא לא גדול (SSD 60GB) בחרתי לבצע התקנה מלאה על כל שטח הדיסק. את ההתקנה ביצעתי באמצעות התקן נייד. התקנת אופן-סוזה די פשוטה. כשהגעתי לשלב של בחירת הדיסק בו תותקן ההפצה, בחרתי בכל שטח הדיסק. איפשרתי להפצה לבחור כיצד לחלק את הדיסק לנקודות העיגון השונות. בסיום שלב ההתקנה ביצעתי אתחול למחשב וניגשתי למשימה של עדכון החבילות. כאן קיבלתי הודעת שגיאה: המערכת לא מצליחה לקרוא את ה- Repository מההתקן הנייד. לא ברור לי למה ההתקן לא הוסר מה- Repository… בכל הפצה אחרת (שאני מכיר) מסמנים (לאחר שלב ההתקנה) מקור זה בהערה (כי כל העדכונים אמורים להיות מהרשת). גם בחירת התוכנה איתה אני אמור לבצע את העדכון לא הייתה לי ברורה: יש שתי חבילות תוכנה שאמורות לבצע (כביכול) את אותה המשימה: Online Update (שלא הציעה לי שום עדכון) ו- Package Updater (שהציעה לעדכן 72 חבילות).
package updated
ציון: 8/10

תמיכה בחומרה:
שני נושאים נכשלו בהליך ההתקנה: כרטיס הרשת האלחוטי לא נתמך (הודעה על קושחה חסרה) ותמיכה לא מספיק טובה בכרטיס המסך (האפקטים/אנימציות שאמורים היו להופיע בשולחן העבודה – במיוחד בלחיצה על "כל האפליקציות" ב- dash לא פעלו).
בנוגע לקושחה: פקודה lspci מספקת את הנתון הבא לגבי הכרטיס האלחוטי:

לא ברור לי למה הקושחה חסרה… במדריך של אופן סוזה נאמר במפורש:

אתחולים שונים לא עזרו ופניתי להמלצה השניה שלהם (אם עדיין יהיו בעיות) והיא להתקין את החבילה broadcom-wl. את ההתקנה ביצעתי באמצעות חיבור קווי. הבעיה שהתקנה פשוטה זאת חייבה אותי להוריד 3 חבילות במשקל של כ- 216MB. התקנת החבילות וביצוע אתחול למחשב החזירו לחיים את כרטיס הרשת האלחוטי.
Wifi-Support

בנוגע לאנימציות בשולחן העבודה: גם נושא זה הסתדר (בסופו של דבר). נראה לי (אני לא בטוח בכך) שההתקנה של החבילה kernel-desktop פתרה את הבעיה. שני נושאים אלו הם נושאים מהותיים שמשתמש רגיל היה מתקשה לפתור בכוחות עצמו ולכן גרמו להורדה משמעותית בציון שנתתי להפצה בנושא זה. הציפסט של Droadcom, הגם שהוא קנייני, קיים בהתקני חומרה רבים (בעיקר במחשבים ניידים). הפצות שונות למדו אותו ואין לי בעייה בזיהוי הציפסט ב- Ubuntu, Linux Mint, Parted Magic ועוד… גם אופן-סוזה מודעים לכרטיס אלחוטי זה ומציינים שהוא אמור לעבוד מהקופסא ולא כן!
ציון: 7/10

חווית שימוש ראשונית:
חווית השימוש הראשונית שלי מההפצה היא לא טובה. המראה הראשוני לא מספיק טוב (לטעמי): ההפצה עושה שימוש בהתקנת ברירת המחדל של Gnome Shell כלומר חוויה מאוד מינימליסטית: לחיצה על מקש עכבר ימני ב- Files לא מציעה ליצור מסמך מ- Template. הפונטים שההפצה בחרה מאוד ירודים/חיוורים ופשוט נראים לא טוב על המסך. צפו בתמונות הבאות ותבינו למה אני מתכוון:
Apperance-1

Apperance-2

ערכת הנושא שבחרה ההפצה שייכת לברירת המחדל של Gnome Shell, אבל גם כאן אין אחידות: צפייה בתמונה מעלה את מציג התמונות שלו ערכת נושא כהה שממש לא משתלבת במראה הכללי של ההפצה:
Apperance-3
גלישה בדפדפן לאתרים אנגליים שונים (לעברית אתייחס בהמשך) מציגה את האתרים בצורה מאוד לא יפה (ממש על סף חוסר הקריאות). אני חושב שנושא המראה הוא מאוד חשוב לחוויה הכללית שמשרה מערכת ההפעלה על המשתמש. בנושא זה לא נראה לי שאופן סוזה התאמצו במיוחד ולכן הענקתי להם ציוד ירוד. יתכן שחלק מהבעיות שהעליתי נובעות מתמיכה לקויה בכרטיס המסך, אך אני מצפה מהפצה בוגרת שתדע להתייחס לשבבי אינטל (במיוחד לשבב כ"כ ותיק ונפוץ) כפי שהם מתייחסים לשבבים של Nvidia ו- ATI. בכל מקרה משתמש רגיל יתקשה לשפר מראה זה, ועם חוויה זאת הוא יצטרך "לחיות" במשך כל תקופת השימוש שלו באופן-סוזה
ציון: 5/10

המשך: בשישי בעוד שבועיים

8 תגובות בנושא “סקירה: אופן סוזה 13.2 (חלק ראשון)”

 1. תודה אילן על הכתבה,
  אני ממש נהנה לקרוא את הסקירות שלך 🙂

  בקשר להפצה, יצא לי לקנות לפטופ של HP כאשר על המחשב מותקנת סוזה, במקום ווינדוס.
  שמחתי לגלות כי המחשב מגיע עם לינוקס, אך לצערי לאחר תקופה קצרה, נאלצתי לחזור להתקין ווינדוס מכיוון שהמחשב היה מיועד לאימי..

  אומנם ההפצה שהייתה היא לא אופן סוזה אלא סוזה SuSE Linux Enterprise Desktop.
  אך אני זוכר שההפצה פעלה יחסית היטב, או לפחות לא היו התקנים שלא תפקדו כמו שצריך.
  דבר אחד איכזב אותי בזמנו זה שתהליך ההפעלה, שבמהלכו כנראה נשפך ה-image של ההפצה ומקונפג, לקח המון זמן – המון זמן ברמה של שעה לפחות.

  אגב בנוגע לסקירה שלך,
  למה בחרת בציון של: 7 ולא נמוך יותר בנושא תמיכה בהתקנים?
  התקן שנתמך על ידי הקרנל ואך לא מתפקד בהפצה זה דבר שהוא בלתי נסבל : גם לי יצא להתקל במצב דומה עם התקן רשת..
  תודה ושבת שלום.

 2. התגובה שלי נמחקה בטעות (כנראה שכחתי את החלק של ללחוץ על הכפתור לאחר הכתיבה)
  אחזור עליה בקצרה 🙂
  אחלה כתבה, אילן, אני ממש נהנה מלקרוא את הסקירות שלך!
  אני תוהה למה הנושא הנושא של "תמיכה בחומרה" קיבל שבע ולא 5 למשל, לאחר אי התמוכה בכרטיס הרשת? מה היה גורם לך לתת ציון יותר נמוך משבע? כי שבע לדעתי זה ציון טוב..

  סתם מתוך השוואה,
  יצא לי פעם לקנות לפטופ של HP כאשר מותקן על המחשב (PreInstalled) Suse ולא ווינדוס, שמחתי לגלות שחברות המחשבים מציעים זאת כאופציה.
  http://www.zdnet.com/article/hp-debuts-probook-laptops-with-preinstalled-suse-linux/

  היום כפי שאני מבין האופציה הזאת לא קיימת 🙁

  לצערי לאחר זמן מה, נאלצתי להתקין על המחשב ווינדוס כי הוא היה בשימוש על ידי אימי.

  נקודה לרעת ההפצה שהייתה מותנקת – SuSE Linux Enterprise Desktop ולא Open SuSe, היא שתהליך הfirst boot של המחשב לקח המון המון זמן.

  שוב תודה אילן ושבת שלום.

 3. הי פוסטר
  התגובה שלך נשלחה אבל נלכדה משום מה בלוכד הספאם…
  שחזרתי את התגובה כך שניתן עכשיו לקרוא את שתי התגובות שלך 🙂

  בקשר לציון: לא יודע… זאת תחושת הבטן שהייתה לי כשכתבתי את המאמר. רוב המחשב זוהה למעט בעיה ב- Wifi ותמיכה לא מספיק טובה בכרטיס המסך. לא רציתי להגזים ולהגיד שהתמיכה שלהם בחומרה היא 5 (נכשל). אולי אני סלחן מידי, ובכל מקרה אמרתי שהציונים שלי הם לא מדע מדוייק (במיוחד שאני מבצע את הסקירה על מחשב יחיד – דבר שמוריד מאוד מהדיוק שאני יכול להגיע אליו)

 4. בשנת 2008 קבלתי ניד חדש בעבודה, מערכת ההפעלה הייתה מיקרוסופט וויסטה, אחרי שבועיים נשברתי והתקנתי אובונטו, מאז התקנתי אובונטו מספר פעמים ואכלתי די הרבה קש בכמויות די סבירות במאמצים להסתדר בסביבה שבה כול מוצרי מיקרוסופט הם תקן ניתמך על ידי החברה.
  לפני כחודשיים קיבלתי ניד חדש (טוב עברו חמש שנים פלוס – לא מגיע לי) והוא עדיין מריץ חלונות-7 כיוון שאני חייב להגיש מספר עבודות בword אבל זה רק עניין של זמן עד שהוא יצטרף ויעבור להריץ אובונטו.
  אם אתה רוצה לעשות מבדק רציני למערכת הפעלה מסוג זה או אחר הייתי ממליץ על המבחן הבא – קודם כול במשך שבוע תכין רשימה של כול התוכניות שאותם אתה מריץ על המחשב ושהם must עבורך , אחר כך תתקין את מערכת ההפעלה ותבדוק מה עובד ומה לא.
  אני יכול לתת רשימת דוגמה של מספר תכניות מהיום יום שלי :
  VPN לעבודה = עובד מצוין
  סקייפ = עובד מצוין
  דואר+יומן = עובד פחות או יותר בסדר
  אינטרנט, כלומר חיבור לכול השירותים השונים של החברה ( שרשמית נתמכים אך ורק על ידי דפדפן יחיד – נחש את שמו . . . . .) עובד בסדר אבל דורש לפעמים סבלנות.
  מדפסות = עובד מצוין , אני רק צריך לדעת את הIP .
  office = אפשר לפתוח את כול המסמכים לקריאה אבל עריכה ב100 אחוז תאימות בעריכה זה בעיה.
  שעון ריצה גרמין (מה לעשות , אני רץ לפעמים) = עובד אבל קצת בעיתי.
  גישה לשרתים של החברה (שרת מיקרוסופט) = עובד אבל לא ממש יציב לפעמים זה בעיתי.
  בצד החיובי יש לי חיבור של SSH וTELNET בלי שום מאמץ, יש לי הרבה שירותים על המחשב שעוזרים לי, ואין לי על הראש את הטמבלים שאמורים לתת תמיכה טכנית ומתקינים זבלים לכול החברה האחרים ומאתחלים להם את המחשב מרחוק באמצע העבודה.

  בקיצור התקנה וכניסה למספר אתרים עם דפדפן זה לא אמור להיות בעיה – העניינים מתחילים כשצריך לעבוד או לבצע מסימות יום יומיות שונות, כאן מתחילים לאכול את הקש.
  בהצלחה.

 5. וואו, זה הזוי…
  אצלי לא היו כל־כך הרבה בעיות כמו שהיו לך, אילן.

  לי יש לנובו T410. מעבד אינטל 4 ליבות i5-540M 2.67GHZ, כרטיס רשת ואלחוטי של אינטל, כרטיס גרפי אינטל. בקיצור, מחשב אינטל 🙂
  SSD Corsair LS 120GB (נקנה לפי ביקורת אחת באתר newegg, מישהו קנה 60 ומשהו וכולם היו תקינים. אין להם עדיין תכנה לעדכון קושחה מתוך לינוקס…)
  הזיכרון לדעתי מעורבב (לא בטוח), 1333 ו־1600 ומשהו. דחפתי זיכרון מהטושיבה הישן.
  קורא טביעות האצבע עובד (פיזית. תוכנתית, עדיין לא מצאתי פתרון שמתפקד כשצץ חלון לססמה. בתכנה כל תביעות האצבע מזוהות ושמורות…)

  בצד ההפצה – באמת שהכל עבד ישירות מהקופסה.
  כן, הפונטים לא קריאים. אם אני זוכר, החלפתי רק במסוף, כל השאר זה בסדר מבחינתי. בהחלט ייתכן שהתמיכה בכרטיס המסך לקחה חלק בעניין.
  מה שכן, וזה גורם עיקרי בסיקור – אני לא מתקרב יותר ל־Gnome, Cinnamon, ואפילו ל־KDE (לאחר בדיקה והתקנה מחדש…). מצאתי את Xfce הכי טוב והכי קל שמשתווה לגנום 2, הכי (די) מותאם אישי שיכול להיות.
  אז מתאימים את המערכת אליך, אין מה לעשות. כן, בגנום זה לא ממש ניתן.

  אגב, חבל שלא המלצתי לפני… ממליץ להתקין עם LVM, הוא הרבה יותר מודולרי ממחיצה פיזית (מגדירים מחיצה פיזית גדולה, עליה מלבישים LVM של מחיצות וירטואליות שניתנות להזזה וחלוקה גם מתוך מערכת חיה (לייב).
  כשתיכנס ל־YaST תראה כמה זה נוח למשתמשים, כמעט כל מאחורי הקלעים של ההפצה ניתן להגדרה משם.
  הניהול של המחיצות הוא גאוני (צריך קצת להבין לפני), עד כדי כך ש־gparted נראה כל־כך מיושן על פניו. חוץ מההמלצה עצמה של אופן סוזה להשתמש רק בכלי שלה כדי שלא ייגרם נזק. 🙂
  -לא ממליץ על BTRFS מהמלצת ברירת המחדל ל־SSD, רק EXT4 עם ביטול יומן שינויים (jornaling). יש גם המון שינויים שצריך לעשות ל־SSD כדי שיחזיק הרבה יותר*, ראה כאן ו־בוויקי של ההפצה.-
  *(יש הערכה לכיוון ה־10 שנים, הלוואי 🙂 אצלי כל שנה וחצי החלפתי דיסק קשיח (במסגרת אחריות וגם בקנייה), נמאס, החלטתי לנסות SSD למרות שיקר יחסית).
  אגב, התעייפות הדיסק הקשיח היא הגורם לאיטיות המחשב. המלצה שלי לשדרוג – קודם כל SSD, אחר כך לפי המצב הוספת סטיק זיכרון. אין דבר כזה שחיקת מעבד (כנראה), בגלל זה קניתי את הלנובו… (יד שנייה, אלא מה 🙂 ).

  מקווה שהמחשב שלך יתייחס אליך יותר טוב בהמשך שלא כמו בהפעלה הראשונית. זו הפצה מעולה.

 6. הי שימי
  גם אני מאוד אוהב את XFCE ולא מתחבר בכלל ל- KDE ו- Gnome.
  Cinnamon – במיוחד בגרסה האחרונה היא די טובה אבל יותר כבדה מ- XFCE.

  בקשר ללנובו: מהיכן רכשת? אין ספק שיש להם ניידים מעולים!
  בקשר להמשך: אני כותב את המאמר. יתפרסם בשישי הבא.

 7. אתר ׳יד 2׳.
  מחשב חדש (לא מחודש. את אלה מוכרים בלי סוף באתרי קופונים, ולרוב כמעט בלי אחריות. ׳מחודש׳ בארץ הוא מונח אפור לחלוטין), מחשב חברה, שפשוט לא נעשה בו שימוש מספר חודשים (זה אומר אחריות כמעט מלאה). לא היו נעילות חברה וכו׳, במעמד המכירה הוא גם לא היה טעון, אבל המוכר היה אמין ונתן מספר טלפון לכל מקרה… גיליתי שיש לו הכנה גם לכרטיס סלולרי (בהזמנה מלנובו, לפחות בעבר, זה עלה כ500$, רק הכנה), אז אפשרי לקנות מאיביי כרטיס לא נעול לחברה ב50 ש״ח (פעם הכרטיסים האלה עלו כמה מאות אם לא אלפים, פלאיי הייצור ההמוני :), כרטיס כזה משמש רק לאינטרנט סלולרי, לא חיוג (וחבל שלא), כמו באייפד עם 3/4G).
  המחיר? 1500 ש״ח (אלה בערך מחירי המחודשים).
  לא זוכר כבר מתי נקנה, לדעתי הוא איתי קרובמעל שנה.
  אגב, ה BIOS, יש בו פשוט הכל מהכל, גם הגדרות צריכת חשמל מתכנת החלונות שלהם. אצל אף חברה לא נתקלתי בזה, ואני בכלל לא מתפלא למה. מה שמקנה לו אפילו יתרון ענק למחיקת החלונות ושימוש רק בלינוקס.

 8. סדרת פוסטים מצוינת. אני ממתין לקרוא על הפצות פחות מוכרות.
  הניסיון שלי כולל את אובונטו וארץ׳ (שולחן עבודה ושרת) ואת דביאן, סנטוס ורד האט (שרת בלבד).

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *