Update Pack: רעיון מבטיח, מימוש מורכב

בשבועות האחרונות שתי הפצות לינוקס החליטו לזנוח את הרעיון של Update Pack. במה המדובר?
כידוע לדביאן מס' ענפים מרכזיים: הענף הניסוי (Experimental), הענף הלא יציב (SID), ענף הבדיקות (Testing) והענף היציב (Stable). חבילות תוכנה בענף הבדיקות אמורות להיות עדכניות יותר מהחבילות בענף היציב (שמתעדכן אחת לשנתיים לערך). הבעיה שקיימת עם ענף הבדיקות היא, שיכולות להיווצר בעיות שונות שיכולות לסכן את יציבות ההפצה. לצורך כך מימשו שתי הפצות רעיון שנקרא Update Pack: העדכונים בענף הבדיקות לא יהיו מיידיים אלא ישוחררו (לאחר בדיקות אינטנסיביות) אחת למס' חודשים במה שנקרא Update Pack.

ב- Linux Mint Debian Edition) LMDE) שוחרר לא מכבר Update Pack 8. גם ב- SolydX החליטו לעבוד עם Update Pack (המדיניות שלהם הייתה לשחרר Update Pack מידי רבעון)
שתי ההפצות האחרונות החליטו לאחרונה לנטוש את הרעיון של Update Pack ולבסס את ההפצה על הענף היציב של דביאן.

ב- LMDE התלבטות הייתה גדולה: הרי יש ל- Linux Mint הפצה יציבה (Mint 17 – LTS) אז מה הטעם בעוד אחת כזאת? גם ב- SolydX קיימת בעיה: הגרסה הקהילתית שלה התבססה על ענף הבדיקות והגרסה העסקית על הענף היציב. עכשיו כבר אין הבדל בין שתי הגרסאות אז מה הטעם בבידול הזה?

גם אני השתמשתי בעבר ב- LMDE אך זנחתי אותו מהסיבה שכתבתי בכותרת: כמות והיקף העדכונים היה עצום (מאות חבילות ששקלו לעיתים מעל גיגה בכל Update Pack). הדבר גרם לאחד השדרוגים לא לעבור חלק ולשבור את המערכת. כשזה קרה, כבר לא תיקנתי את התקלה והעדפתי להמשיך הלאה… כרגע לא נראה לי שיש הפצות הדוגלות ברעיון של Update Pack. הרעיון נשמע מבטיח אך המימוש כאמור מאוד מורכב ולכן כנראה נזנח.

הערה:
במאמר הקודם ביקשתי שתמלאו סקר קצר ובו תסמנו את ההעדפה שלכם לגבי סוג המאמרים שאתם מעדיפים לקרוא בבלוג. ההענות לבקשה הייתה דלה, אבל מההצבעות שכן בוצעו הבנתי שאתם מתעניינים ב: "מאמרים מתקדמים", "סקירת הפצות" ו- "קצת מכל דבר" ולכן מאמר זה (שעוסק בהפצות) נכתב בהשראת ההעדפות שלכם. אני אשאיר את הסקר פתוח עוד כחודש (עד לתאריך 1.10). אשמח אם תצביעו בסקר המופיע משמאל (ניתן לסמן מס' אופציות לבחירה – מי שבחר שלא יבחר שוב). יש לי הרגשה שיש התעניינות נמוכה לנושאים הנכתבים בבלוג (בעבר המצב לא היה כזה), ולכן חשבתי כיצד ניתן לשפר את דלילות הקוראים והוספתי כפתור "אהבתי" וכפתור "שיתוף" של פייסבוק (אני לא חסיד של פייסבוק אבל אין ספק שהכלי יכול לשמש כפלטפורמת שיווק טובה ולכן אנסה אותו).

6 תגובות בנושא “Update Pack: רעיון מבטיח, מימוש מורכב”

  1. זה דומה ל- SP של חלונות בהבדל שבחלונות ה- SP מתייחס רק לעדכוני מערכת ההפעלה בעוד שכאן זה כולל את מערכת ההפעלה וגם את כל התוכנות המותקנות.
    הפתרון הנ"ל דומה יותר להפצות LTS ששם משחררים מעין SP לכל מערכת ההפעלה והתוכנות (יש את אובונטו 12.04.1 יש 12.04.2, 12.04.3 ועוד…)

  2. בהשוואה לSP של מיקרוסופט: ממה שאני מבין גם היום כל עדכון מערכת הפעלה נאסף בסוף ויוצא כחבילת תיקונים ושיפורים בתור SP
    אם הייתי מדבר על הפצות מתגלגלות למחצה אפשר להסתכל על רוב ההפצות הרגילות – לדוגמא RedHat – שבהם יוצאת גרסה מוקטנת שמכילה רק שיפורים ועדכונים ולא שינוי תפיסה – לדוגמא RedHat 6.X זו גרסה שקיימת כבר מסוף 2010; שכרגע יש לה 5 תתי גרסאות, ניתן לקרוא לכל גרסה כזו כUpdate Pack.
    אני תוהה האם הביטוי Update Pack הוא יותר סמנטי או שיש הבדל טכני בין גרסה של מערכת הפעלה (כמו בדוגמא שלי) שמתקדמת בתתי גרסאות לבין LMDE שמביאה חבילת עדכון.

  3. יש הבדל: ב- Redhat אתה מקבל רק תיקוני באגים, תיקוני אבטחה ושינויים קטנים וכפי שכתבת אין שינוי תפיסה. ב- Update Pack של ּSolydX LMDE אתה מקבל את כל מה שנכנס ל- Testing מ- Unstable. כלומר גם תוכנות חדשות, גם שדרוגים של תוכנות (שהם לא בהכרח עדכוני אבטחה) וגם שינויי תפיסה (כמו המעבר ל- System D)

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *