מה קרה ל- Parted Magic?

Parted Magic היה אחד מכלי ההצלה האהובים עלי ביותר. מפתח ההפצה, פטריק וורנר, החליט לאחרונה שמעתה והלאה הורדת הדיסק תהיה אך ורק בתשלום:

  • 5 דולר להורדת תמונת ראי בודדת (קובץ ISO)
  • 50 דולר למנוי שנתי
  • 25 דולר למשלוח DOK הביתה
  • 10 דולר למשלוח CD הביתה

עד כאן נשמע בסדר. פטריק וורנר הינו האב הרוחני של ההפצה ומותר לו להחליט, במסגרת החוק, כיצד להמשיך בדרכו. אך מה מפריע לי, בכל זאת, עם המדיניות החדשה שבחר?

  • פטריק וורנר לא מאפשר להוריד מאתר ההפצה גם גרסאות ישנות של ההפצה
  • פטריק וורנר נעזר רבות בקהילה: אם במידע ישיר (כיצד להתגבר על נושאים טכניים שונים, בדיקות QA, רעיונות לפיתוח, הערות שונות ועוד…) ואם בעזרה עקיפה (תרומות ישירות לחשבונו ב- PayPal ואף עזרה ברכישת חומרה חדשה). בזכות תמיכה זאת הוא בנה לאורך שנים את ההפצה. לי מפריע שאת כל הידע שתרמה הקהילה הוא מחק/הסיר מהאתר. גם את תוכן הפורום הישן הוא מחק ופתח פורום חדש (שאינו משגשג בלשון המעטה…)

מאחר שמדובר בקוד פתוח, פטריק וורנר לא יכל לסגור את קוד המקור, ולכן השאיר בדף הבית קישורים לכל חבילות התוכנה שהוא משתמש בהם. את עבודת האריזה ויצירת ה- CD הוא סגר. עד כאן, כל מה שתיארתי הוא חוקי אבל בעיני מאוד מסריח… יש דרכים רבות להצליח כלכלית כשעובדים עם קוד פתוח. לינוקס מינט היא דוגמא אחת, אבל פטריק וורנר בחר בשיטה ברוטלית במיוחד. אם היה משאיר קישורים להורדת הגרסאות הישנות ומציע, למשל, שרק את הגרסאות החדשות ניתן להוריד בתשלום זה היה נראה אחרת. אם היה משאיר על כנו את הפורום הישן, עם הידע הרב שצבר, זה היה נראה אחרת. כרגע כל המידע שתרמה הקהילה ירד לטמיון ונשאר נחלתו הבלעדית.
אז נכון: מבחינת תנאי הרישיון של הקוד הפתוח כל הפעולות שנקט כנראה שחוקיות. הבעיה שלהם נוגעת יותר למישור האתי/מוסרי, ולכן מסיבה זאת אני לא מתכוון לרכוש ממנו את המוצר. בעולם הקוד הפתוח יש הרבה חלופות (בינתיים אשתמש ב- Gparted ו- UBCD). בעתיד, כשיהיה לי זמן, יתכן שאפתח בעצמי כלי מקביל לכלי הזה.

2 תגובות בנושא “מה קרה ל- Parted Magic?”

  1. תודה חתול! אני דווקא התקשיתי למצוא קישור להורדה. כל האתרים שחיפשתי בהם הפנו לדף ההורדות של Parted Magic ומשם כאמור כבר לא ניתן להוריד את התוכנה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.