הפקודה screen – חלק ראשון

מידי פעם אציג פקודות חשובות ומעניינות שיתכן שחלקכם לא מכיר. השבוע אתמקד בפקודה screen. אז מה זה screen ולמה הפקודה משמשת?
התחברתם לשרת ברשת ואתם מריצים פקודה. מה יקרה אם יגיע זמן ה- ‎Timeout המוקצב לכם לעבודה על השרת / התנתקה התקשורת / בטעות סגרתם את חלון הטרמינל?
בכל אחד מהמצבים הללו הפקודה שהרצתם תפסיק לעבוד (מפני שהיא מורצת ב- Shell שהוא תהליך בן של ה- Shell הראשי דרכו התחברתם לשרת. ברגע שה- Shell הראשי נסגר, אז גם כל התהליכים הבנים שלו נסגרים).

בדיוק עבור מצבים אלו פותחה הפקודה screen.
איך עובדים עם הפקודה? כשאתם נמצאים בשרת המרוחק תריצו את הפקודה screen (בהנחה שהחבילה screen מותקנת). תקבלו מסך עם הסבר. תלחצו על רווח ותקבלו Prompt.
ברגע זה אתם עובדים מול מנהל חלונות (Window Manager) אחר בשם screen. אם תריצו פקודה (נניח top), ואז תסגרו את חלון הטרמינל, הפקודה שהרצתם עדיין תמשיך לעבוד תחת מנהל החלונות Screen. רוצים לחזור לחלון בו הרצתם את הפקודה top? היכנסו שוב לשרת ותריצו את הפקודה screen -r.
יצרתי סרטון קצר שמתאר בדיוק את מה שתיארתי.

לפקודה screen די הרבה אפשרויות אותם אציג בשבוע הבא.
הערה: אני די סקרן לגבי הסרטון… האם הוא תורם להבנה או שניתן להסתפק בתאור מילולי בלבד (לדעתי תיאור מילולי אמור להספיק אבל הייתי מעוניין לקבל את חוות דעתכם). האם האיכות מספקת? (HD 720p)

11 תגובות בנושא “הפקודה screen – חלק ראשון”

 1. בהחלט התאור המילולי מספיק, אם כי אולי למשתמשים חדשים שלא שולטים הסרטון מוסיף התמצאות, כמו גם את פקודות החיבור לשרת ובדיקה אם התהליך רץ.

 2. תומך מאוד בסרטון,
  כמו ששימי810 אמר, מאוד מדבר מאוד למשתמשים חדשים, אבל אני חושב שזה גם יכול להוסיף אפילו לוותיקים.

  אגב screen, אז tmux.
  הרבה הרבה יותר טוב, בתור מישהו שהיה מכור לscreen במשך שנים, המעבר לtmux היה שווה, וכמובן שאת קיצורי המקלדת הגדרתי לאותם הקיצורים של screen 😉

  דוגמא:
  http://tmux.sourceforge.net/tmux5.png

 3. את בויו אני עוד לא מכיר, אבל כל כך התרגלתי לטימקס שקשה לי לדמיין שאחליף אותו,
  צפריר, בא לך לפרט קצת על מה היתרונות שלו על טימקס?

  ** אוקיי אז אחרי שחיטטתי קצת (ובאמת קצת) בגוגל, מצאתי את ההסבר הנהדר הזה למה זה בויו:
  http://superuser.com/a/423397/291767

  עדיין אינני בטוח מה היתרונות של שימוש בבויו מול השימוש בטימקס, אבל אנסה אותו בקרוב 😀
  תודה צפריר!

 4. בויו הוא פשוט אוסף של הגדרות ל־screen (או ל־tmux).

  הרעיון המקורי של אובונטו (זו הייתה ברירת המחדל שלהם בגרסת השרת של ההפצה למשך זמן מה) היה להפוך אותו ל־login shell – אתה מתחבר אוטומטית ל־screen ולא צריך לדאוג שמא ה־shell יתנתק. זה יכול להיות די נוח או די מעצבן.

  מעבר לזה הם גם דאגו לתת אוסף הגדרות בסיסיות ששונה (ומפואר יוצר) מברירת המחדל של screen.

 5. אם אתה רוצה לחסוך רוחב פס, לך בכיוון של script / scriptplay . למרות שדווקא במקרה הזה של screen זה פחות יעזור. גרסאות מתקדמות יותר: ttyrec ו־shelr

 6. צפריר ופוספר: אכן נראה ש- ttyrec "קל" ומאוד נוח לשימוש. אך איך אני יעשה בו שימוש? אתן קישור להורדה (ואנשים יוכלו לצפות באמצעות ttyplay) או שיש אתר אירוח שיודע "לנגן" קבצים כאלה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *