הכבשה שתגן על העיניים שלכם

מי שמבלה (אצלי זה בילוי…) הרבה מול מסך המחשב סובל (או מן הסתם יסבול) מתופעה של יובש בעיניים. כנראה שהתופעה קשורה לעובדה שפחות ממצמצים כשמתבוננים במסך (אך אינני רופא עיניים ואינני יודע מהן כל הסיבות שגורמות לתופעה של יובש בעיניים). מה שבטוח שביצוע הפסקות תכופות מומלצת ועוזרת לבריאות העיניים. אך איך יודעים מתי לעשות הפסקה? הרי אנחנו כ"כ שקועים בעבודה ומן הסתם שוכחים לבצע הפסקה. כאן באה לעזרתנו התוכנה Workrave. מדובר בתוכנה שמנטרת את השימוש שלכם במחשב (ע"י ניטור השימוש בעכבר ובמקלדת), ומציעה שלוש אפשרויות של הפסקה:

 • הפסקה קצרה (30 שניות בדר"כ כל 20 דקות)
 • הפסקה רגילה (חמש דקות בדר"כ כל ארבעים דקות). בהפסקה התוכנה תדריך אתכם (באמצעות אנימציה) בביצוע תרגילי התעמלות
 • הפסקת עבודה מוחלטת יומית (נניח "שמותר" לעבוד מכסימום X שעות ביום)

כמובן שניתן לשנות זמנים אלו, ניתן לדחות/לעכב את ביצוע ההפסקה ב- X דקות נוספות (אם ההפסקה תופסת אתכם ברגע מאוד לא מתאים). אם בוחרים שלא לאפשר דחיית הפסקה, המקלדת והעכבר ננעלים ולא ניתן לעבוד מול המחשב. התוכנה מופצת ברישיון קוד פתוח וניתן להשיג אותה לכל הפלטפורמות (כולל חלונות). בלינוקס היא קיימת במאגרים הרשמיים. אני מסיים בצילומי מסך (חלקיים בלבד) מהן ניתן להתרשם מהאפשרויות הרבות שהתוכנה מציעה:

הפסקה קצרה:
workrave-1

הפסקה רגילה:
workrave-2

סך עבודה יומית:
workrave-3

תרגילי התעמלות:
workrave-4

סטטיסטיקת שימוש:
workrave-5

11 תגובות בנושא “הכבשה שתגן על העיניים שלכם”

 1. אממ… נראה סיפור להתקין על אופן-סוזה :/

  בהתקנה רגילה (גנום) צריכים להתקין 4 תלויות, אח"כ יש לאשר כמעט את כל בסיס גנום (121 תלויות). לא המשכתי.

  בהתקנת kde (שבקושי מצאתי…) מכאן, דרושה התקנת חבילת התלות glitz מכאן ואישור כל 158 התלויות. גם כאן לא המשכתי, אין לי מקום לזה.

  לא בדקתי את אפשרות ההידורקימפול.

  ידעתי משנים קודמות (נדמה לי גם מהבלוג שלך, אבל לא בטוח) שזו תכנת גנום, אבל חשבתי שהמצב כבר השתנה ויש אפשרות נורמלית להריץ אותה גם על kde… המפתחים צריכים להתקדם.

 2. הי שימי: מוזר… בדביאן / אובונטו / מנג'רו לא נתקלתי בכל בעיה. יתכן שלא ארזו נכון את החבילה לאופן-סוזה. תנסה להתקין דרך מאגרים אחרים של אופן-סוזה או מקוד מקור

 3. בדיוק מה שהייתי צריך תודה רבה!
  ד"א
  מותקן בלי בעיות על ארץ',

  נהנה לקרוא את הבלוג שלך (:

 4. תודה levi0x0x !
  דרך אגב: בישום המקלדת של Gnome2, ועכשיו גם ב- MATE יש את המאפיין של ניטור השימוש במקלדת, וביצוע הפסקות בצורה מובנית (ואין צורך בתוכנה מיוחדת)

 5. עדיין סיפור, למרות הלינקים…
  מתקבלת השגיאה הידועה שלא ניתן לפתור אותה
  checking for X… no
  configure: error: X11 required on Unix platform

  לפי התוצאות בגוגל, רק באופן סוזה מתקבלת השגיאה.
  לא קיימת בנייה לאופן סוזה ואין אף חבילה לאופן סוזה באף מאגר (רשמי או לא).

 6. תודה על ההמלצה. קשה להאמין כמה מהר עוברות 20 דקות מול מחשב וכמה חשוב לשבור את הפוקוס הקרוב. אגב עיניים, זה מחבר אותי לסקירת ההפצות שלך. אחד הגורמים מיני רבים שגרמו לי לנטוש את גנום היה חוסר היכולת להשבית את האנימציה. עיניים קשישות יחסית כמו שלי פשוט לא עומדות בזה. העברתי מספר מחשבים ל CrunchBang ולאחר שנים של תחושת אובדן דרך בעולם הלינוקס דסקטופ מצאתי יבשה. בעייני זה מעבר להפצה למחשב חלש, זו מערכת שאחרי שהתקנת אותה והגדרת את הרצוי היא משחררת אותך לבצע את העבודה. רוב ההגדרות מבוצעות בקבצי טקסט פשוטים, אין כמעט דברים נסתרים.

 7. שלום אילן (לא שביט)
  גם אני מסכים ש- Crunchbang מתאים גם למחשבים חזקים יותר. Crunchbang זה אי של יציבות (במיוחד שהוא מתבסס על דביאן היציב). מעבר לכך אני משתמש כבר מס' שבועות ב- Manjaro ומאוד מתרשם לטובה מההפצה. בהמשך אסקור אותה (בעוד מס' שבועות)

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *