לינוקס, לאן? פרק רביעי: SolusOS

SolusOS‏ (Solus = בדידות) היא הפצה שפותחה בידי מפתח בודד: אייקי דוהרטי (Ikey Doherty -במאמר אקרא לו אייקי). אייקי הוא מפתח מוכשר שעבד בצוות הפיתוח של לינוקס מינט. הוא פיתח את Mint Backup ועבר בשלב מסויים לעבוד על Linux Mint Debian Edition) LMDE). בשלב זה התגלו חילוקי דעות קשים בינו לבין קלמנט לפברה (מייסד לינוקס מינט):

 • איקיי חשב שהדרך הטובה ביותר לפתור את בעיית גנום 3 היא לכתוב טלאי (patch) שיחזיר לגנום 3 את הפונקציונאליות שאבדה, בעוד שקלמנט דגל בגישה שצריך לבצע פיצול (fork) מלא לגנום.
 • איקיי חשב ש- LMDE צריך להתבסס על Debian Stable בעוד שקלמנט חשב שדווקא צריך להתבסס על Debian Testing

חילוקי הדעות לא נפתרו ואייקי החליט לנטוש ולפתח בעצמו הפצה חדשה: "SolusOS". ההפצה התבססה על Debian Stable 6, וכדי להתגבר על בעיית החבילות הישנות, הוא דאג לתחזק Repository אותו הוא עידכן בחבילות החשובות והשימושיות ביותר: ליברה-אופיס, פיירפוקס, Openshot, VLC ועוד …
הרעיון די מצא חן בעיני: להשתמש בבסיס של הפצה מאוד מאוד יציבה, אבל שמעודכנת בתוכנות שימושיות לעבודה היום-יומית. אייקי גם פיתח פיצרים מיוחדים, הוא דאג לשחרר קרנל מעודכן, השתמש ב- Cardapio לתפריט ההתחל, יצר Tweaks שונים כדי שחווית השימוש תהיה קלה ומהירה יותר ועוד… מבחינת שולחן העבודה אייקי רק דחה את הקץ: הוא השתמש ב- Gnome 2 הוותיקה (שהיתה ברירת המחדל ב-Debian Stable 6).

SolusOS-1.3-Eveline
היו היה: SolusOs 1.3

גם בצד הקהילתי ההפצה זכתה להצלחה די גדולה: היא קוטלגה ב- Distrowatch והתחילה לטפס במעלה הדירוג. נכתבו עליה די הרבה מאמרים וגם פודקאסטים שונים לא פסחו עליה. אני השתמשתי ב- SolusOS כמעט חצי שנה עד שהרגשתי שבעיה גדולה ממשמשת ובאה: אייקי הקדיש את כל כולו להפצה והיו לו קשיי פרנסה גדולים. התרומות שגייס בקושי מימנו את העלויות השוטפות (תחזוקת האתר וה- Repository). מידי פעם הוא היה יוצא לחופשה והקהילה הייתה צריכה להמתין עד שיחזור ויעדכן גרסאות תוכנה שונות. הוא דיבר לא פעם על הקשיים הכלכליים שהיו לו, אך לא היה לכך מענה מתאים מצד הקהילה. כש- Debian Stable התעדכנה לגרסה 7 היא אימצה לחיכה את Gnome 3. הפתרון שאייקי עבד עליו לא היה מוכן והמשתמשים נאלצו להמשיך להשתמש ב- SolusOS 1.3 הישנה. העבודה על 2.0 SolusOS קירטעה. בשלב זה נטשתי את ההפצה כי הבנתי שהכיוון שלה הוא התרסקות. אייקי די הסתבך עם הטלאים שכתב לגנום 3 (נשברו לו חדשות לבקרים) והחליט לפתע שאת SolusOS 2.0 הוא יבנה מאפס (ללא תלות במאגרי דביאן). הוא תיכנן ש- pisi יהיה מנהל החבילות בהפצה החדשה והתחיל אט אט לבנות אותה. אני כאמור כבר נטשתי, והסתבר אח"כ שההערכה שלי היתה די מדוייקת: אייקי התייאש מהפיתוח, מצא עבודה חדשה (באינטל) והחליט לסגור את הפרוייקט. חבל, עצוב, אבל זה היה צפוי.
החלטתי לכתוב על SolusOS כי יש היום הפצות רבות שמתבססות על מפתח יחיד ורובם בסיכון גבוה. גם לינוקס מינט מתבססת למעשה על מפתח יחיד (קלמנט) אבל לפחות להפצה יש מודל כלכלי ברור (שגם עובד לאורך זמן…). אבל למרות זאת, כל הכיף בלינוקס זה כשיש יכולת בחירה ואני עדיין מידי פעם אכתוב על הפצות שונות ומשונות. על אחת מהם, ומאוד מוצלחת, אכתוב בשבוע הבא.

6 תגובות בנושא “לינוקס, לאן? פרק רביעי: SolusOS”

 1. סלח לי על ההגייה אבל אתה בחור נחמד ואני אוהב לקרוא את הפוסטים שלך 🙂
  פץ' ולא פץ בתחילת הכתבה
  מודל ולא מודד
  על אחת מהן ולא אחד מהם

  תודה 🙂
  נהנתי לקרוא 😀
  עדיין מחכה לישועה שתציל אותי מהאובונטו 12.04 עם הגנום 3 השבור שלי 🙁

 2. פרוספר, תודה!
  צודק לגבי שתי הטעויות האחרונות. לגבי המילה פץ': אם כבר אני מתקן, אז החלפתי אותה במילה טלאי (פץ' היא לא מילה עברית).
  לגבי הישועה: אולי בסיום סדרת המאמרים יהיה לך כיוון… 🙂

 3. תודה רבה 🙂

  עכשיו הרשה לי לשאול מה שנרקא – שאלת קיטבק – כי אולי אנשים שיותר מנוסים ממני בלינוקס למחשב הביתי יוכלו לענות עליה בקלות רבה:

  אם יש כל כך הרבה הפצות מבוססות דביאן, או מבוססות על אחת הגרסאות של אובונטו שבעצמן מתבססיםהתבססו על דביאן, למה הפצות דביאן המקוריות(נקיות) הרבה פחות נפוצות?

 4. הפצת דביאן טהורה בדר"כ פחות מלוטשת. היא מכילה רק תוכנות חופשיות וכדי להתקין לדוגמא דרייבר של Nvidia תצטרך לעבוד… מטעמי רישיון לא תוכל לנגן קבצי מולטימדיה (אפילו mp3), שלא לדבר על DVD. הפצות שמתבססות על דביאן מספקות תמיכה במולטימדיה "מהקופסא", בדר"כ הם מספקות כלים להתקנת דרייברים , הם משקיעים בליטוש המראה הכללי של שולחן העבודה (מה שאת דביאן פחות מעניין). מקווה שעניתי על שאלתך.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.