לינוקס, לאן? פרק שלישי: Linux Mint

לאחר שנטשתי את אובונטו, השתמשתי בהפצות שונות עליהם אכתוב בסדרת המאמרים הקרובה:

 • Linux Mint
 • ּSolus OS
 • ּCrunchbang
 • ּArch

לינוקס מינט משוחררת במספר "טעמים": KDE, MATE, XFCE, CINNAMON, LMDE. אני ניסיתי את LMDE ו- CINNAMON ואליהם אתייחס במאמר זה.
כששוחררה Gnome3 הסתבר שגם קלמנט לפברה (Clement Lefebvre) מאוד לא אהב את מה שהיא הציעה (ובעיקר את מה שלא הציעה) והחליט לשפר אותה. בהתחלה הוא כתב תוסף ל- Gnome Shell שנקרא ‏‏Mint Gnome Shell Extention) MGSE) שהחזיר לשולחן העבודה את תפריט ההתחל והפאנלים המסורתיים, אבל בהמשך הוא החליט לבצע פיצול (Fork) ל- Gnome Shell וכתב את קינמון (Cinnamon).
אני משתמש בקינמון מיום פיתוחו ולדעתי הוא משתפר מגירסה לגירסה. החודש שוחררה גרסה 2.0, ולדעתי היא בשלה ומתאימה לשימוש שוטף. ברשותי ארבעה מחשבים (בבית ובעבודה) ובאחד מהם אני מריץ את Linux Mint Maya – Cinnamon Edition (ומאוד מרוצה מהבחירה). מדובר בגרסה המתבססת על אובונטו 12.04 הנתמכת לתקופה של 5 שנים (מהדורת LTS – וזאת בניגוד למהדורות הרגילות הנתמכות לתקופה של 9 חודשים).

לינוקס מינט - מהדורת קינמון
לינוקס מינט – מהדורת קינמון

מה אני אוהב ב- Linux Mint Cinnamon Edition:

 • ההפצה מלוטשת, יציבה ומתאימה לשימוש מיידי (כוללת קודקים, פלאש וכל מה שצריך לעבודה מיידית)
 • ּאפשרות להשתמש בגרסה יציבה (LTS)
 • ּיכולת להשתמש במאגרי PPA ‏של אובונטו
 • ּקהילת משתמשים גדולה (עקב ההישענות על אובונטו ניתן לקבל תמיכה גם בפורומים של אובונטו)‏
 • ּקשובה לקהילה: קלמנט משחרר גרסת RC לפני השחרור הרשמי ובאמת משתדל לפתור את כל הבאגים המדווחים אליו
 • ּמכילה מס' כלים אקסלוסיביים כגון: Mint Menu, Mint Upload, Mint Backup, Mint Stick ועוד… ‏
 • התוכנות המותקנות בברירת המחדל קולעות מאוד לטעמי
 • ּהרבה מאוד "טעמים" ואפשרויות (מבחר רחב של שולחנות עבודה) ‏

לדעתי לינוקס מינט (במהדורת קינמון) מתאימה במיוחד למשתמשים חדשים ולמשתמשים שלא רוצים "הפתעות" בשולחן העבודה (במיוחד אם בוחרים במהדורת LTS). היא חדשנית ומודרנית (בניגוד ל- MATE שמחזיר את חווית Gnome2 הישנה).

Linux Mint LMDE: הרעיון של LMDE ‏(Linux Mint Debian Edition‏)‏ היה ליצור הפצה חצי מתגלגלת עקב התבססותה על Debian Testing (במקום אובונטו). הרעיון נראה מבטיח: אחת לתקופה מסויימת להקפיא את העץ של Debian Testing, לייצב אותו, לפתור בעיות שונות שמתגלות ואז לשחרר
"חבילת עדכון": Update Pack. ה- Update ַPack היה אמור לשדרג את מערכת ההפעלה בקפיצות אחת למספר חודשים. היתרון בשימוש ב- LMDE היה ברור: התנתקות סופית מאובונטו כשההפצה משדרת יציבות וקלילות.
אני השתמשתי בהפצה קרוב לשנה (במחשב הנייד), אך בסופו של דבר נטשתי אותה מהסיבה הפשוטה שקצב העדכונים היה נמוך מידי. אני חושב שהרעיון של LMDE הוא מעולה, אבל לדעתי כרגע זה לא כ"כ מצליח בגלל מחסור בכח אדם שיבצע את הבדיקות. לדעתי, Update Pack אמור לצאת כל חודשיים/שלושה (ולא חצי שנה כפי שקרה בעדכון האחרון). בעדכון האחרון "נשברו" די הרבה מערכות של משתמשים (בגלל השדרוג הענקי, כ- 1GB, ובגלל מחסור בבודקים)

חבילת עדכונים ב- LMDE
חבילת עדכונים Update Pack ב- LMDE

מה אני לא אוהב ב- Linux Mint:

 • התבססות על מפתח יחיד. אמנם יש עוד מספר מפתחים בצוות, אבל התלות בקלמנט היא מוחלטת (לטוב ולרע…). כרגע המודל העסקי של ההפצה די מצליח: היא מגייסת תרומות בצורה עקבית (לאורך שנים) מהקהילה ומספונסרים שונים (אלפי דולרים מידי חודש) כך שלא נראה שקלמנט מתכוון לנטוש בקרוב (מה גם שעושה הרושם שהוא מאוד מהנה ממה שהוא עושה)
 • ּכנגזרת של אובונטו, הורדת התמיכה למהדורות "הרגילות" ל- 9 חודשים

אסיים את המאמר במספר מילים על קלמנט לפברה: בעבר הוא הואשם בתמיכה גלויה בפלסטינים. בהמשך הוא התנער מהפרסום ודווקא נראה משתף פעולה די יפה עם חברת Compulab הישראלית (שמשמשת כספונסרית שלו). לאחרונה הם שחררו את MintBox2. מדובר במחשב חזק ויפהפה (אם כי קצת יקר), ואולי בעתיד ארכוש אותו.

MintBox
MintBox: לינוקס מינט מותקנת במארז ממוזער ויפהפה

אז אני לא יודע מהם רחשי ליבו של קלמנט, אבל כלפי חוץ אני לא מרגיש שהוא משדר יחס מפלה כלפי ישראלים (ומאז אותו פרסום, וההכחשה שלו, הוא לא מדבר יותר על פוליטיקה)

7 תגובות בנושא “לינוקס, לאן? פרק שלישי: Linux Mint”

 1. אף פעם לא הצלחתי להתחבר ממש למינט, תמיד היו בה דברים שנראו לי לא לגמרי גמורים, לא מלוטשים או לא בשלים. לאחרונה גם הועלו טענות שעידכוני האבטחה שלהם לא מהירים מספיק. את קינמון די אהבתי ואולי אנסה את גירסה 2 בקרוב, אבל בסך הכל נראה לי שויתרתי על מינט.

 2. הי אורן
  לגבי עדכוני אבטחה במינט: קלמנט הסביר את הנושא:
  http://segfault.linuxmint.com/2013/11/answering-controversy-stability-vs-security-is-something-you-configure/
  בסה"כ ניתן להפעיל את עדכונים 4+5, רק שהם יכולים לפגוע ביציבות מערכת ההפעלה. אם מפעילים אותם מקבלים את כל העדכונים ממש כמו באובונטו כך שהטענה לא מדוייקת.
  לגבי החיבור שלך להפצה: מדובר בהעדפה אישית של כל אדם ואני בהחלט יכול להבין אותך ומקבל את דעתך בנושא

 3. תודה אילן. לא ידעתי בדיוק מה המשמעות של הקטגוריות בעדכונים של מינט. למעשה עדיין לא לגמרי ברור לי איך זה עובד (מי מסווג את העדכונים? לפי אילו קריטריונים? כמה זמן לוקח לבדוק כל חבילה ולסווג אותה? עד כמה "מסוכנים" באמת העדכונים מקטגוריות 4+5, וכמה קשה למשתמש סביר לתקן בעיות שהם עלולים לגרום?) אבל זה נשמע די סביר בסך הכל.

 4. אורן שלום
  יש הסבר מה כל קטגוריה כוללת. בדר"כ קטגוריות 4 ו- 5 כוללות חבילות תוכנה שיכולות לסכן את יציבות ההפצה: עדכון קרנל, עדכון xorg ועוד… מאחר שאובונטו מפשלת מידי פעם בעדכונים הללו, קטגוריות אלו לא מופעלות בברירת המחדל.

 5. שלום רב לאנשים הנפלאים,
  יש לי מספר מחשבים ישנים עליהם רציתי להתקין את לינוקס מינט, לצערי או שיש לי בעיה בכרטיס המסך או תקלה אחרת (את החלונות ניתן להתקין ללא בעיה). מדובר על לוח אם ג'יגהבייט דגם GA-8V800M-775
  אפילו יש לי 2 ג'יגה זיכרון עליו.
  אני צריך סיוע מה ניתן לעשות (יש לי 10 מחשבים כאלו ואני מעוניין לנצל אותם כמה שניתן)
  תודה מראש על הסיוע

  דורון

 6. דורון שלום
  הגדרת באופן כללי בלבד את הבעיה, וכדי לענות לך אני צריך לקבל פרטים נוספים: באיזה בעיה בדיוק אתה נתקל בהליך ההתקנה? מדובר בלוח אם ישן ואני לא רואה בעיה כלשהי בהתקנת Linux Mint.
  הייתי מנסה להתקין את גרסת XFCE (שלא זקוקה לכרטיס מסך מיוחד). ניתן לנסות להתקין את Debian Wheezy XFCE שהוא קליל ויציב יותר.
  אנא פרט את הבעיה בה אתה נתקל (תדביק אפילו קישור לצילום מסך בו ניתן לראות את הבעיה), ואת השימוש/צפיה שיש לך מההפצה (כדי שניתן יהיה להתאים אותה לצרכיך).

 7. שביט שלום,
  תודה על התשובה, ועכשיו ניתן לפרט יותר:
  אז הלוח הוא באמת לוח ישן עם כרטיס מסך מובנה (כתבתי אתמול את הדגם של הלוח). כשאני מנסה להתקין את המערכת לינוקס מינט 17 (גירסה אחרונה), מראה לי את מסך הפתיחה וכאשר צריך להציג לי את שלוחן העבודה ממנו ניתן להתקין את התוכנה המסך מאבד את התצוגה וזהו – מסך שחור, רק ריסט למחשב עובד (בדקתי זאת ב-3 מחשבים שונים עם אותו דגם של לוח האם). יש לציין שתופעה זו קרתה גם בנסיון התקנת אובונטו 14.02… לעומת זאת במחשבים מבוססי לוח אם אינטל D102GGC2 הכל עובד כשורה… בעיקרון אני צריך מחשב אשר ישמש כטרמינל לשרת חלונות כדי להשתמש בתוכנות של משרד החינוך וכן אינטרנט. בעיקרון אני מעוניין לבנות רשת עם טרמינלים כאשר מכונות הלינוקס ישמשו כטרמינלים בשלב הראשון….
  האם ניתן לדבר ישירות איתך בטלפון או באמצעות מייל?

  תודה,
  דורון זמיר

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.