לינוקס, לאן? פרק ראשון: 3 Gnome

טוב, כפי שכתבתי במאמר הקודם, לא נטשתי את לינוקס בשנתיים וחצי האחרונות. ההיפך הוא הנכון! השימוש שלי בלינוקס, בבית ובעבודה, הלך וגבר. יצא לי להשתמש בהפצות שונות, התאכזבתי מפרוייקטים שונים, אך התרשמתי מאוד מאחרים. על נושאים אלו ואחרים אכתוב בשבועות הקרובים.

תחום הסביבות הגרפיות עבר די הרבה שינויים בתקופה זאת. בסדרת המאמרים הבאה (תפורסם כאמור בכל יום שישי) אסקור את השינויים שעברו הסביבות הגרפיות. Unity נולדה, Gnome 3 החליף את Gnome 2, בוצע פיצול ל-  Gnome 2 שנקרא MATE, קינמון (Cinnamon) נולדה כדי לתת מענה למאוכזבי Gnome 3 ו- Unity. ‏KDE המשיך להתקדם, XFCE השתפר ונראה כיום כתואם Gnome 2‏, Enlightenment 17 המשיך להשתפר ועוד…

בפרק הזה אתמקד בסביבה הגרפית Gnome 3:
Gnome 3 שוחררה רשמית ופרוייקט Gnome 2 ננטש. מבחינתי Gnome 3 הוא אכזבה אחת גדולה. נראה לי שהמפתחים של Gnome קצת על סמים או לפחות שותים משהו באופן קבוע… ההחלטות שלהם מוזרות ולא ברורות, והסירוס של Nautilus משקף התנהלות זאת: מידי פעם הם מחליטים להוריד עוד ועוד תכונות ממנהל הקבצים הידוע, עד שסירסו אותו לגמרי והפכו אותו לפחות שימושי ונוח. דוגמאות? הנה: ביטול יצירת קובץ חדש מ- Template, ביטול פיצול חלון ע"י מקש F3, ביטול התחברות למערכת קבצים חיצונית וזאת רק רשימה קצרה…
גם הקהילה לא ממש הבינה/קיבלה שינויים אלו, ועל כל גרסת נאוטילוס ששוחררה הם כתבו פץ' שהחזיר את הפונקציונאליות שבוטלה…

Gnome 3 ניסו ליצור סביבה גרפית אחודה שתתאים לטבלטים (מסכי טץ') ומחשבים שולחניים כאחד. נסיון זה נכשל בעיני. אין מה לעשות: טאבלט נוח בעיקר לצריכת תוכן בעוד שמחשב רגיל מתאים גם ליצירת תוכן. העבודה עם Gnome 3 מאלצת אותך לעבוד הרבה עם העכבר (אתה מוצא את עצמך משוטט הלוך וחזור, אינספור פעמים, לכיוון הפינה השמאלית העליונה רק בכדי להגיע לתפריט. נכון: אפשר לעבוד עם המקלדת ולהגיע לתפריט (מקש Super), אך גם כאן יש אילוץ בכך שעליך להשתמש בשתי הידיים ולי זה ממש לא התאים. אמנם יש הרחבות שמחזירות פונקציונאליות בדמות תפריט קבוע לפאנל העליון, אבל הצורך להשתמש בתוסף כדי שיחזיר פונקציונאליות כ"כ בסיסית הוא תמוה בעיני.

אבל לא רק השימוש בעכבר הטריד אותי. הסביבה הגרפית הרגישה כבדה ולא מספיק יציבה. ההרחבות שכתבו מפתחים שונים "נשברו" לעתים בין גרסאות שונות של Gnome 3, עד שמפתחי Gnome החליטו לאמץ לחיכם מס' הרחבות ולתחזק אותם בעצמם.
גם מערכת ההתראות והמראה הכללי של הסביבה הגרפית לא מצאה חן בעיני. לדעתי, במצטבר, לא החזקתי מעמד יותר מחודש בסביבה הזאת (למרות שבאמת ניסיתי).

גנום 3: אכזבה

 

עד כאן על Gnome 3. גם אתם מרגישים כמוני? אתם מוזמנים להגיב…
בפרק הבא (ביום שישי הבא): Unity

22 תגובות בנושא “לינוקס, לאן? פרק ראשון: 3 Gnome”

 1. היי,
  טוב שחזרת,
  אני חושב שמה שהם מנסים לעשות בהורדת הפונקציונליות שאתה מדבר היא במטרה ליצור משהו פשוט יותר, המשתמשים הפשוטים הולכים לאיבוד עם הרבה אפשרויות. אם רוצים להגדיל את מספר המשתמשים המהלך הזה בלתי נמנע
  עדיין השאירו לך את האפשרות להחזיר חזרה את מה שהיה קודם בתור משתמש מתקדם

 2. אני גם חושב בדיוק ככה, הממשק אומנם נראה "נקי", אבל תמיד יש את ההרגשה שחסרים דברים מרוב שהוא "נקי" וכן יש משחק מעצבן מאד עם העכבר. ניסתי להשתמש בMATE אבל הוא לא יציב כמו שגנום 2 היה.

  מאד התעצבנתי שחסר הפיצול מסכים בנאוטילוס, זה היה נוח מאד.

  היום אני משתמש בKDE באופנסוזה, חייב לציין שההפצה הזאת עשתה הרבה ליטושים לKDE על מנת שיראה יפה וירגיש כסביבה קלה. כל התכונות שאני צריך לתפעול יום יומי במחשב נמצאים בKDE כמו הפיצול מסך במנהל קבצים, או שימוש רב במקלדת. מאד מאוכזב מהפרוייקט של גנום 3 ואני מקווה שמשהו מהמתכנתים הבכירים יקבל שכל ויחזיר את כל התכונות שהוציאו.

 3. קודם כל, באמת טוב שחזרת 🙂

  גם אני התאכזבתי מאוד מגנום 3 בהתחלה ועברתי להשתמש ב-Xfce, אבל מתוך אופטימיות המשכתי לנסות כל גירסה חדשה של גנום וגירסה 3.8 היתה לי די נוחה. לא לגמרי ברור לי למה, כי השינויים בין הגירסאות לא ממש גדולים. השתמשתי בה חודשים-שלושה אבל אז התקלקל לי המחשב. אני משתמש עכשיו במחשב שקיבלתי בהשאלה והלינוקס שיש לי עליו מותקן במכונה וירטואלית שגנום 3 לא עובד עליה, אז אני שוב עם Xfce שבהחלט עושה עבודה טובה אבל נראה קצת מיושן ומשעמם לטעמי, ותוכנות ברירת המחדל שלו פחות נוחות לי. למעשה התקנתי את רוב התוכנות של גנום ואני מרוצה בסך הכל מהצירוף הזה.

 4. מסכים בהחלט. gnome החליטו על "ממשק נקי". שם יפה שקשה להתווכח אתו. אבל הם ניקו אותו כמו שמנקים חדר על ידי ריקונו לחלוטין. תשאירו איזה כיסא לפחות…

 5. היי אילן,
  שמח לשמוע שחזרת לכתוב – למרות שלא הייתי קורא הדוק של הבלוג שלך והגעתי אליו דרך פרסום במערכת פורמים באתר אחר.
  נראה בלוג רציני ומעניין אמשיך לעקוב.

  בנוגע לגנום 3 –
  בתור מישהו שעבר בשנה האחרונה בעבודה משימוש מלא בווינדוס 7 לשימוש מלא באובונטו 12.04, הפעולה הראשונה על המחשב הייתה להתקין גנום 3,
  ואני חייב לציין שהסביבה היא מעולה לדעתי, לצערי אין לי למה להשוות – לא עבדתי עם סביבות גרפיות בלינוקס עד אז, עקב בעיות יציבות ניסיתי כמה פעמים לעבור ליוניטי – התאכזבתי קשות.
  אני מאוד מרוצה מגנום 3, רוב הזמן אני מקבל סביבת עבודה נוחה ומהירה – תוך שימוש מועט מאוד בעכבר בזכות קיצורי המקלדת הנהדרים.
  נכון יש כמה חוסרים – את רובם השלמתי על ידי gnome extensions, לצערי הרב עקב מגבלות "אבטחה" במקום העבודה אין לי אפשרות להתקין גרסא חדשה יותר של גנום (או של אובונטו) ולכן אני עדיין רץ עם גנום 3.4 וכתוצאה מכך סובך מכמה בעיות יציבות קלות שאני מקווה שתוקנו בגרסאות החדשות יותר.

  הייתי רוצה להשוות את הסביבה לסביבות אחרות יותר – כגון KDE, מ-XFCE ,Cinamom ו-mate דיי התאכזבתי – Cinamon ו- mate נראים ומרגישים כמו גנום 2 שבור ו-XFCE כל פעם אני נתקע בבעיות כאשר אני מנסה להתאים אותו לצרכי – כמו פעולה פשוטה של הוספת סימון של שפה בפאנל העליון

  לכן לדעתי גנום 3 היא סביבת עבודה מעולה.

 6. פוספר שלום:
  אני חס וחלילה לא רוצה לשכנע אנשים לא להשתמש בגנום 3. אני מציין רק שאני לא התחברתי לסביבה זאת, ובהמשך תקרא למה כן התחברתי ולמה… (והמילה "חיבור" היא הכי חשובה בהקשר לסביבת העבודה)

 7. אני מצפה לשמוע למה כן התחברת 🙂
  כי גם הגנום 3 כרגע לא משתף איתי פעולה ואני כן שוקל להחליף סביבת עבודה

 8. אילן ,
  גנום 2 זכורה לי בתור אחד הדברים הטובים ביותר שהיו בתחום 'סביבות העבודה' בלינוקס בפרט ובעולם מערכות ההפעלה בכלל.
  גנום 2 הייתה למעשה כל מה שהיינו צריכים ויותר מזה.

  על הטעות שהמפתחים עשו עם גנום 3 לפי דעתי הם עכשיו משלמים – בפופולריות ההולכת ודועכת.
  אני זוכר כמה ציפיתי לגנום 3 – ואיך בסוף , כשהתחלתי לעבוד איתה התאכזבתי.

  מחכה כבר לפוסט הבא 🙂

 9. כנראה שבכל זאת חייבים מישהו מבחוץ כדי לומר את הדברים, עשית את זה.
  מאז הפוסט האחרון, וקצת מקודם לכן, הייתי ונשארתי עם גנום 3.
  אני יכול להגיד דבר אחד:
  אתר ההרחבות יכול להיות גימיק נחמד (ויש לי הרבה מההרחבות מותקנות), אבל באמת כשמסתכלים על זה מבחוץ זה נראה רע. ועכשיו אני מסתכל על זה מבפנים, עדיין נראה רע.

  כל עדכון גרסה, לא משנה כמה השינויים בעדכון קריטיים או מינוריים – ההרחבות חייבות להישבר.
  זה מרגיש כמו שהמפתחים מתנהגים באפל – מנסים לסגור פירצות אבטחה, אך חייבים להשאיר משהו כדי שיוכלו לפרוץ את מערכת ההפעלה. כי בלי הפריצה, בלי אפליקציית סידיה, לאפל לא יהיו רעיונות ופיצ׳רים למערכת ההפעלה.
  רק שכאן פשוט כמעט ואין ממה לשאוב רעיונות. להפך, הם מנסים להוציא כל תכונה אפשרית.
  כל זה נכון גם לעיצובים, נשברים ב״כיף״.

  לדעתי חייבים ליצור מעטפת בשם שונה, למשל gnome3-advanced,
  שאליה יוחזרו כל הפיצ׳רים שהוצאו, ויוספו רוב ההרחבות מהאתר.
  למעשה להתנהל כמו אפל.
  אחרת אני לא רואה את המשתמשים נשארים בסביבה הגרפית הזאת…

  באמת כישלון.

  אגב, יש מצב שגנום 3 תופסת יותר זכרון אפילו מ- KDE. אם זה נכון, הם שברו שיא – כמערכת בעלת פונקציונליות נמוכה השואבת כמות זכרון בלתי נתפסת.
  לא סתם יש לי חשק עז לנסות את KDE (על אופןסוזה כמובן).

 10. כתבתי את התגובה מבלי לשים לב שממש עוד מעט משחררת גרסת אופןסוזה חדשה, מספרה 13.1.

  מה אני אגיד בהקשר לגנום 3?… אני רץ לעדכן,
  מה זה, ה־nautilus המעודכן פשוט נראה מדהים! (רץ מהר להקיא בצד…)

  אני לא מאמין למה שקורה איתם, הם רוצים בכוח שיינטשו אותם?
  בהתחלה זה עוד לא היה מובן לאיזה כיוון הולכים, אז התלהבתי,
  עכשיו זה כבר ברור מאד.
  אני כבר לא מתלהב מהפיצ'רים החדשים ובטח שלא מתכוון לעדכן.

 11. ברוכים השבים..
  במחשב של זוגתי רץ פדורה עם גנום 3 במשך שנתיים. בכל פעם שהייתה לה בעייה הבנתי איזה מזל יש לי שלא מותקן אצלי גנום 3. כמה שניסיתי לא הצלחתי להתרגל. וזה לא ענין של חוסר רצון או דבקות בהרגלים ישנים. בעיני, זוהי סביבה עויינת.

  לפני מספר חודשים התקנתי עבורה KDE (ע"ג פדורה – צירוף מוזר לכאורה..) וממש התרשמתי.
  הייתי אומר ש-KDE הוא גנום 2 משופר..
  למעשה מעתה בכל פעם שאצטרך להתקין לינוקס, אבחר KDE.

 12. אחרי כל התגובות המשמיצות אני חייב להגיב.
  אני משתמש בגנום 3 ודווקא אוהב אותו. אני לא אוהב את כל ההחלטות העיצוביות והתקנתי כמה הרחבות כדי להתאים אותו לצורכי אבל התפיסה הכללית מאוד נוחה לי.
  ניסיתי כמה שולחנות עבודה אחרים (קינמון, xfce) והם פשוט מיושנים ונראים רע. יוניטי נראית טוב אבל היא לא נוחה לשימוש והתמיכה שלה בעברית היא מפוקפקת.

 13. ובקשר לנאוטילוס.
  ביטול יצירת קובץ חדש מ- Template – קיים עדיין, אתה רק צריך ליצור את התבנית בעצמך בתיקייה „תבניות”.
  ביטול התחברות למערכת קבצים חיצונית – אני מתחבר לכל מערכת קבצים בערך. מה לא עובד לך?

 14. הי חתול
  אתה משתמש בנאוטילוס של אובונטו? כי אם כן אובומטו הוסיפו את זה חזרה / או שהשתמשו בגרסת נאוטילוס ישנה.
  לגבי התחברות למערכת קבצים חיצונית: פעם היה תפריט דרכו היית יכול להגדיר התחברות למערכת קבצים חיצונית: היית בוחר כתובת, פרוטוקול ועוד ושומר זאת להתחברויות עתידיות .

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *