גיבויים, גיבויים ועוד פעם גיבויים…

נושא הגיבויים אף פעם לא נחשב לנושא יוקרתי או סקסי במיוחד (גם במגזר ההייטק), אבל חשוב לזכור שבלי גיבויים טובים אפשר לאכול הרבה קש… במאמרים הבאים אסקר את הכלים בהם אני משתמש לצורך גיבוי מערכות ההפעלה והמידע שברשותי. יתכן שתחשבו שאני קצת מגזים, ואולי אתם צודקים, אך נזקפת לזכותי העובדה שמעולם לא איבדתי מידע חשוב (הודות למטדולוגיית הגיבוי, טפו, טפו… 🙂 ).

אתחיל בהסבר קצר על האופן בו אני נוהג להתקין לינוקס. אני תמיד מקפיד להתקין לינוקס ב- 3 מחיצות נפרדות (אני לא מצליח להבין את ברירת המחדל באובונטו ובהפצות רבות אחרות, שבוחרות לשים את כל הביצים בסל אחד…):

  • / – למחיצת root אני לא מקציב שטח גדול במיוחד (בדר”כ כ- 10-15 GB בלבד)
  • swap/ – מחיצה נפרדת בגודל של פי 1.5 – 2 מגודל ה- RAM במחשב
  • home/ – למחיצה אני מקציב את יתרת שטח הדיסק

במחשבים שניתן לבצע זאת (לא בניידים) אני תמיד מעדיף להשתמש במערכת קבצים לוגית (LVM) שמספקת גמישות רבה ומאפשרת לשנות במהירות את נפחי המחיצות או לבצע Mirroring תוכנתי למחיצות נבחרות (אם יהיה ביקוש אכתוב בעתיד בהרחבה על LVM).

Clonezilla


תיאור כללי: אני משתמש בכלי הנהדר הזה בכדי ליצור תמונת ראי למחיצת root (כך שאם הדיסק יתקלקל אוכל לשחזר במהירות רבה את מערכת ההפעלה ולחזור לעבודה רגילה). לכלי מנשק גרפי מבוסס טקסט (tui: text user intergace), שנראה אולי מפחיד למשתמשים חדשים, אך הוא מאוד אינטואיטיבי ופשוט לשימוש. Clonezilla מאפשרת להגדיר מחסן של גיבויים דרכו מתבצעים פעולות הגיבוי והשחזור. המחסן יכול לשכון בכונן מקומי, חיצוני, DOK, בשרת SSH, NFS או אפילו, רחמנא לצליין, בשיתוף SMB של חלונות… התוכנה מאפשרת לגבות ולשחזר במהירות מחיצות או דיסקים שלמים. בתוכנה השתמשתי פעמים רבות והיא אף פעם לא איכזבה אותי!

מתודולוגיית הגיבוי: כאמור אני מגבה עם Clonezilla רק את מחיצת root/. אני מקפיד לבצע גיבוי אחת לשלושה חודשים (ובכל מקרה תמיד לפני שדרוג של ההפצה). אני מקפיד לשמור את שתי הגרסאות האחרונות של הגיבוי (לכל מקרה שלא יהיה…)

בשבוע הבא: Sbackup

3 תגובות בנושא “גיבויים, גיבויים ועוד פעם גיבויים…”

  1. אני לא משתמש בגיבוי off-site מסחרי מהטעם הפשוט שקצב ה- Upload אצלי הוא מאוד נמוך (אני עושה שימוש ב- Dtopbox לקבצים קטנים ובודדים שחשוב לי שיהיו נגישים במחשבים שונים)

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *