לינוקס לבעלי מוגבלות

השבוע הייתי חולה והעברתי את רוב הזמן בהאזנה לפודקאסטים (אני משתמש ב-gPodder לצורך ניהול ושליטה על פודקאסטים).

אחד הפודקאסטים שאני מאזין אליו בעקביות נקרא GoingLinux ורציתי לעניין אתכם באחד הפרקים המעניינים ביותר שיצא לי לשמוע: לינוקס לבעלי מוגבלות. בפרק 117 התארח אדם בשם Jonathan Nadeau. יונתן הוא עיוור מוחלט ולמרות זאת עושה שימוש מאוד נרחב במחשב בכלל ובלינוקס בפרט (כמובן שאין במחשב שלו מסך או עכבר…).

יונתן מתאר כיצד אדם עיוור כמוהו משתמש במחשב: הוא מסביר על Orca (מערכת להקראת טקסט על המסך), הוא מסביר על החשיבות של קיצורי המקשים בתוכנות השונות (נניח Alt+F לגישה לתפריט File) ולבסוף הוא מסביר מדוע הוא כ"כ מתלהב מלינוקס ומוצא אותה בשלה מאוד לאנשים בעלי מוגבלות כמוהו.

יונתן הוא הבעלים של חברת מחשבים בשם Frostbite Systems המוכרת מחשבים לאנשים עיוורים. מיותר לציין שמערכת ההפעלה שהוא מתקין היא לינוקס (ניתן לבחור בין הפצות שונות: אובונטו, לינוקס מינט, פדורה וסוזה). מעבר לכך יונתן לומד לתואר ראשון במחשבים, הוא פעיל מאוד בעולם התוכנה החופשית ואחראי בין השאר על שני פודקאסטים בהם הוא מארח אנשים שונים מעולם זה.

אין לי איך לסיים את המאמר חוץ מלהגיד כל הכבוד!

הערה למתרגמים השונים:
כיצד ניתן לתרגם פודקאסט לעברית?

5 תגובות בנושא “לינוקס לבעלי מוגבלות”

 1. שמי גידי ואני עיוור אני עובד כנציג תמיכה תכנית בבזק ביןלאומי אני בימים אלה מנסה להתכין לינוקס וזה לא פשוט אבל מעניין
  גידי

 2. שלום, שמי רפי, מהנדס תוכנה ותיק בעל תואר שני במדעי המחשב ועיוור מוחלט מלידה. עיקר הפיתוח שלי היה על מערכות UNIX/LINUX, אך באופן פרדוקסאלי אף פעם לא הצטרכתי להתקין לינוקס על המחשב שלי כי תמיד עבדתי עם TERMINAL EMULATOR על מחשב WINDOWS. בעולם יש עיוורים רבים המשתמשים בלינוקס וישנם אף רשימות דיוור של משתמשי לינוקס עיוורים. בארץ הדבר מורכב יותר, מאחר שלמיטב ידיעתי לא קיים מנוע דיבור עברי בסביבת LINUX. גם לא ברור איך קורא המסך ORCA יתנהג עם עברית. עבורי זה לא מהווה בעיה מאחר ואני משתמש בצג ברייל ולא מסתמך על מנוע דיבור. תקופה ארוכה שאני רוצה להתקין אובונטו על המחשב שלי ויש שם אפילו תמיכה בדיבור וצג ברייל כבר במהלך ההתקנה. בכל זאת, אני חושש להתקע תוך כדי התקנה ובמקרה כזה אין בסביבתי אנשים שיוכלו "לחלץ" אותי. אני מתגורר בצפון הארץ ואם יש מי שמעוניין לעזור לי להתקין אובונטו, אשמח אם ייצור איתי קשר במייל: rafic AT bezeqint.net. אשמח להוביל בקרב העיוורים משתמשי המחשב בארץ את הפצת השימוש בלינוקס וקוד פתוח. תודה, רפי.

 3. רפי:
  תודה רבה על התגובה! אשמח לעזור לך להתקין לינוקס (פניתי אליך במייל). אני אף פעם לא עורך תגובות של משתמשים, אך הפעם הרשיתי לעצמי לעשות זאת כדי להגן עליך מספאם (כדאי להימנע מלפרסם כתובת מייל מלאה באינטרנט). בכל מקרה נקווה שנצליח ושתוכל לסייע לקהילת העיוורים בארץ!

  מאיר, חתול: תודה רבה!

  גידי: אחרי הניסיון שנקבל עם רפי נוכל לעזור לך להתקין לינוקס

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *