Linux Mint 10

אחד הדברים היפים שיש בלינוקס הוא היכולת לגוון (להחליף הפצה, לשנות סביבה גראפית ועוד…). נכון ש- Linux Mint היא לא גיוון גדול (כי ההפצה מתבססת על אובונטו) אבל החלטתי בכל זאת לבחון אותה באחד המחשבים שברשותי.

ההתקנה: התקנה פשוטה (ממש כמו באובונטו) ולכן לא ארחיב בנושא
שימוש: Linux Mint שונה מאובונטו במספר נושאים:

 • ההפצה מאפשרת להתקין מראש את כל הקודקים ורכיבי התוכנה (כולל פלאש וגאווה)
  המטרה: להקל את השימוש למשתמשים חדשים (ההתקנה מתאפשרת ממסך "ברוכים הבאים")
 • להבדיל מאובונטו, ב- Mint, החליטו לחרוג ממגבלת נפח ה- CD (כ- 700 מגה), כך שההפצה מכילה תוכנות חשובות שאובונטו הסירו מפאת חוסר מקום (דוגמאות: Gimp, Open Office Base ועוד…). לדעתי מדובר ברעיון מבורך (אבל אני בטח פותח חזית מול מי שברשותו מחשב ישן)
 • תפריטים: Mint עושה שימוש במערכת תפריטים שונה מאובונטו (MintMenu). לדעתי מדובר במערכת תפריטים נוחה וטובה מזו של אובונטו (שמתבססת על Gnome): המערכת מדגישה את התוכנות החדשות שהותקנו (מקלה על הזיהוי שלהם), התווסף מנגנון לחיפוש והתקנה מהירה של אפליקציות ונוספה היכולת לעצב את תפריט Mint
 • מערכת העדכונים (Update Manager) עברה אף היא מקצה שיפורים (כשלכל עדכון מדווחת רמת הקריטיות שלו) כשבנוסף יש אפשרות לבטל שדרוגים עתידיים של חבילה מסויימת (נניח עדכון קרנל)
 • Mint לקחה את הפיתוחים האחרונים של אובונטו ושילבה אותם בהפצה (דוגמא: שילוב Rhythmbox בכפתור הרמקול), שימוש (אם כי לא מלא) ב- Ubuntu Software Center (כאן זה נקרא Software Manager) ועוד…
 • ערכת נושא: בעבר Mint השתמשה בערכת נושא שהתבססה על הצבע הירוק. בהפצה האחרונה יש שילוב של מתכת (מוברשת) וירוק. השילוב אמור להיות נוח ונעים יותר לעין – אם כי אינני בטוח שהערכה יפה מזו שמספקת אובונטו

Linux Mint משוחררת אחת לשנה ולדעתי זה זמן ראוי לייצוב ההפצה (מחזורים חצי שנתיים, כמו באובונטו, מהירים מידי וחושפים את המשתמשים לבאגים חמורים).

סיכום: Linux Mint היא מעין שדרוג של אובונטו. ההפצה מאוד קלילה (אין לי הסבר לנושא, אבל למרות שהיא מתבססת על אובונטו, אני מרגיש שהיא מהירה ממנה), ובסך הכל הייתי מאוד ממליץ למשתמשים חדשים להשתמש בה.

7 תגובות בנושא “Linux Mint 10”

 1. בלי להיכנס יותר מדי לפוליטיקה אומר שהגינוי הפומבי של מפתחי מינט על פעילות ישראל מזכיר משטרים אפלים ולכן הקהילה הישראלית לא מתלהבת כל כך מהמיזם.

  מלבד זאת אוסיף שישנה גרסה של מינט המבוססת ישירות על דביאן ואם כבר לסקור אני חושב שההפצה המבוססת ישירות על דביאן עדיפה על פני זאת המבוססת על אובונטו.

  בברכה,
  ירון שהרבני.

 2. ירון שלום
  לא ידעתי על הגינוי הפומבי של מפתחי מינט.
  גם הפוסט הזה נכתב לפני מספר ימים ותוזמן לפרסום להיום (לא בטוח שביום עצוב זה היה לי חשק לכתוב…)

 3. מבין ללבך, אכן יום לא קל נקווה שהכול יבוא על מקומו בשלום ובמהירות האפשרית.

 4. ירון, "מפתחי מינט" שאתה מזכיר זה אדם אחד – Clement Lefebvre, המייסד והמפתח העיקרי של מינט. הוא פרסם לפני כשנה פוסט עם מילים חריפות בבלוג הרשמי של מינט. זמן קצר לאחר מכן הוא הוריד את הפוסט, והבהיר שזו היתה הדעה הפרטית שלו ולא של הפרוייקט, ושאין בעיה לקבל את התמיכה והתרומות של כל מי שלא תומך באלימות. אין לי ספק שהדעות שהוא הביע היו חד צדדיות, אבל אני מייחס את זה לנאיביות של מי שרואה את הסכסוך הישראלי-פלסטיני מרחוק ונוטה לחשוב שהאשמה בכל דבר רע שקורה היא תמיד בצד החזק. נדמה לי שאם נתחיל לפשפש בדעות של כל מי שמפתח תוכנה חופשית, יש סיכוי טוב שנמצא הרבה מקרים כאלה.

 5. תיקונים קטנים לפוסט:
  דיסק ההתקנה – יש גירסה של CD, ויש DVD שאכן חורג מ־700 מגבייט. מיד אחרי התקנה מ־CD המשתמש נשאל אם הוא רוצה להשלים את התקנת החבילות שמופיעות בגירסת ה־DVD על ידי הורדה מהמאגרים.
  מחזור השחרור – זהה לזה של אובונטו. גירסאות חדשות יוצאות שבועות ספורים לאחר אובונטו.

 6. חזי: תקרא לזה איך שתקרא לזה אני לא רואה נחמה בדבריו.
  מצד אחד הוא רואה לנכון להשמיץ ומצד שני הולך ומסייג את דבריו כיוון שהוא לא רוצה שהמיזם שלו יפגע מחוסר שיתוף פעולה מצד ישראלים, במילה אחת: צביעות.

  אם הוא רוצה שיתוף פעולה אמתי שירים את הראש כמו גבר ויגיד את מה שיש לו לומר, אם הוא חושב שבהשמצות הוא יגיע לאנשהו אנחנו לא אמורים לשתף עם זה פעולה, אם ייקח את הדברים שלו בחזרה נוכל להתחיל להתנהג אליו בכבוד הראוי.

  בנוגע לחיפוש דעות פוליטיות, זה לא סוד שיש ויכוחים וחיכוכים בין מדינות ובין בני אדם, אפשר לשבור את הכלים וללכת לצעוק על כולם על כמה שהם טיפשים ואטומים ואפשר לקחת צעד אחורה ולנסות להפיק את המיטב מהקשר מבלי להיכנס לאגרסיות שלא לצורך ועל ידי כך לקדם אינטרסים משותפים יחד, ניסיון העבר אומר שזה אפשרי.

 7. ירון, המשיכה של הפוסט מהבלוג היתה מכיוון שהוא הבין שהוא טעה בכך שפרסם את הדעות הפרטיות שלו בבלוג רשמי של ההפצה. עד כמה שהבנתי הוא העביר את הפוסט לבלוג האישי שלו (לא ממש בדקתי בעצמי, אבל זה מה ששמעתי), כך שאפשר להאשים אותו בהרבה דברים אבל אני לא בטוח לגבי צביעות.

  אני מסכים עם מה שאמרת בפיסקה האחרונה. אבל צריך גם לזכור שלכל אחד יש את הגבול שלו, ולפעמים מה שנראה לי כמו דעה לגיטימית לויכוח, עלול להראות למישהו אחר כעילה למלחמה. בכל מקרה, נראה לי שכאן אני אפרוש מתפקיד פרקליט השטן – לא משלמים לי מספיק ביחס לטרחה 😉

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *