Evernote

הפעם אחרוג ממנהגי ואכתוב על תוכנה שאיננה קוד פתוח אך מיישמת רעיון מאוד יפה: Evernote.

הרעיון של Evernote הוא פשוט: מקבלים מקום לשמירת מסמכים, תמונות, PDF ועוד… אח"כ ניתן מכל מחשב לבצע חיפוש ולעיין בחומר בצורה נוחה (מהדפדפן או, כשלא מקושרים לרשת, בעזרת קליינט יעודי).

לתוכנה מודל עסקי ברור: רוב המשתמשים יבחרו במסלול החינמי, אך חלק קטן מהן (“הכבדים") יעבור למסלול בתשלום חודשי שיממן את הפרוייקט. המסלול בתשלום מאפשר להעלות כל קובץ (כולל מדיה) בהיקף חודשי של עד 500MB (לעומת 40MB במסלול החינמי). נכון לעכשיו יש כ- 5,000,000 משתמשים ומספר זה עולה כל חודש בהתמדה. לתוכנה פותחו קליינטים למערכות הפעלה שונות: mac, חלונות, אנדרויד ו- iphone.

עד כאן החלק השיווקי (למרות שלא הייתה לי כוונה לעשות כן) ואפנה לעיקר: למרות האמור לעיל התוכנה מייצגת בעיני את כל הרע שיש לתוכנה בקוד סגור להציע:

 • אטימות לקהילה (יש בקשות רבות להוספת תמיכה בכיווניות RTL) – כל מי שפנה והסביר על הבעיה לא זכה להתייחסות (שמתכוונים או לא מתכוונים לישם את התכונה).
  הערה: יש לזכור שהצורך קיים גם בשפה הערבית – ומספר המשתמשים הפוטנציאלי הוא עצום.
 • אין גרסת קליינט ללינוקס (כי לדעתם אין קהילה מספיק גדולה שתצדיק את הפיתוח). קיים fork ללינוקס בשם Nevernote, אך התוכנה כבדה, איטית מאוד (כתובה ב- Java) ולא מבצעת היטב את עבודת הסינכרון.

ולמרות כל הרע, מצאתי את עצמי משתמש בתוכנה (תיוג החומר, החיפושים הפשוטים והיכולת לשלוף במהירות מכל מחשב את מה שמחפשים ענה על הצרכים שלי).

עד לגרסה 3.5 התוכנה הייתה כתובה ב- Net. אך חותמת הזכרון הגדולה (לעיתים כ- 150MB), והאיטיות של טעינת האפליקציה גרמו למפתחים לזנוח בברוטליות את פלטפורמת .Net ולכתוב אותה מההתחלה ב- Native C++ (איפה ארתיום… )

מה "הרווחתי" מהסיפור? הקליינט (שלא תלוי ב- Framework 3.5) עובד עתה היטב בלינוקס (בעזרת wine) והחברה (שעד כה בלעה בשקיקה כל מה שמיקרוסופט האכילה אותה) זרקה את .Net 🙂

לסיום: אני משתמש כאמור בתוכנה (בלית ברירה), אך אשמח להשתמש בפתרון חופשי דומה וברמה גבוהה. מישהו מכיר?

11 תגובות בנושא “Evernote”

 1. בהנחה ואתה משתמש מתקדם מספיק, מה גורם לך להעדיף תוכנה קניינית ומוגבלת כמו evernote על השפע שזמין לך ברשת? כבר ב־2007, למשל, כתבה שרית עמר על השימוש בוורדפרס כפלטפורמה לסיכום שיעורים, ולהערכתי השיפורים שבוצעו מאז בוורדפרס רק הופכות אותה למערכת מתאימה יותר למשימות אלו. ואם לא וורדפרס, בטח ישנם לפחות עשרות שירותים חופשיים אחרים ברשת שיוכלו להתאים למשימה.

  ד"א – משהו בתסריטים שאתה מריץ על האתר מונע את הטעינה שלו אצלי.

 2. הי תומר,
  וורדפרס רחוקה מאוד מיכולות Evernote (יכולות הצפנה של קטעי טקסט מסויימים, פלאגינים לכל הדפדפנים שלוכדים במהירות טקסט/תמונה ויוצרים באופן אוטומטי פתק, יכולות עבודה באופליין, אינדוקס PDF, ועוד…).
  דווקא וורדפרס די התקלקלה לאחרונה ונהייתה מאוד כבדה לטעמי (אני כבר לא כותב פוסטים עם הכלי המובנה של וורדפרס). ב- Evernote אתה מייצר פתק תוך פחות משניה (לעומת עשרות שניות בוורדפרס).

  לדעתי אין הרבה תחליפים ל- Evernote (שמספקים יכולת דומה), אבל אשמח להתעדכן.

  לגבי האתר: עכשיו נראה לי שאין בעיה (אתר האירוח מאוד איטי לפעמים…).

 3. ניסית להשתמש ביישום חיצוני שמעדכן את וורדפרס, או להשתמש ביכולות המובנות של וורדפרס לפרסום באמצעות bookmarklet או אימייל?

 4. nabash:
  basket לא תומכת בכל מערכת הפעלה (לא חלונות ולא אנדרויד), ובכל מקרה לא ניתן לגלוש למידע שהיא מספקת מכל דפדפן.

  תומר:
  לא ניסיתי להשתמש בישום חיצוני שמעדכן את וורדפרס. יש לך תוכנה מומלצת? (למרות שכשאין רשת לא ניתן לגלוש למידע ולכן הפתרון נחות לעומת evernote)

 5. תודה, נשמע מעניין.
  משהו מוזר עם האתר: הוא לא אוהב את השועל, אבל עם כרום הוא נטען הרבה יותר מהר. כנראה שאחד התוספים מפריע לשועל (צריך לברר איזה בדיוק…). בכל מקרה גם האתר המארח גרוע (אני אחליף אותו בקרוב)

 6. מבחינת השועל שלי (שהוא בעצם סמור), אני רואה זמן טעינה של בערך 6 שניות כאשר NoScript מקצץ בכל עוזו, ובערך 14 שניות כשאני מתיר לכל התסריטים לרוץ.

  אף אחד מהם לא נראה לי בשמיים — הסמור מהיר מהשועל, או שהסטנדרטים שלי נמוכים במיוחד?

 7. על פרוייקט nevernote שמעת? נסיון להתממשק ל nevernote מלינוקס.
  לא ניסיתי (כי כבר כמה שנים שאני לא משתמש בתוכנה, אבל ראיתי ונזכרתי בפוסט הזה 🙂 )

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *