אובונטו 10.10

הפעם לא הקשבתי לעצה שאני תמיד נותן לאחרים (לחכות מס' שבועות עד שההפצה תתייצב), והתקנתי ב- 3 מחשבים את אובונטו 10.10. בשני המחשבים החדישים יותר (מחשב נייד ומחשב שולחני) השדרוג הסתיים ללא בעיות מיוחדות: כל התוכנות המשיכו לעבוד היטב והביצועים של מערכת ההפעלה היו טובים.

ההתקנה במחשב השלישי גרמה לי ללא מעט בעיות. מדובר במחשב ישן (P4, זיכרון 133 מגהרץ עם כרטיס מסך ותיק Nvidia FX5200). בסיום השדרוג שמתי לב שהמחשב עובד מאוד קשה: הכונן הקשיח קורא וכותב ללא הפסקה והעכבר בקושי זז (העכבר תקין רק שבגלל העומס במחשב התנועה שלו הפכה לכבדה). בשניות הראשונות חשדתי שמדובר בבעיית חומרה: כונן קשיח מקולקל (סקטורים פגומים) או אולי חום יתר שגורם לאחד הרכיבים לעבוד לאט. העליתי דיסק הצלה בשם Parted Magic ומערכת ההפעלה עלתה היטב. עצם עליית דיסק ההצלה, העבודה הקלילה מתוכו (כולל גלישה ברשת) שללה בעיה של חום, לוח אם תקול או בעיה ב- CPU. הפעלתי את S.M.A.R.T וראיתי שאין שגיאות בדיסק הקשיח (כשגם הבדיקות העצמיות מסתיימות בהצלחה). ובכן החומרה תקינה וכנראה שיש בעיה בהתקנה של אובונטו.

בשלב הזה החלטתי לבצע התקנה נקייה של Maverick. אני תמיד מקפיד להתקין את home/ במחיצה נפרדת כך שלא הייתי אמור לאבד מידע (את התוכנות קל מאוד להתקין מחדש). ההתקנה הסתיימה בהצלחה, המחשב "הרגיש" טוב והמשכתי בהתקנת Compiz ו- Docky. מיד בסיום ההתקנה התופעה המוזרה חזרה. גם ניסיון לצאת ל- Console (באמצעות CTRL+F2) היה טראומטי: שם המשתמש הוצג רק לאחר כדקה ואת הסיסמה כבר לא יכולתי להקליד (timeout). בסופו של דבר, לאחר מס' נסיונות, הצלחתי להיכנס ל-Terminal, הפעלתי את הפקודות top ו- iotop וזיהיתי בעיה מוזרה: במחשב 1G זיכרון RAM ו- 2G זיכרון דפדוף ומכל מרחב הזיכרון נותרו רק 20 מגהבייט פנויים!

מה עושים? גולשים ברשת ומגלים הרבה מאוד אנשים שסובלים מתופעה דומה (שנגרמת כנראה מבעיה בתאימות בין xorg 1.9 החדש למנהל ההתקן של כרטיס המסך). מפתח Nvidia המליץ להסיר את כל הגרסאות הקודמות של מנהל ההתקן ולהתקין את הגרסה החדשה ששוחחרה מספר ימים קודם לכן. כך עשיתי אך גם עצה זאת לא עזרה.

חזרתי לרשת וגיליתי שכנראה יש בעיה בקרנל ושמומלץ לשדרג אותו. הורדתי והתקנתי את 6.37RC1 והתקלה עדיין בעינה. בשלב הזה התייאשתי וחזרתי ל- Lucid. אובונטו 10.10 לא פורצת דרך ודי מיותר להתעקש עליה (את ערכת הנושא והגופנים היפים ניתן להתקין בקלות גם ב- Lucid).

מעבר לתקלה המוזרה מה דעתי על אובונטו החדשה? בסך הכל אובונטו מתקדמים יפה מגרסה לגרסה. ההתקדמות ניכרת במיוחד בשולחן העבודה המלוטש (גופנים וערכת נושא מרהיבים). גם הטמעת Rhythmbox בפקד הרמקול יפה ושימושי, אבל בסך הכל מדובר בשיפורים קוסמטיים ואין שום תכונת "מחץ" (דוגמת BTRFS) שיכלה לשפוך אור קצת שונה על ההפצה.

כרגע המאזן עומד על 2:1 לטובת Maverick, אך די ברור לי שאם הייתי מתקין את המחשבים בסדר שונה התוצאה הייתה 3:0 לטובת Lucid 🙂

תגובה אחת בנושא “אובונטו 10.10”

  1. אצלי ה-10.10 עשה הרבה בעיות
    בין הבעיות הבולטות הוא הנושא של הקישוריות לרשת.
    משום מה אני לא מצליח לגלוש ברשת בצורה יציבה.
    המהירות משתנה באופן קיצוני מאוד וזה פשוט מטריד.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *