בחזרה למקורות: פיירפוקס 3.6

למרות שאני משתדל לא להיות פזיז קרה משהו לפני מספר שבועות שגרם לי לנטוש את השועל לטובת כרום (ביצועי השועל בלינוקס). חוויה הגלישה עם כרום היתה די טובה, אבל לא הייתי שלם עם עצמי: המחשבה שכל הזמן יש מישהו שמבקר אותי, בודק לאן אני גולש ושולח את המידע למקומות עלומים הציקה לי מהבחינה העקרונית (חופש), ולכן לאחר ההתלהבות הראשונית, ולאחר מחשבה נוספת, היה לי ברור שזה רק עיניין של זמן עד שאני נוטש את הדפדפן (על חופש קשה לוותר, ופתרונות עקומים בדמות כרום מסורס לא עושה לי את זה…).

מחר משתחרר פיירפוקס 3.6 (Namoroka). אני כבר עובד כשבוע עם הגרסה המועמדת לשחרור ומוצא אותה משופרת מאוד לעומת הגרסה הקודמת: התגובות טובות יותר (אפילו בפתיחת תפריטים), והגלישה חלקה יותר (לא עשיתי מבחנים מדוייקים, אבל עם תחושות קשה להתווכח…).

אז בטח כבר ברור לכם שאינני משתמש יותר בכרום, והלקח שלמדתי הוא לא לנטוש כ"כ מהר מוצר שליוה אותי כ"כ הרבה שנים ושעלי לנסות לתרום לו בעתיד (אני מתכוון להתקין, בפרופיל נפרד, גרסת פיתוח, לדווח על באגים ולנסות לעזור בדרך זאת למוצר להשתפר).

את פיירפוקס 3.6 התקנתי ממאגרי PPA (לא בדקתי אם קיימת דרך טובה יותר להתקנה), ואני מקווה שהוא יכנס למאגרי Koala הרשמיים. הגרסה שהותקנה היתה באנגלית אך תהליך הגיור היה די קליל:

 1. הורדתי והתקנתי את חבילת השפה מכאן
 2. גלשתי לכתובת: about:config
 3. שיניתי את הערך general.useragent.locale מ- en.US ל-he -IL

לאחר אתחול הדפדפן הציג מנשק עברי.

אני בטוח שלתומר ואמיר (להם מגיעה תודה גדולה) יהיה הרבה מה לומר על התהליך שתיארתי (אני בכלל לא בטוח שזאת הדרך הטובה ביותר להתקנת הדפדפן, לשינוי שפת המנשק ועוד…) ואשמח להתעדכן.

9 תגובות בנושא “בחזרה למקורות: פיירפוקס 3.6”

 1. אם אתה כל כך חושש לפרטיות שלך (ובצדק, לך תדע מה גוגל הכניסו לשם) למה לא להשתמש בכרומיום? הקוד שלו פתוח וזמין לכולם, לכן רוב הסיכויים שאין שם שום דבר שעולל לסכן את הפרטיות (אם כן היה כבר היו מדווחים על זה ועושים מזה המון רעש).

 2. תומר:
  מוזר, למה הפוסטים שאתה מפרסם הושמטו מהפלאנט? מי שמנוטר ע"י הפלאנט אני לא מנטר את האתר שלו בנפרד ולכן, מן הסתם, לא קראתי את הפרסומים האחרונים שלך. בכל מקרה הוספתי עכשיו את הרסס של mozilla.org לקורא הרסס שלי.

  mark
  גם כרומיום מכיל רכיבי ריגול (יש גרסאות של מפתחים עצמאיים שהושמטו מהם רכיבי הריגול אבל כפי שכתבתי אני לא מעוניין "לרמות" את עצמי או את גוגל…)

 3. הפוסטים מהבלוג שלי מחוברים לפלאנט, אבל mozilla.org.il הוסר כתוצאה מאיזה סעיף שמונע פרסום תכני חדשות (להבדיל מבלוגים אישיים) בפלאנט לינוקס.

  הייתי שמח אם אפשר היה להפיץ את התכנים שאנחנו מעלים לשם לקהלים נוספים, אבל טרם מצאנו את הפתרון לכך.

 4. הדרך הטובה ביותר להתקין גרסאות חדשות של פיירפוקס היא להוריד ממוזילה את הדפדפן בשפה הרצויה ופשוט לפרוס אותו בתיקיית הבית.
  אם כבר הורדת חבילת שפה, יש חבילת שפה שמיועדת ללינוקס (למרות שאני לא בטוח שיש הבדלים).

 5. כל כמה זמן "נשבר" לי המאיטיות של שועלי,
  כל כמה זמן אני עובר מהשועל לכרום… מבלה איתו אולי שבוע שבועיים וחוזר לשועל בזחילה.

  זה פשוט לא אותו דבר.
  מקווה ש3.6 באמת יהיה כמו שמספרים.

 6. אולי זה רק אני, משתמש הקצה הקלאסי (שעובד עם אובונטו כבר 3.5 שנים).. אבל באמת שאני מאוד כועס בעיקר על אופן ההתקנה של הדפדפן (גם בגרסאות פוסט-פיתוח שיצאו רשמית) במערכות שאינן חלונות.

  אתמול התקנתי לשני חברים בקמפוס (כן, זה עדיין קורה) פיירפוקס, עם התוספים האהובים עליי ביותר – Adblock Plus ו- Read It Later.
  הם אהבו. מאוד.

  למה כמשתמש לינוקס אני צריך להפוך עולמות?? ולא, אני לא מבין בשפות התיכנות, אז אני פשוט לא ניגש לזה. חד וחלק. ואני לא לבד.

 7. אילן, לא צפיתי מאדם כמוך להיסחף לטענה חסרת בסיס הגורסת כי כרומיום מכיל רכיבי ריגול.
  כרומיום הוא פרויקט פתוח אמנם מבית גוגל אבל פתוח, הקוד מקור נגיש לכולם הווי אומר שאתה מוזמן לעיין בקוד ולהצביע על לכאורה רכיב ריגול כזה או אחר.
  לעומת זאת, בצד השני יש את כרום המבוסס על כרומיום אך מכיל בתוכו פרויקטים סגורים של גוגל המעלים מספר שאלות קשות של פרטיות.
  זה שהחלטת לחזור לשועל האש עקב גרסה חדשה לא אומר שכרומיום הוא דפדפן חלש, גם הגרסה החדשה של שועל האש נופלת ביחס לביצועי כרומיום וזה בדוק.

  שבוע טוב וסליחה על התגובה המאוחרת.

 8. עידן שלום
  מה שאני יודע זה שכרומיום מבוסס על כרום, אבל במאמרים שקראתי לא היה כתוב שהסירו את רכיב הריגול (כלומר שנתוני הגלישה מועברים לגוגל).
  גרסאות משודרגות ונקיות יותר של כרום הם ChromePlus או
  Sunchrome. זה מה שאני יודע, אבל יתכן שאני טועה…

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.