Portable Apps ללינוקס

אחד הכלים החזקים שקיימים בלינוקס הוא מנהל החבילות, אבל זה לא שלכלי אין חסרונות: כדי להתקין, לדוגמה, גרסת פיתוח של אופן אופיס תצטרכו לעשות פליק-פלאק עם בורג וחצי לאחור…

בחלונות (כן, המערכת ההיא…) מתקינים תוכנות בשיטה פרימיטיבית (Setup>Next>Next), אבל בשיטה הזאת ניתן להתקין כל תוכנה שמיועדת לחלונות (ללא תלות בגרסה). בתקופה האחרונה התפתח מאוד בחלונות נושא ה- Portable Apps. מדובר בחבילת התקנה (של תוכנה כלשהי), שניתן לפרוס ולהריץ על כל התקן נתיק / ספריה במחשב. התוכנות בדר"כ גדולות יותר ונטענות לאט יותר, אבל כשאני חושב על הנושא, נראה לי שיהיה ממש קל לממש, בצורה הזאת, מנהל חבילות לחלונות (כזה שיציע להתקין תוכנות קוד פתוח ויאפשר שדרוג קל שלהן).

אבל מה, השתגעתי? מה פתאום אני דואג כ"כ לחלונות? אז ברור שאני לא דואג לחלונות, רק חשבתי שאם Portable Apps יתפתח טוב גם בלינוקס (כיום הוא כמעט ולא קיים), נוכל להתקין דרכו חבילות פיתוח / חבילות שלא נמצאות במאגרים בצורה נוחה ופשוטה.

לי זה נראה רעיון טוב, רק השאלה היא אם נושא התלויות (שבלינוקס הוא מאוד מורכב) לא יגרום לחבילות להתנפח ולרוץ באיטיות… בכל מקרה, סתם רעיון ומעניין אם הנושא יתפתח בעתיד גם בלינוקס.

13 תגובות בנושא “Portable Apps ללינוקס”

 1. לאופן אופיס אפשר להוריד חבילות שיושבות תחת OPT כך שהם לא מתנגשות בשאר המערכת.

  יש גם את פתרונות תקנה שמתקינים בתיקיית הבית, שזה אפילו יותר מתאים למה שאתה רוצה

  ואובונטו וסוזה יש שרתי קימפול שמאפשרים גישה למאגרים לכל תוכנה וגרסה שעולים על דעתך

 2. יש כמה "מנהלי חבילות" מהסוג הזה. ע"ע zero-install".

  מצד שני, אם אתה רוצה להתקין כך משהו קצת יותר מטריוויאלי, יהיו לך בעיות. לדוגמה: איך החבילה אמורה להוסיף את עצמה לתפריט?

 3. חתול, נדב:
  אז אולי אופן אופיס ומוזילה הם לא דוגמא טובה, אבל כמעט לכל חבילה אחרת תהיה לך בעיה להפוך אותה לגרסה ניידת (בכל אופן חבילות deb עצמאיות, שמותקנות תחת OPT, לא נחשבות בעיני לתוכנות עצמאיות וניידות).

  צפריר:
  zero-install הוא מנהל חבילות ממש מנוון לעומת מה שאני מתכוון אליו: תדמיין synaptic דרכו ניתן לצפות בכל התוכנות הניידות, סימון v על תוכנה מסויימת יוריד אותה למחשב. במקרה של שדרוג אז רק השינויים יורדו.
  בנושא התפריט: אם מדובר ב- Gnome או KDE מנהל החבילות יוכל לזהות זאת ולהכין משגר. בכל אופן ניתן גם להכין בקלות משגר באופן עצמאי.

 4. הורדה של השינויים בלבד עבור שדרוג מחייבת לא מעט הנחות. לדוגמה: מחייבת שמירה של הקובץ המקורי.

  אם אתה חושב ש־zero-install לא מספיק טוב, אני ממליץ שתתמקד בתור התחלה בשאלה למה הוא לא מספק את התכונות הללו. זה לא בגלל שהוא אינו בשל: הוא קיים כבר זמן רב.

  הוא היה אמור לספק בדיוק את מה שאתה מציע.

 5. אילן, כמו שכתבתי אתמול על פרישת תוכנה ללקוח, צריך לקחת בחשבון הרבה דברים.

  למשל גם בווינדוז עם עולם ה next next next שלהם אתה לא יכול להתקין 4 גרסאות שונות לאותו dll אם אתה רוצה לעשות לו רישום גלובלי. אתה תהיה חייב לשים אותו בספרייה שלך שלא יתנגש עם קבצי dll אחרים. הדרך ה"קלה" לעשות את זה תהיה באמצעות טעינה דינמית בזמן ריצה ולא קישור אליה בזמן הידור.
  בלינוקס זה גם מסובך רצח להתמודד עם הדברים האלו (שם אתה חייב לטעון דברים בזמן ריצה או על ידי משתני סביבה שיטענו את הספריות לזיכרון).

  אם כבר אז מערכת ההפעלה היחידה שאני מכיר שמספקת את זה זה Mac ששם אפשר להתקין ב1,000 צורות כל תוכנה ואני מכיר כאלו שמתקינים 3-4 גרסאות מכל תוכנה חשובה בגרפיקה וכו' בשל צרכים שונים.

 6. שימי, נחמד מאוד להגיד את זה לי ולך.
  אבל אני צריך להסביר לאחותי שיושבת בגרמניה ולומדת אופרה את זה.

 7. אני חושב שכל הקטע של Portable Apps הוא משהו מיותר בלינוקס – מכמה סיבות פשוטות:
  1) נוחות ההתקנה – בלינוקס הרבה יותר פשוט להתקין דברים, ואין בעייה להתקין משהו אם אתה ממש צריך אותו

  2) אחוזי שימוש – תוכנות נידות שכאלו נועדו למצב שבו אתה עובד מול מחשב שאינו שלך (לדוגמה בבית הספר) אבל ממש רוצה תוכנה מסויימת שאתה רגיל אליה. אתה לא יכול להתקין אותה על המחשב המסויים הזה, ולכן אתה לוקח אותה איתך בהחסן הנייד. מכיוון שלא הרבה אנשים משתמשים בלינוקס, מצב שבו אתה תמצא את עצמך מול מחשב לינוקס זר ובו לא מותקנת התוכנה שאתה רוצה הוא נדיר מאוד.

  3) ניידות (א) – אם אתה כל כך רוצה תוכנה מסויימת, אתה יכול פשוט לשים את חבילת ההתקנה שלה (ביחד עם חבילות של תלויות מסויימות) על ההחסן הנייד, ולהתקין אותה בכל מחשב שתפגוש

  4) ניידות (ב) – מכיוון שממש נוח ליצור LiveUSB, מה הטעם לקחת כמה תוכנות בודדות? קח כבר את כל המחשב איתך בכיס!

 8. el.il שלום
  לא לקחת עובדה אחת בחשבון והיא שלא תמיד אתה יכול להתקין תוכנה בדרך הרגילה : במקומות עבודה רבים לא יסכימו שתתקין תוכנות בשרתים קריטיים ובטוח שלא דרך האינטרנט

 9. שלום גם לך 🙂
  במקומות עבודה שבהם לא יסכימו שתתקין תוכנה גם לא יסכימו שתריץ אותה. בטח שלא בשרתים קריטיים.
  מקסימום אם אתה ממש צריך תוכנה פשוט תבקש מהIT שיתקינו אותה. ובכל זאת, גם Portable Apps שאתה לוקח על ההחסן הנייד באו מהאינטרנט.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *