המלחמה של אובונטו בנפח ה- CD

אובונטו כבר בת יותר מ- 5 וזה די ברור שככל שהזמן חולף נפח התוכנות הולך וגדל ואובונטו נאלצת "לקצץ" יותר ויותר בתוכנות שמגיעות יחד עם CD ההתקנה.

כבר לפני יותר משנה אובונטו השמיטו חלקים מאופן-אופיס (כולל Openoffice-Base), אבל עכשיו כנראה כבר לא נשאר מה לקצץ למתחילים לקצץ "בבשר". במה הדברים אמורים?

לא בטוח שבהפצה הבאה (10.04) יהיה מקום ל- Gimp ו- F-Spot. הנושא עם Gimp הוא די תמוה כי מ- GIMP התפתח GTK שעליו מבוסס Gnome. אני די בטוח שקנוניקאל שומרת חסד נעורים ל- Gimp ואם הגיע המצב לכדי סכנה להכנסת Gimp אז כנראה שהמצב קשה ושצריך לשנות חשיבה.

האתר I' Been To Ubuntu מציע דרך להתמודד עם הבעיה: הוא מציע לקנוניקאל ליצור שתי גרסאות של אובונטו:

 • גרסה ביתית: תתבסס על משחקים (יותר ממה שמוצע היום בברירת המחדל), נגני מדיה, ערכות נושא, עורכי וידאו ועוד כלים שחשובים למשתמש הביתי.
 • גרסה מקצועית (Professional): שתהיה מיועדת לעסקים, ואז ניתן יהיה להשמיט את המשחקים, תוכנות כגון Bittorrent ועוד ולהציע במקומם תוכנות שיותר מתאימות למגזר העסקי

לדעתי מדובר ברעיון מצויין רק לא בטוח שהוא יתאים לקנוניקאל (שתי גרסאות תחייב אותם להשקיע משאבים נוספים בפיתוח, בדיקות ועוד). דרך נוספת שחשבתי שכדאי ליישם היא אולי ליצור CD שמכיל גרסה בסיסית של מערכת הפעלה וליצור חבילות Meta (התקנה של חבילת אב Home_Pack תוריד באופן אוטומטי את כל הדרוש למשתמש הביתי, והורדת חבילה Professional_Pack תוריד את כל החבילות הדרושות למגזר העסקי).

הבעיה שהצגתי בכתבה איננה נחלתה הבלעדית של אובונטו. הפצות כגון Suse מציעות באופן רשמי DVD שכולל את כל החבילות להם זקוק משתמש מקצועי או ביתי. קנוניקאל (עד כמה שידוע לי) לא מציעה כרגע (באופן רשמי) גרסת DVD.

300px-Compact_disc

9 תגובות בנושא “המלחמה של אובונטו בנפח ה- CD”

 1. ישנן גירסאות של אובונטו המופצות ב־DVD מזה זמן מה, אבל אני לא בטוח אם זה הכיוון הנכון.

  הפצות שמופצות ביותר מדיסק אחד קיימות מזה זמן רב שנמדד בשנים, וזכורות לי הפצות שהיו גם מחלקות את החבילות לדיסקים לפי הפופולריות שלהן. היתרון הגדול בהפצות החדשות נעוץ ביכולת לרוץ מדיסק בודד, מה שמאפשר זמן הורדה קצר, ועלויות הפצה נמוכות יותר לכל דיסק. מעבר ל־DVD הוא אפשרי, ואכן יאפשר להביא מערכת הפעלה שלמה יותר, אבל אנחנו נאבד נקודה חשובה בויכוחים שלנו על עלינותן של מערכות לינוקס – מערכות ההפעלה האחרות מגיעות על DVD, והן מכילות הרבה פחות תוכנות שימושיות בדיסק ההתקנה, וגם לא ניתנות להפעלה ישירות מהדיסק.

 2. ראשית, יש כבר היום שתי הפצות – liveCD ו alternate, כאשר השניה חוסכת המון מקום ע"י חסכון המערכות והפריסה הדרושות להרצת המערכת live. הכיוון יכול להיות live למשתמש הביתי ו alternate למסחרי (שממילא בטח לא צריך את אפשרות ההרצה מדיסק).
  אפשרות אחרת היא, במקום אותה חבילת מטה להציע תוכנה שתעלה על מערכת חדשה ותציע חבילות מומלצות; את אותן חבילות אפשר לארוז על CD נוסף כפי שקורה כרגע עם edubuntu, למען מי שמתכוון להשתמש במערכת בלי חיבור (או עם חיבור איטי) לרשת.

 3. גם אני מסכים! ניתן ללכת על DVD אבל לא "לפוצץ" אותו בקבצים. כלומר מספיק שהוא יהיה בגודל של 800-900 מגהבייט וזה יפתח את צוואר הבקבוק שקנוניקאל נאבקת בו.

 4. להעיף את גימפ זה דווקא רעיון לא רע.
  משתמש פשוט לא צריך אותו ולא יודע להשתמש בו ומי שצריך אותו יידע להתקין אותו.
  אפשר גם להוריד את אבולשיין ואת Egika, מעולם לא מצאתי להן שימוש והן חבילות כבודות למדי.

 5. אני משתמש בגימפ לעריכה של קבצים גרפיים, ונראה לי שמי שמצליח להשתמש בתוכנה הזו גם יצליח להתקין אותה בעצמו (להתקין אותה זה החלק הכי קל בכל סיפור). ב-CD צריך לשים קודם כל את מה שחיוני או אטרקטיבי לכלל המשתמשים, ולאחר מכן העדיפות צריכה להיות טובתם של המתחילים. כל השאר צריך להיות פתוח לדיון בהתאם למקום הפנוי. צריך לזכור שאובונטו שואפת להיות שמישה גם למשתמשים עם מחשב ישן ללא DVD או חיבור איטי לרשת.

  האמת שכל הסיפור צריך להדליק נורה אדומה לעובדה שאין תוכנת קוד פתוח טובה לעריכה גרפית קלה ובסיסית. צריך שלכל משתמש פשוט תהיה אפשרות לחתוך תמונות ולשחק עם הצבע, בעזרת ממשק פשוט וקל להבנה. אם היתה כזו תוכנה לא היו מורידים אותה מדיסק ההתקנה גם אם היא היתה תופסת מקום יקר.

 6. קצת מוזר לדבר על מדיה שהולכת ונעלמת כמגבלה.
  הרי ה CD כבר כמעט ואינו שימושי בשוק – כל מחשב כיום (וכבר כמה שנים) נמכר עם כונן DVD. מדוע לא להמיר את דיסק ההתקנה לDVD מלכתחילה?
  במקביל אפשר – ורצוי, להשאיר את אפשרויות ה LIVE מ DISK ON KEY.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *