מדוע אני מעדיף את לינוקס על פני חלונות

במאמר אפרט 10 סיבות (יש עוד…) הגורמות לי להעדיף את לינוקס על פני חלונות.

 1. לינוקס מאוד מוחשית לעומת חלונות. סביבת חלונות וירטואלית מידי (תהליכים רצים או מחליטים פתאום לרוץ ללא שליטתך או ידיעתך).
 2. התבססות על תוכנות חופשיות לעומת תוכנות קנייניות בחלונות.
 3. קלות בהתקנת תוכנות (apt, synaptic ועוד…) ושדרוג המערכת.
 4. גמישה יותר מחלונות. ניתן להתקין לינוקס על חומרות שונות תוך בחירת הסביבה הגרפית המועדפת.
 5. קלות בגיבוי המערכת ובשחזורה (גם על גבי חומרות שונות – ועל כך אכתוב בפוסט אחר).
 6. מאובטחת יותר.
 7. נקייה יותר – עבודה ללא וירוסים, סוסים טרויאנים ועוד…
 8. אין צורך באנטי וירוס, כך שכל עוצמת המחשב מוקדשת למערכת ולך.
 9. תמימה יותר – ללא השפעה של כוחות מונופוליסטיים.
 10. קיימת במיגוון טעמים והעדפות.

2 תגובות בנושא “מדוע אני מעדיף את לינוקס על פני חלונות”

 1. 1. תלוי מה אתה רוצה לעשות. אם אתה רוצה להזיז את גלגלי השיניים במחשב – צודק! לינוקס. אבל אם אתה מגיע להבנה שלמחשב אין הצדקה בפני עצמו אלא הוא נועד להריץ משימות – חלונות מאפשר לך לא לרדת לרמה הזאת.
  2. חינם זה תמיד טוב. אבל מה שקונים בזול, עולה ביוקר.
  3. שלילי בזנתי. להתקין RPM כמו מניאק עם כל הdependencies לא משתווה לאשפים של החלונות.
  4. לא גמיש בכלל. אין דרייברים לכל חומרה אפשרית וספקי החומרה לא משקיעים בדרייברים ללינוקס כמו בחלונות.
  5. backup and restore – אין קל מזה.
  6. לחלוטין לא נכון! ענס לאתר המוביל http://www.securityfocus.com ותראה כמה פרצות אבטחה יש בלינוקס וכמה בחלונות. חלונות היא מטרה גדולה יותר ולכן עוסקים יותר אנשים בלפרוץ אותה מאשר לינוקס. קוד פתוח לעולם יהיה פריץ יותר מקוד סגור.
  7. שוב, לינוקס היא מטרה קטנה יותר. ואגב, יש וירוסים ללינוקס.
  8. ממש לא נכון – ראה 7. יש וירוסים ללינוקס. אגב, לאחר בנצ'מרקים הוכחתי לאחרים שתוכנת אנטי וירוס תרבותית לא פוגעת בביצועי המחשב.
  9. את קונספירציית הקשר נשאיר ל-x-files
  10. לא חסר סקינים לחלונות. אם אתה מדבר על הפצות שונות – מדובר בחיסרון. כאשר מפזרים את הפיתוח לכמה הפצות ולא עובדים על מוצר אחד – מקבלים מספר מוצרים בינוניים במקום מוצר אחד מצוין.

 2. שלום לך.
  לא התכוונתי לנסות לשכנע אותך לעבור ללינוקס, אלא רק לרשום למה אני באופן אישי מחבב את לינוקס יותר מאשר את חלונות.

  לגבי הטיעונים שהעלית אענה סעיף סעיף:
  1. מערכת חלונות מורכבת מאוד "מבפנים" דבר שהופך אותה לפשוטה יחסית "מבחוץ". הבעיה שלי היא עם "הבפנים": הגדרות רגיסטרי מורכבות, תהליך עלית המערכת מאוד מורכב ומסובך (במידה ויש לך תקלה חמורה מאוד במחשב לעיתים אין ברירה ופשוט צריך לפרמט את המחשב ולהתקין מחדש). בלינוקס תהליך העליה פשוט מאוד ואם המחשב לא עולה ניתן בפשטות יחסית לגרום לו לעלות.
  2. לא בהכרח. לינוקס קיימת באלפי מוצרים שונים ומשונים (שכנראה ואתה לא מודע שהם מריצים לינוקס). כיום הפיירוול החומרתי הטוב בעולם הוא של חברת צקפוינט והוא מריץ לינוקס, יש לי עשרות דוגמאות של תוכנות נהדרות שהם קוד פתוח. כמשתמש חלונות אתה בטוח משתמש ב- emule (שכן אחרת היית פושט את הרגל אם היית קונה את כל התוכנות שאתה משתמש בהם). emule לדוגמא לא עולה כסף (תוכנת קוד פתוח) והיא שווה זהב להרבה אנשים… גם צקפוינט, אני מניח שמאוד שמחים לקבל בחינם עידכוני קרנל לשרתי ה- splat שלהם (שהמהווים את השלד והבסיס של החברה המצליחה הזו).
  3. כנראה שלא שמעת על מנהל חבילות (apt, synaptic ועוד…). אתה יכול בלחיצת כפתור להתקין (במימשק גרפי) אלפי תוכנות, ולא להתעסק בטיפול בתלויות והתקנת קבצים בודדים .
  4. גמיש מאוד (לא התכוונתי לדרייברים). לינוקס יכול להיות מותקן על שעון שוויצרי, בתוך קופסא מיניאטורי (נניח בגודל 10 על 5 ס"מ) ואו בתוך קלסטר עצום שירכיב את מחשב החזק בעולם (בתעשיה האווירית יש grid שכזה שמורכב כמובן מלינוקס). בחלונות קיימת סביבה גרפית אחת. בלינוקס אתה יכול לבחור סביבה גרפית לפי טעמך (Gnome,KDE,XFCE ועוד…)
  5. אכן יש תוכנות כגון Ghost, Acronis true image שאתה יכול דרכם לבצע גיבוי ושיחזור מערכת. כמובן שאתה צריך להיפרד מ- 80 דולר לערך (אלא אם כן אתה גונב את התוכנה). כמשתמש ביתי די קשה להעמיד לדין אנשים שגונבים תוכנות, אבל אם יהיה לך עסק אתה תהיה בבעיה מאוד רצינית אם יתפסו אותך משתמש בגונבה. אבל עזוב לרגע את נושא הכסף. גיבוי ושיחזור בחלונות אפשריים רק על אותה החומרה בדיוק. אני בלינוקס יכול לקחת גיבוי של המחשב הנייד (של Dell) ולהעלות אותו על המחשב השולחני (מכיל חומרה אחרת לגמרי). פעולה זאת עשיתי מספר פעמים בעבר (בשני הכיוונים) ובעתיד אכתוב מאמר מפורט על כך.
  6,7. היא מאובטחת יותר מכמה סיבות: כברירת מחדל אתה תמיד עובד כמשתמש רגיל ולכן אינך יכול לשנות קבצים במערכת ההפעלה. בנוסף בחלונות קבצים רצים עפ"י הסיומת שלהם. כלומר אם קובץ מסתיים ב- exe הוא יכול לרוץ. בלינוקס צריך לתת בפירוש הרשאת ריצה לקובץ דבר שמונע הרבה פרצות. ללינוקס יש מאוד הפצות (המכילים אלפי תוכנות בגירסאות שונות ומשונות) ומאות וריאציות של קרנלים. דווקא בגלל חוסר האחידות יהיה קשה לפתח מנגנון שידע לפרוץ "כל לינוקס" להבדיל מתצורת מערכת ההפעלה הסטנדרטית של חלונות.
  8. תלוי למה אתה קורא וירוס. אני יכול לשלוח לך סקריפט שימחק לך את תקיית הבית בלינוקס. אם תיתן לו הרשאת ריצה ותריץ אותו ללא בדיקה, הוא אכן ימחק לך את תיקיית הבית. אני לא אומר שלא ייכתבו בעתיד תוכנות זדוניות שכאלה. אבל דבר אחד ברור: קבצים שמגיעים במייל לדוגמא מגיעים ללא הרשאת ריצה (להבדיל מחלונות), ולכן רק למשתמש עצמו יש את היכולת להריץ אותו, והוא צריך לעשות זאת במודע! בכל מקרה: למרות שפורסמו מאמרים שיש וירוסים ללינוקס אני לא שמעתי על אף אדם שנפגע מוירוס שכזה. ל- Google יש עשרות אלפי מחשבים המריצים לינוקס, ואף פעם לא הצליחו (למרות שאני בטוח שניסו) לפרוץ להם לשרתים (היתה פעם התקפה על Google שיצרה עומס על השרתים, אבל זו היתה התקפה מבחוץ שלא נוגעת או קשורה לוירוסים).
  9. אין בעיה (-:
  10. הפצה זה לא סקין. אם אתה מעוניין לבנות ולהבין איך לינוקס עובד מ- 0 אז אתה יכול להתקין לינוקס מאפס (יש הפצה בשם Linux from scratch). יש דרגה אחת פחות קשה שהיא ג'נטו שבה אתה מקבל מספר דברים מוכנים, אבל את השאר את מקמפל, להנאתך, בעצמך. בקצה השני יש לינוקס לאנשים שאוהבים לעבוד רק עם העכבר ולא להתעסק עם המערכת. לזה התכוונתי כשאמרתי "טעמים"

  לסיכום: לא באתי לשכנע אותך להשתמש בלינוקס. אם טוב לך בחלונות אתה יכול להמשיך להישאר שם, ואין לי שום בעיה אם זה. אני אגב גם משתמש עם חלונות (אך מעדיף כאמור את לינוקס) ונחשב לתותח לא קטן גם במערכת זו.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *