מחשב חדש: בחירת לוח האם

לאחר בחירת המעבד יש לבחור את לוח האם. לוח האם הוא מרכיב חשוב מפני שאליו מתחברים כל רכיבי המחשב (דיסק קשיח, מעבד, זיכרונות, DVD ועוד…). בחירה בלוח אם זול, מחברה עלומה, יכול להתאפיין במחשב לא יציב ש-"נתקע" לעתים קרובות.

motherboard.jpg


לוח האם גוזר את יתר רכיבי המחשב בהם נשתמש:

 • המעבד: לוחות המיועדים למעבדים של אינטל לא יתאימו למעבדים של AMD (ולהיפך). בנוסף חשוב להבין שלוחות אם מתוכננים לדגם וארכיטקטורה ספציפית של מעבד (למעבד בארכיטקטורה מסוימת יש בדר"כ תושבת עם מספר ומערך פינים שונה). בימים אלו יש להקפיד לקנות לוחות אם התומכים באחד מהמעבדים הבאים: Intel Due 2 Core ו- AMD AM2 (במיוחד במפרטים המיועדים למשחקים או לעבודות גרפיות). אינני יודע מתי אתם קוראים את המאמר (הטכונולוגיה משתנה חדשות לבקרים…) ולכן לפני הקניה תתעדכנו בפורום הבא.
 • זיכרון ה- RAM: בימים אלו נפוצה טכנולוגיית DDR-II. לוח התומך בטכנולוגיית DDR-I הוא מיושן ובעל ביצועים ירודים ויש להימנע מלרכוש אותו. זיכרונות בטכנולוגיית DDR-II ניתן לרכוש (היום) במהירויות שונות: 533, 667, 800, 1000 מגהרץ. חשוב להבין: לא כל לוח אם תומך במהירויות האלה. יש לרכוש לוח אם התומך בתדר הגבוה ביותר שנכנס למסגרת התקציב שלכם (ככל שהתדר גבוה יותר כך הביצועים, במיוחד במשחקי תלת מימד ועבודות גרפיות, יהיו גבוהים יותר. נקודות נוספות שיש להקפיד עליהם:
  – טכנולוגיית DDR (ובכלל זה טכנולוגיית DDR-II) מספקת ביצועים כפולים כשמשתמשים בשני התקני זיכרון מאותו הסוג: כלומר אם רוצים לרכוש זיכרון בנפח 1024 מגהבייט יש לקנות שני רכיבים (עדיף זהים) של 512 מגהבייט.
  – יש להקפיד שבלוח יהיו לפחות 4 סלוטים של זכרון. בשניים נשתמש בעת הרכבת המחשב ושניים נוספים יהיו אופציה לשדרוג עתידי.
  – יש להשתדל לקנות זיכרון בנפח של לפחות 1,024 מגהבייט (מפני שאלו דרישות המינימום של חלונות ויסטה). משתמשי 2000/XP שלא מתכוונים לשדרג (גם בעתיד) לויסטה ומשתמשי לינוקס (Gnome\KDE) יכולים להסתפק ב- 512 מגהבייט.
 • הכונן הקשיח: יש מספר תקנים לכונן הקשיח (IDE,SATA,SATA2). כיום התקן הנפוץ הוא SATA2 ולכן יש להקפיד שהלוח תומך בטכנולוגיה זו. משתמשים שמשדרגים את המחשב ומתכוונים להשתמש בדיסק הקשיח הישן (בתקן IDE המיושן) כדאי שיוודאו שיש שתי כניסות IDE על לוח האם.
 • כרטיס מסך: Onboard או כרטיס מסך בתקן AGP / PCI EXPRESS. לעבודה משרדית ניתן להסתפק במאיץ הגרפי Onboard (על הלוח). למחשב המיועד למשחקים יש לקנות לוח המכיל חריץ PCI EXPRESS. לוחות בעלי תושבת AGP הם מיושנים ואסור לקנות אותם (אלא אם ברשותכם כרטיס יקר ורציני, בתושבת AGP, שאינכם מעוניינים להשליך לפח). בכל מקרה: גם אלו שמסתפקים בכרטיס Onboard הקפידו שיהיה על הלוח חריץ הרחבה בתקן PCI-EXPRESS (למקרה שתתחרטו ותהיו מעוניינים בתלת מימד / יציאת DVI / יציאת TV out)
 • ה- Chipset (ערכת השבבים) עליה מבוסס הלוח. חשוב להבין: ערכת שבבים של אינטל, למשל Intel 975, איננה אומרת שאינטל ייצרה את לוח האם, אלא שנעשה שימוש בערכת השבבים של אינטל מדגם 975 (בהרבה פרסומים משתמשים בהטעיה זו כדי שתחשבו שהלוח מיוצר ע"י אינטל…). קיימים יצרני לוחות אם שונים ומשונים המציעים למכירה לוחות אם זולים הבנויים מערכת שבבים זו , וחשוב לא ליפול בפח. מה חשיבות ה- Chipset? ה- Chipset הוא זה שקובע, בסופו של דבר, את סוגי הזיכרונות והחומרה האחרת שנוכל להשתמש בהם, ובאופן כללי הוא מרכיב חשוב בקביעת ביצועי המחשב. בקישור הבא יש מאמר מומלץ לקריאה (בנושא Chipset).
 • אמצעי קלט/פלט:
  – יש להקפיד שיהיו על הלוח לפחות 6 יציאות USB (מתוכם 2 קדמיות)
  – כניסת FIREWIRE (לא חובה, אך חשוב למי שמשתמש בחיבור זה)
  – כניסת Lan מובנית (כדי שלא "נבזבז" חריץ PCI שישמש את כרטיס הרשת).
  – יציאות וכניסות שמע קדמיות
 • חריצי הרחבה PCI: חריצי הרחבה אלו (בדר"כ בצבע לבן) מאפשרים הכנסת כרטיסי הרחבה למחשב. אילו כרטיסי הרחבה יש?
  – כרטיס רשת (למי שאין לו פתרון מובנה בלוח האם או למי שמעוניין בכניסת רשת נוספת)
  – כרטיס קול (בדר"כ קיים על הלוח,אך אודיופילים יעדיפו כרטיס מקצועי נפרד)
  – כרטיס טלוויזיה
  – כרטיס מודם (למי שעדיין משתמש ב-"חיה" הזו)
  – כרטיס USB (ליציאות USB נוספות)
  – כרטיס Wifi (לרשת אלחוטית)
  – כרטיס לעריכת וידאו
  מי שמתכוון להשתמש בכרטיסים אלו צריך לבחור בלוח אם מתאים. בנושא זה חשוב לדעת שיש שני תקנים ללוחות אם:
  תקן Micro ATX: בלוח בתקן זה יש בדר"כ מקום ל 2-3 חריצי הרחבה
  תקן ATX: בלוח בתקן זה (לוח גדול יותר) יש מקום ל 3-6 כרטיסי הרחבה
  הערה: כרטיסי האצה גרפית (AGP \ PCI-EXPRESS) הם עבים ולא ניתן, בדר"כ, להשתמש בחריץ PCI הסמוך למאיץ הגרפי (קחו זאת בחשבון כשאתם מחשבים את מספר חריצי ההרחבה שלכם…).

אילו יצרני לוח אם קיימים?
רבים וטובים! בין היתר ניתן למנות את:

 • Intel – הלוחות של אינטל ידועים ביציבות והאמינות המופלגת שלהם. יש לקחת בחשבון שהם יקרים יותר מהאחרים ולא מתאימים לביצוע המהרה במחשב.
 • Gigabyte – יש לי נסיון טוב איתם. הם זולים (יחסית), יציבים ומכילים Features רבים (ביוס כפול, Raid ועוד…).
 • Asus – יצרנית לוחות אם מעולה (וכמו במקרה של אינטל קצת יקרים יחסית למתחרים)
 • Abit – ידועה מאוד בלוחות האם שהיא מייצרת. הלוחות יציבים מאוד ובעלי תכונות ויכולות המהרה מרשימות (תלוי, כמובן, בדגם הספציפי של הלוח שתקנו).
 • DFI
 • Ecs
 • Albatron
 • Asrock
 • MSI

בפרק הבא: זיכרונות RAM

עדכון אחרון: 24.11.2006 / 20:15

7 תגובות בנושא “מחשב חדש: בחירת לוח האם”

 1. ההגבלה שלך ללוחות מיצרנים מסוימים לא במקום.
  יש לוחות טובים גם ליצרנים אחרים כגון MSI, Asrock, Albatron ולעיתים גם חברות כמו Biostar או ECS מוציאות לוחות טובים ויציבים.
  ניתן לחסוך כסף רב אם בוחרים לוח אם קצת פחות מושקע מבחינת תכונות שלא ישתמשו בהם כלל.

  דבר נוסף הוא לנסות ולקנות לוח עם טכנולוגיה עדכנית כך שבמקרה של שדרוג לא ניתקע עם לוח מיושן שלא תומך – לדוגמא לקנות לוח עם חריצי PCI-E ולא AGP.
  לקנות לוח שתומך ב DDR2 ולא ב DDR1.
  כל זאת במידה והתקציב אינו מגביל מידי.

  ולכן העצה הטובה ביותר היא אכן לבדוק באתרי חומרה (כמו הקישורים שנתת ל hwzone)
  לפני הרכישה.

 2. שלמה שלום

  Asrock .1 ו- Biostar מייצרים בעיקר לשוק ה- Low-End. אני באופן אישי לא כ"כ
  אוהב את הלוחות שלהם (יתכן שיש לי דעה קדומה ולא מוצדקת). לגבי Albatron, Ecs, MSI: אכן מדובר בחברות טובות.

  2. לגבי שאר ההערות/הארות שלך: הן נכונות ומוצדקות

  בכל מקרה:
  המאמר יצא קצת שטחי (למרות שלא התכוונתי לכך). אני מתכוון לעדכן בקרוב את המאמר ולהוסיף בו תכנים נוספים.

 3. הייתי מוסיף עוד כמה נקודות חשובות
  1. מספר חיבורי IDE ו-SATA לדוגמה אם יש IDE אחד בלבד זה לא טוב כי אז אם תוסיף עוד כונן קשיח הם יצטרכו לשבת על אותו BUS
  2. מספר חריצי PCI – מאוד חשוב – כמה הרחבות תוכל להוסיף – לדוגמה בלוח אם אחד התקנתי כרטיס קול נוסף וכרטיס LAN נוסף ואז אין כבר אפשרות להרחבה. אני חושב שכדאי שיהיו לפחות 3 כאלה.
  3. מספר יציאות USB מאוד חושב. היום רוב החומרה החדשה מתחברת דרך USB לכן ממש לא כדאי שיהיה פחות מ-6.

  בנוסף חשוב לדעת איזה ערכות שבבים לא מומלצים לאלו שהולכים לעבוד עם לינוקס (כשהיצרן לא משחרר מפרטים). בייחוד כשמדובר בכרטיס מסך/קול מובנה.

 4. דשלום רב
  יש לנו חברה למיחזור פסולת אלקטרוניקה ונשמח עם תעדכן אותנו לגבי חברות המייצרות לוחות אם כרטיסי מסך וכו' אנחנו מעונינים לרכוש מוצרי בלאי פגומים
  תודה רבה מראש

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *