Fit-PC2 – חלק שלישי (אחרון)

בסקירה הפעם: מערכת הפעלה וביצועים.

הקדמה:

 • Fit-PC2 יודע להריץ מגוון מערכות הפעלה (לינוקס, XP, ויסטה וחלונות 7). אני נתבקשתי לבדוק את לינוקס בלבד.
 • ציפיתי (לפני כשקיבלתי את המחשב) שהמחשב יגיע עם מהדורה כלשהי של XFCE אך טעיתי: בחברה התקינו את Ubuntu Hardy 8.04 LTS (שמגיע עם Gnome) ולא טעו (המחשב מגיב היטב למערכת ההפעלה)
 • במחשב לא ביצעתי בדיקות מדעיות (בסגנון ארתיום) מפני שהמחשב לא אמור לתפקד ולהיבחן כמחשב עתיר ביצועים. אני התמקדתי בעבודה רגילה ושוטפת (גלישה באינטרנט, ישומים משרדיים ומולטימדיה) בנסיון לקבל תחושה וההערכה כללית ביחס לביצועים שלו
 • המחשב הגיע עם מספר טריילרים לסרטי HD (ברזולוציות 1920×1024) כך שאוכל להתייחס בסקירה גם ליכולתו לתפקד כמחשב מדיה סנטר

ביצועים:

 • המחשב מספק תחושה הדומה לזאת שמקבלים ממחשב נייד מודרני. המחשב הנייח שלי בבית הוא די חזק (AMD 6400X2)  והיה לי ברור שהוא יהיה מהיר יותר מ- Fit-PC2, אך לעומתו המחשב הנייד שלי עובד פחות או יותר באותה המהירות (שוב לא ביצעתי בדיקות מדויקות ואני מתייחס לתחושה הכללית שקיבלתי מהמחשב)
 • זמן טעינה של מערכת ההפעלה מאוד סביר (כדקה ועשר שניות). לאחר מכן הישומים נפתחים די במהירות (נאוטילוס, Gedit נטענים לדוגמא תוך 2-3 שניות). לאופן אופיס לוקח כ- 7 שניות לעלות, אך אם מפעילים את תכונת Quick Starter הוא נטען תוך פחות משניה
 • בסה"כ התרשמתי לטובה מביצועי המחשב. המחשב מתאים לביצוע עבודות משרדיות שונות (עיבוד תמלילים, גלישה באינטרנט ועוד…), אך אינו מתאים למשימות "כבדות" או עתירות ביצועים. יכולות התלת מימד של המחשב מאוד חלשות (כרגע). גם את Compiz (שלו דרישות חומרה צנועות יחסית) לא ניתן להפעיל. לדברי החברה עדיין לא פותח דרייבר מתאים אך הנושא קרוב לפתרון, וכשיפתר ניתן יהיה להפעיל גם את Compiz בקלות (החברה טוענת שכרטיס המסך מאוד חזק יחסית לכרטיסי OnBoard)
 • מדיה סנטר: רק Mplayer עם מקודדים מתאימים (vaapi) יכול לנגן סרטי HD. לשאר קבצי מולטימדיה vlc או Totem מספיקים בהחלט.
 • יכולות לכידה: לא בדקתי, אך לא נראה לי שהמחשב יהיה מסוגל להקליט Video Streaming
 • XFCE: התקנתי את XFCE מהמאגרים וקיבלתי (כצפוי) ביצועים משופרים. אני לא אוהב את XFCE ולכן חזרתי די מהר ל- Gnome
 • סיכום פרק הביצועים: כשמתאמים ציפיות (מבחינת מה המחשב מסוגל לספק) קשה להתאכזב ממנו

מערכת ההפעלה:

 • ההתבססות על 8.04 נכונה (הפצת LTS) . מדובר בהפצה יציבה (LTS) וצפויים פחות "הפתעות" למשתמשים.
 • בברירת המחדל מותקן Tracker. מדובר בשירות "כבד" יחסית. אני הייתי שוקל את הצורך בשירות (ואם כן הייתי יוצר קיצור דרך לאפליקציה גרפית שמנצלת את Tracker). כחלופה ל-  Tracker הייתי מתקין את Gnome-Do (חבילה מאוד אפקטיבית)
 • נגנים: mplayer (עם מקודדי vaapi) הוא הנגן היחידי כאמור שמסוגל להתמודד עם סרטי HD, אך יש לזכור שלא כל המשתמשים ישתמשו באופציה הזאת. אני הייתי בוחר להתקין גם את הנגנים Totem ו- Rhytmbox (משתלבים יפה יותר בשולחן העבודה ועדיין יכולים לספק את רוב צרכי המשתמש על הצד הטוב ביותר)
 • הייתי שוקל להתקין Grub Splash (יותר מרשים מתצוגת הטקסט הרגילה)
 • ללקוחות ישראליים הייתי מתקין: "עברית" כשפת מנשק ראשית ודגלוני שפה
 • משחקים: כרגע לא ניתן להפעיל משחקי תלת מימד אך בהחלט ניתן לשחק במשחקי פלאש (באינטרנט) או במשחקים שונים שמגיעים עם ההפצה (אני ניסיתי את Pysol, Supertux ו- Pingus והם עובדים יפה)
 • כשמבצעים אתחול/כיבוי הכתב על המסך משתבש ולא מצליחים לצפות בתהליך הכיבוי של מערכת ההפעלה

לסיכום:

המחשב כבר לא אצלי (החזרתי אותו לחברה). אין ספק שאם היה לי צורך בעמדת מחשב נוספת בבית (חוץ מהמחשב הנייח והנייד) הייתי רוכש אותו.

fit-pc2

20 תגובות בנושא “Fit-PC2 – חלק שלישי (אחרון)”

 1. אדיר ביותר. אכן נראה נחמד.
  מה לגבי הפצות אחרות? יצא לך לנסות?
  אגב, אצלי הארצ' עולה מהלחיצה על הכפתור עד לGDM ב45 שניות 😛

  אגב, בסעיף האחרון לא בדיוק הבנתי מה קורה למסך…

  אסף.

 2. זמן עליה של יותר מדקה נשמע לי מאכזב. לא מדובר כאן על הפצה למחשב כללי אלא על הפצה שצריכה לעבוד על חומרה מאוד מסויימת. אני הייתי מצפה למינימום השקעה כדי לקצץ בזמן העליה.

 3. אני לא יודע אם הייתי קונה כזה מחשב כעמדה ביתית. בכל זאת, בבית יש השתנות של צכים והמכונה הזו מוגבלת ולא ניתנת להרחבה/שידרוג יותר מדי.
  בתור עמדה לארגון זה פתרון קלאס:
  1. צריכת חשמל נמוכה. (יש חברה שיש לה מכונות שמוציאות 6W בלבד).
  2. קלות התחזוקה (הייתי קונה בלי כונן קשיח ועושה בוט מדיסק או קי פנימי. כך המשתמשים יתקשו להרוס את המכונות (-8). נכון, זמן עליה יגדל אבל מאחר וזה קורה רק פעם ביום וזה לינוקס, אז למי אכפת?
  3. ארגונים שבהם יש טרמינל סרבר (של מיקרוסופט) הייתי שם הפצה מינימלית שעולה עם מינימום הכרחי של שירותים וישר מכניס את המשתמש לטרמינל סרבר קליינט.

 4. אילן, וידאו HD על מעבד 1.6 גה"צ? זה באמת אפשרי? אני לא מצליח לנגן HD על Athlon XP 2600 עם 1.9 גה"צ. אז כמובן שמהירות שעון זה לא הכל בחיים, אבל חשבתי לתומי שעל הנייר המעבד הזה צריך להיות יותר מהר מהאטום שב-fit-pc.

 5. יונתן
  צפיתי במחשב בטריילרים באיכות וידאו גבוהה (1920×1024). אמנם התדר הוא רק 1.6 גיגהרץ אבל מדובר במעבד דו ליבתי. בנוסף, כפי שכתבתי, רק נגן אחד (עם מקודד vaapi) מסוגל לנגן את הסרט בצורה חלקה.

  כל ניסיון לעבוד עם נגן אחר או לטעון את mplayer עם מקודד אחר נכשל (הסרט מוצג בצורה מקוטעת).

 6. אילן – בבדיקות בדקת סרטי HD גדולים יותר? יכול להיות שמה שהם נתנו לך כן ירוץ על המחשב הזה אבל סרט באורך מלא יעשה צרות.

 7. אני אישית לא הייתי קונה את המחשב, כמו שנאמר ולו רק בגלל בעיית שדרוג החומרה מאוחר יותר.
  בנוסף לכך, אני לא רואה את עצמי מסתדר עם כל-כך מעט יציאות (ולא רק USB).
  מה עם רשת? אין יציאות רשת? (חוטי ואל-חוטי?) לדעתי זה קריטי.

  אגב, אם אתה אוהב סביבת עבודה גנומית, אני מציע לך לנסות את LXDE.

 8. תייש:
  לא, אבל הטריילרים די ארוכים (מעל 5 דקות), כך שקשה להאמין שזה עיניין של אורך

  Dborda:
  תקרא בפרק הקודם ותראה שיש יציאת רשת 1GBit (דרכה גלשתי באינטרנט) ובנוסף קיימת אופציה ל- Wifi .
  אם רצונך במחשב בעל יכולות שדרוג בהחלט שהמחשב הזה לא מתאים, אבל כתחנה קבועה וסגורה המחשב יכול בהחלט לתפקד כמחשב לעבודות שתיארתי בביקורת.
  לגבי LXDE: ניסיתי אותה על המחשב הנייד. בהחלט סביבה גרפית זריזה אבל אני נשאר עם Gnome

 9. לגבי הרצת HD: אין פה "טריק". ניגון HD מתבצע דרך חומרה יעודית ואינו תלוי ישירות בביצועי המעבד.
  אינטל הבינו כי יכולת HD הנה חיונית במחשב מודרני. אולם מעבד X86 גנרי מתקשה לתת HD סביר בלי להעלות אותו לתדר גבוה – לגרום לצריכת הספק גבוהה. לכן אינטל הוסיפו לבקר הגרפי חומרה יעודית לניגון HD. חומרה זו פועלת במקביל למעבד. לשם תמיכה בכך הם הוסיפו פקודות לשליטה על החומרה הנוספת. יש לציין כי כרגע התוכנה התומכת מפגרת אחרי מה שיש בחומרה. כאשר התוכנה תושלם יהיה אפשר גם להפעיל תוכנות CAD כבדות על מחשבים מסוג זה.
  מידע נוסף קיים באתר אינטל. ברושור תמציתי נמצא ב:
  http://download.intel.com/design/chipsets/embedded/prodbrf/Atom_Product_Brief.pdf

  לגבי אינטל זה מהפך מחשבתי. הם תמיד האמינו שהמעבד יכול לעשות הכל לבד, ואם הוא מתקשה – נעלה בתדר נוסיף עוד חומרה לאופטימיזציה וכו'. כך נולד ה P4. מעבד עם צריכת הספק היסטרית וביצועים ככה.. הפנטיום-M (הישראלי!) היווה את תחילתו של השינוי. מעבד שהשתמש בפחות חומרה ונתן יותר. משפחת מעבדי האטום משלימה את המהפך בכך שאינטל שילבו את המעבד עם חומרה יעודית וכבר לא מנסים לעשות הכל עם X86…
  מעתה נראה יותר ויותר אינטגרציה של מעבד גנרי X86 עם חומרה יעודית למשימה (HD/CAD וכו'). כיום אין קשר ישיר בן ביצועי מעבד לתדר העבודה שלו. התמהיל של מעבד עם חומרה תומכת (גרפיקה / עיבוד נתונים / זכרון פנימי וכו') הוא הקובע לגבי ביצועים.
  וסליחה אם הארכתי…

 10. סקירה יפה של מחשב מעניין מאוד. בהחלט הייתי שוקל קנייה של מחשב כזה אם לא הייתי משתמש במחשב גם למשחקים, ולו רק בגלל שהוא מחשב שקט.
  לגבי Tracker ו-Gnome-Do – איך השנייה היא חלופה לראשונה? האחת היא תוכנה שמאנדקסת קבצים ומאפשרת חיפוש מהיר והשנייה היא תוכנה שמאפשרת הפעלה מהירה של תוכנות. או שאני מפספס משהו?

 11. אורן
  אכן הם לא חלופות, אבל Gnome-Do יכולה לעזור גם בקטלוג קבצים (יש מספר פלאגינים שונים כשאחד מהם, אם תפעיל אותו, יבצע אינדוקס לקבצים). אבל Gnome-Do זה הרבה מעבר לאינדוקס קבצים.

 12. Gnome-Do מאד מרשימה, והייתי מתקין אותה אלמלא היא הייתה מבוססת על מונו.
  אני מתייחס למונו כאל סוס טרוייאני. יום אחד MS תצעד ותדרוש תמלוגים או זכויות פטנטים על השימוש במונו. עד היום MS התחמקה מלתת אישור חד-משמעי לשימוש חופשי בטכנולוגיות ובפטנטים של סילברלייט על גבי אפליקציות עם רשיון GPL. מי שמשתמש במונו עושה זאת בחסדי MS. ישקול כל אחד אם הסיכון ראוי…

 13. Gnome-do היא תוכנה מעולה. להמון שימושים.

  Tracker היא יישום מאוד יעיל לאיתור קבצים, כשלא צריך לעבוד על המחשב בזמן שהוא רץ ברקע. וזה נוגע במיוחד לסריקת קבצים על מחיצות NTFS.

  החסרון המשמעותי של Gnome-do הוא בנושא איתור הקבצים. אני לא יודע מי היה הקב"א שהחליט שאין משתמש שצריך אינדקס של יותר מ- 3,000 קבצים. וזה חבל, כי מצד אחד התוכנה לא יכולה להשתמש באינדקס של Beagle, למשל, ומצד שני השימוש ב- locate הוא מאוד קשיח.

  ולגבי המחשב: מחשב קטן זה טוב.

  תודה על הסקירה אילן!
  דותן

 14. אילן
  קראתי את רצף הסקירות וסך הכל קיבלתי רושם מאוד טוב על המחשב
  האם היית ממליץ למשתמש שצריך עבודה משרדית לעבוד עם המחשב?

  האם זה שאין חיבור VGA יצר אצלך בעיות ? אצלי המסך מתחבר VGA ומחשב שכזה לא יוכל לעבוד אצלי בלי מתאם כל שהוא.

 15. לעבודות משרדיות הוא מתאים בהחלט.
  לגבי VGA: אצלי זה לא יצר בעיות כי השתמשתי בחיבור DVI, אבל מי שיכול להשתמש רק ביציאת VGA יתכן שיתקל בקשיים (הוא לא יוכל לחבר את המסך למחשב)

 16. מכשיר יקר ומיותר.
  לא הגיוני לשלם 2,000 שקל שהיום אפשר לרכוש מחשבים ניידים מבוססים ATOM בכמעט אותו מחיר.

  אילן – אי אפשר לדבר על על סרטי HD ולציין רק את הרזלוציה, אתה צריך לרשום באיזה bitrate היה הסרטון וכמה FPS הוצג.

 17. napox
  איך הגעת ל- 2000 ש"ח? ראיתי באתר שבמחשב אמור לעלות כ- 340 דולר (1600~ ש"ח). המחשב לא אמור להתחרות במחשבים ניידים (אין לו בכלל מסך) אלא בנייחים (למי שרוצה סביבת עבודה שקטה ומיניאטורית).

  לגבי רזולוציות: אני מייד אספק את הנתונים…

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.