להגן על ה- DOK

בתקופה האחרונה, עם התפשטות התקני ה- DOK, גם כותבי הוירוסים שינו את אסטרטגיית הפעולה שלהם והם נעזרים בפופולאריות הגואה של ההתקנים הנתיקים כדי להפיץ את האיומים למחשבים שונים. למשתמשי Linux נראה שאין מה לדאוג אבל אין הדבר כך: התקן ה- DOK שלי למשל מוכנס למחשבים שונים (גם לחלונות) ומכאן שהוא בסכנה גדולה (סכנה בהידבקות והעברת האיום למחשבים אחרים).

ריימונד כתב בבלוג שלו שהוא קנה לאחרונה תוכנה שתפקידה להגן על ה- DOK. מסתבר שכל מה שהתוכנה עושה זה למלא את ה- DOK עד אפס מקום (ואז הוירוס לא יכול להדביק את התקן הזכרון). לאחר שהוא גילה שזה כל מה שהתוכנה עושה, הוא סקר מספר פתרונות חינמיים (לחלונות) שמבצעים את אותה הפעולה. ניסיתי את DonationCoder Dummy File Creator  (הרצתי באמצעות wine) והוא עובד היטב. מה שכן מצאתי את הפתרונות שהוצגו כלא נוחים לשימוש: תחילה יש לבדוק כמה מקום פנוי יש בהתקן הזכרון, ואז צריך לייצר קובץ מתאים ולהעתיקו להתקן הזכרון.

ברור שבלינוקס יש חלופות טובות ומהירות יותר. חשבתי על פתרון (סקריפט sh) שימצא לבד את השטח הפנוי וייצר קובץ מתאים (כך שהרצת הסקריפט "תסתום" מייד את ההתקן). הבעיה היא שלא תמיד ההתקן נמצא בסביבת לינוקס ולכן יש לחשוב גם בכיוונים אחרים (למשל: להתקין את cygwin בהתקן הזכרון ואז הסקריפט יוכל לרוץ בכל פלטפורמה).

בעניין הזה הייתי רוצה להיעזר בקהילה: איזה רעיון/פתרון עולה בדעתכם בנושא הזה: להכין קובץ exe שירוץ בסביבת לחלונות וקובץ נפרד ללינוקס, או להכין קובץ ללא תלות בפלטפורמה (אבל על איזה שפת תכנות כדאי לו להתבסס?), ואולי יש פתרון אחר שאני לא חשבתי עליו (חוץ מלקנות התקן DOK שמכיל מתג הגנה בפני כתיבה).

הערה: אם הפתרון יהיה מוצלח כמובן שאשחרר את התוכנה בקוד פתוח (אם התוכנה תהיה נוחה ותתפקד היטב נראה לי שיהיה לה פוטנציאל גדול להצליח)

9 תגובות בנושא “להגן על ה- DOK”

 1. אולי ישנה אפשרות לשנות את ההרשאות ל-DOK גם בווינדוז? זה יכול להעשות בשנייה ויחסוך לך זמן רב.

  ולדעתי עדיף ליצור קובץ EXE תואם. זה עלול לחסוך הרבה כאב ראש.

 2. אתה יכול לפרמט אותו ככה שרק הלינוקס יוכל לכתוב 🙂
  תפרמט אותו מחדש כ iso9660
  מה שנחמד ב CDFS שאפשר לגרום ללינוקס לכתוב אבל חלונות פשוט עייור בנושא

 3. ישנם רכיבים עם מתג "קריאה בלבד".

  הנסיון למלא את כל הנפח יעקף במוקדם או במאוחר.

  וזה המקום להזכיר שוב את הרכיבים הנלוזים של Sandisk שמסתמכים על הרצת תוכנה מ־Dok על המחשב המארח.

 4. צפריר שלום
  יש לי התקן של Sandisk והדבר הראשון שעשיתי זה לבטל את מנגנון U3 שלו. באופן כללי הוא DOK סביר (גם בגודל וגם במחיר), אבל אין לו מתג "קריאה בלבד".

  שחר
  הפתרון שלך ממש מצוין.

 5. מעט מאוד DOK כוללים מתג לקריאה בלבד.
  אולי כדאי לחפש כרטיס זכרון עם מתג כזה, ולקנות קורא כרטיסי זכרון קטן בנפרד.

 6. בכיף 🙂
  הרעיון הגיע האמת מ U3 המקורי של sandisk
  הם מחלקים את הDOK ל2 מחיצות – אחת CDFS והשניה מוצפנת
  במחיצת הCDFS יש תוכנה לאימות שם משתמש וסיסמה ופיענוח של המחיצה השניה…
  כמובן שזה לא עובד לי על הלינוקסים אז דרסתי את זה ב DD
  אבל אז חשבתי שזו דרך נפלאה לשמור חומר על DOK
  בלי שמערכות חלונות ומק (הסיבה האמיתית) ישנו אותו

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.