מחשב חדש: בחירת המעבד

בחירת המעבד היא אולי המורכבת והמבלבלת ביותר (במיוחד בימים אלה כשיש כ"כ הרבה דגמים שונים של מעבדים). המעבד (או בלועזית: CPU: Central Processing Unit) הוא המוח/הלב של המחשב, ויש לו משמעות רבה בקביעת ביצועי המחשב. כדי שהמאמר יהיה תקף לאורך זמן לא אמליץ על מעבד ספציפי (כל מספר שבועות יוצאים דגמים חדשים…), אך אשתדל לתת כללים שיעזרו בבחירת המעבד המתאים עבורכם.

רקע:

כיום יש שתי יצרניות עיקריות של מעבדים:

 • אינטל
 • AMD

מידי מספר חודשים מצליחה חברה אחת לעקוף את חברתה במבחני הביצועים השונים. החברות נוהגות לפלח את שוק המעבדים ל- 3 פלחים עיקריים:

 • מעבדים לפלח השוק הנמוך: מעבד בפלח שוק זה עולה כ- 400-500 ש"ח (מעבדי סלרון של אינטל / סמפרון של AMD)
 • מעבדים לזרם המרכזי: המעבד הנפוץ לתקופה והנמכר בעלות של כ- 800-1200 ש"ח למעבד
 • מעבדים לשוק הגבוה: למשקיעים ולאלה שחשוב להם לקנות את המעבד המהיר, הטוב והיקר ביותר לתקופה… (עלות: 2000+ ש"ח)
cpu.png

ארכיטקטורת המעבדים של אינטל ו- AMD שונה, ולכן כדי להגיע לביצועים דומים המעבדים של אינטל נזקקו בעבר לתדרי שעון גבוהים יותר (ולכן גם התחממו יותר).
דוגמא:
המעבד Intel P4 3.2 Ghz עובד בתדר 3.2 גיגהרץ, ואילו המעבד Amd 3200, המשיג את אותם הביצועים, עובד בתדר 2 גיגהרץ.

כיום אינטל זנחה את המירוץ אחר השגת תדר השעון הגבוה יותר (כי זה מסובך ולא כלכלי לייצר מעבדים בתדירויות גבוהות מאלה שיוצרו), ולכן הם פנו לכיוון מעבדים מרובי הליבות (מרובי ליבות = הכנסת מספר ליבות מעבדים לאותו מארז קטן של מעבד).
AMD (בתגובה לצעד של אינטל), שחררה אף היא מעבדים מרובי ליבות. בימים אלו (של כתיבת המאמר) נפוצים מאוד מעבדי ה- Dual Core (כלומר שתי ליבות במארז אחד). כדי לא "לשרוף" את עצמם מהר החברות נוקטות במדיניות הבאה: הן משחררות מעבדים מרובי ליבות בתדרים נמוכים יחסית, ומידי מספר שבועות/חודשים הן משחררות מעבדים בתדרים גבוהים יותר. שיטה זו גורמת להתיישנות מואצת של המחשבים . כשהחברות יגיעו לקצה גבול היכולת של טכנולוגיית ה- Dual Core הם ישחררו ארבע ליבות, ושוב יחזרו לתחום התדרים הנמוך, ויתקדמו אט אט מעלה… אין ספק שמדובר במודל עסקי חכם, שדופק את הצרכנים ומיטיב עם היצרנים. כדי לדפוק אותנו עד הסוף, החברות משנות, מידי פעם, את מספר הפינים שבגוף המעבד, כך שלא נוכל לשדרג בקלות את המחשב…

כיום נבנים מחשבים המתאימים לשימושים שונים:

 • מחשבים המיועדים לעבודה משרדית
 • מחשבים המיועדים לקולנוע ביתי
 • מחשבים המיועדים לגרפיקה
 • מחשבים המיועדים למשחקים

מחשבים לעבודה משרדית:
במחשבים אלה הבחירה קלה. יש לקנות מעבד המתאים לפלח השוק הנמוך (מפני שהדרישה לכוח עיבוד גבוה היא נמוכה). המעבדים בפלח שוק זה הם כ"כ חזקים, שהם עונים בקלות על צרכי האפליקציות השונות המיועדות לעבודה משרדית (אופיס, גלישה באינטרנט, משחקי דו-מימד ואפילו משחקי תלת ממד לא כבדים).

מעבדים לקולנוע ביתי:

גם כאן הדרישה לכוח עיבוד גדול היא נמוכה יחסית, וניתן להסתפק במעבדים המיועדים לפלח השוק הנמוך.

מעבדים לעבודה גרפית:

בעבודה גרפית המעבדים נדרשים לביצוע חישובים מתמטיים תכופים ומורכבים, ולכן יש לבחור במעבד המתאים לפלח השוק המרכזי/גבוה.

מעבדים למשחקים:

בפלח השוק הזה מתקיימת מלחמת עולם בין AMD ו- INTEL. פלח שוק זה הוא גדול, יוקרתי ורווחי מאוד. כאן יש לבחור במעבד המתאים לפלח השוק המרכזי / גבוה (כאמור בין 800-2000 ש"ח).

בפרק הבא: גוף קירור למעבד
עדכון אחרון: 6.11.2006

9 תגובות בנושא “מחשב חדש: בחירת המעבד”

 1. הייתי מוסיף עוד מספר פרמטרים חשובים:

  1. חיבור של המעבד – Soket. יש משמעות לבחור עם Soket חדיש יותר על מנת שתהיה אפשרות שדרוג. במידה ובוחרים soket ישן יותר יש סיכוי סביר שבעתיד לא תוכלו לשדרג את המעבד ללא החלפת לוח האם.
  2. בחירת מעבד 64 ביט. שימוש בו ממומש במלואו העוצמה רק בתנאי שימוש במערכת ותכנה 64 ביט. (שימוש בתוכנה 64 מוסיף כ-50% מכוח החישוב לעומת 32 – לפחות עבור amd).

 2. ארתיום שלום:
  1. התייחסתי ל- socket. לדעתי מה שלא תבחר, בעוד שנה, כשתנסה לשדרג את המעבד, תיווכח שהיצרנים הקדימו אותך וה- socket כבר לא מתאים (מניסיון של 20+ שנה). אני מכיר מעט מאוד אנשים ששדרגו מעבד ללא לוח וזיכרון …
  2. היום לדעתי כבר כל המעבדים הם 64 ביט, ולכן לא התייחסתי לנושא. בכל אופן אתה צודק.

 3. אני קראתי את 3 הכתבות שרשמתה ..ספקים,מארזים,ומעבדים !
  מאוד נחמד סבבה תמשיך כך 🙂
  וגם מערכת הפעלה לינוקס יש לך כבר אפשרות לנצל את שני הליבות !
  וגם 64 BIT גם אינטל וכמובן AMD ….

 4. תיקון למעבדים 64 ( לא הכפולי ליבה ) לא מהירים פי 2 מ32! זוהי טעות יסודית לחשוב ככה, שיפורי הביצועים שלהם בנתיים הם של 20% ומטה. הסיבה היא פשוטה, מספר הסיביות קובע את מספר הפקודות הבסיסיות של המעבד כשהגיעו לאחוז מסויים של פסדו פקודות ( פקודת שצריך לבצע ביותר ממחזור שעון אחד , נקצר את זה ככה ) ראו שיהיה עדיף ליצר מעבדים עם 64 סיביות בשביל להפוך את כל אותם פסדו פקודת של המעבד לפקודות יסוד.
  מספר הסיביות בהחלט לא קובע את המהירות של המעבד. החלקים החשובים הם זיכרון המטמון של המעבד ומהירות השעון שלו ( ועכשיו כמובן מספר הליבות, אבל זה כבר קשור לאיך שהמחשב שלך ינהל את המשאבים. כיבן שמתעקשים על BUS אחד אחרי שני ליבות לא יהיה כבר שיפור משמעותי ).

 5. היי,
  השאלה שלי היא כזאת יש לי מעבד שתומך רק 32 ביט וכרגע אני מריץ עליו וינדוס 7 32 ביט

  יש לי מעבד core 2 dou 2.4
  האם הוינדוס משתמש לי בשתי הליבות?
  אם לא איך אני עושה את זה?

  ואם זה לא כ"כ אפשרי עם וינדוס, אז רק לינוקס?
  או שבכל מקרה אני אבוד ואני אשתמש רק במעבד אחד?

  אני אשמח לקבל הסבר מפורט על המעבדים הכפולים ואיך להפיק מהם את המקסימום

 6. שמואל שלום
  מערכת ההפעלה שלך (חלונות) תתמוך בשתי הליבות. מעבר לכך הרבה תלוי באפליקציות: האם הם תומכים בריבוי ליבות…

 7. אילן וכול אנשי המחשבים שלום,
  אני שוקל לקנות מחשב חדש בתקציב של סביבות ה-2000 ש"ח אני צריך מחשב עם מעבד חזק וכרטיס תלת מימד לצרכי סרטים (עריכה והקלטה) מצגות כמה משחקים קשוחים ואופיס, אני עדיין לא ברמה מקצועית, מה שאני לא יודע זה האם לרכוש מארז עם מעבד AMD או INTEL.
  אשמח לדעת מדוע AMD או INTEL.
  תודה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.