לינוקס, לאן?

שלומי ישראל כתב פוסט מצויין על Gnome 3 (מאמר בן 6 עמודים. לא להחמיץ!). הפוסט הזה גרם לי לתהייה מחודשת: כיצד להמשיך מכאן? ("מכאן" אני מתכוון לשימוש באובונטו 10.10 ו- Gnome 2…).

בתקופה הקרובה יכנסו הרבה מאוד שינויים להפצות השונות:

  • אובונטו תחליף את Gnome 2 ב- Unity (והחל מגרסה 11.10 לא ניתן יהיה להשתמש ב- Gnome 2)
  • Gnome 3 שוחרר רשמית וישולב מן הסתם בהפצות רבות
  • מערכת קבצים חדשה תיוולד (BTRFS) ותציע תכונות / מאפיינים חדשניים (שלעומתם NTFS נראית כסוסיתא מקרטעת, ואל תחשבו שאין לי כבוד לסוסיתא…)

העניין הוא שכל הפרויקטים החדשניים הללו יסבלו מחבלי ילדות (להזכיר את KDE 4.0?), ואני חייב לחשוב היטב על הבחירות שלי.  דבר אחד ברור: Gnome2 גוסס ולא ישרוד יותר ולכן אני צריך למצוא אלטרנטיבה ראויה. ראיתי מס' סרטונים על Unity ונראה לי ש- Canonical טעו בנושא הזה (לדעתי עדיף היה להשאיל מפתחים ל- Gnome ולהאיץ את הפיתוח של Gnome3, מאשר ליצור עוד סביבת עבודה מיותרת).

אז מהן ההתלבטויות שלי:

  • האם ללכת לכיוון Gnome3 החדש והלא יציב או ל- KDE החדש והמלוטש (שכבר עבר את שלב חבלי הילדות)? נראה שלכאורה אין על מה להתלבט, אך בשבילי ההחלטה לא קלה (כי אף פעם לא התחברתי ל- KDE)
  • האם להמשיך להשתמש ב- LVM בצורה משולבת: Raid 0 תוכנתי (להאצת ביצועים במחיצות מערכת ההפעלה) ו- Raid 1 למחיצת הגיבויים או שאולי כדאי כבר עכשיו להתחיל להשתמש במערכת הקבצים BTRFS? (שאמנם לא יציבה אך מציעה תכונות שאין לאף מערכת קבצים אחרת בלינוקס)
  • באיזה הפצה להשתמש? אובונטו דבקים כרגע ב- Unity וזאת הזדמנות לשנות כיוון אך לאן ללכת? להפצת המקור (דביאן Testing\Unstable)? לתת הזדמנות נוספת להפצות שאף פעם לא התחברתי אליהן (סוזה, פדורה)? לנסות שוב את Arch? (שדי אהבתי אך נטשתי לאחר שהם עברו לגרסת פייתון אחרת ושברו הרבה מאוד חבילות…)

Compiz Switch

כל מי שמשתמש באחת מההפצות החדשות בדר"כ מקבל את Compiz מופעל בברירת המחדל. אני די נהנה מ- Compiz אלא שלעיתים הוא מהווה מטרד: הוא מפריע למשחקים שונים לרוץ בצורה טובה וגם תוכנת הטלוויזיה בה אני משתמש (MythTV) מסרבת להיפתח במסך מלא בגלל Compiz.

מה עושים? מתקינים את Compiz Switch שהוא מתג להפעלה וביטול של Compiz. לדעתי מדובר בפתרון נוח רק שמוזר שהוא לא קיים כחבילה עצמאית באובונטו (אתם מכירים דרך נוחה יותר לביטול/הפעלה של Compiz?)

גיבויים, גיבויים (המשך): Unison

במאמרים הקודמים כתבתי על Clonezille (שחזור מחיצה שלמה במהירות רבה) ועל Simple Backup (גיבוי מצטבר של כל הקבצים בתיקיית הבית).
התכנה השלישית שאני משתמש בה (ושמשלימה פתרונות גיבוי אלו) נקראת Unison. מה שמיוחד בתוכנה זה שהיא יודעת לסנכרן בין מקורות מידע שונים ודואגת תמיד שהם יכילו בסופו של סנכרון את אותו המידע (ומכאן שמה: "בכל אחד"). SML כתב בהרחבה על Unison ולכן לא אפרט יותר.

באמצעות התוכנה אני מגבה את כל החומר החשוב במחשב (סרטים, מוזיקה, תמונות, מסמכים חשובים ועוד). המידע מאוחסן ב- 3 מקומות: מחשב נייד, מחשב נייח ובדיסק קשיח חיצוני. כדי לאפשר סנכרון בין 3 מקורות שונים אני משתמש בארכיטקטורת כוכב (בה הכונן הקשיח החיצוני ממוקם במרכז ושני המחשבים האחרים מסונכרנים אליו).

הערות:

  • פתרונות הגיבוי שהצגתי די טובים, אך יש להם חסרון אחד: הגיבויים נמצאים באותו הבית (ה- Upload באינטרנט מאוד איטי ולכן זה לא מעשי לסנכרן דרך האינטרנט קבצים בנפח גדול).
  • שימוש בכונן קשיח חיצוני פחות נוח ונראה שאבנה בקרוב NAS (שרת גיבוי צמוד רשת). אני מאוד מתלבט בנוגע לארכיטקטורה: ללכת על פתרון מוכן (FreeNAS) או להתאים את Debian Lenny לצרכי.
    גם על החומרה אני לא סגור: ללכת על מארז קטן ויפה (Zoltac – כפי שבנה SML) או על מארז גדול יותר (שיאפשר לחבר יותר דיסקים על חשבון המראה האלגנטי…).

אשמח לשמוע את חוות דעתכם…