שירותי ענן לסנכרון הגדרות משתמש

יש הרבה ויכוחים אם שירותי הענן הם טובים או לא. לדעתי, כמו בכל תחום, התשובה תלויה בשימוש שעושים בשירות: אם מפקירים את החופש ויכולת השליטה אתם בבעיה, אך אם עושים שימוש מושכל בענן ניתן להנות מתועלות רבות.

באופן שוטף אני משתמש בשירות הענן של dropbox. מדובר בתוכנה בשלה שעובדת היטב . אחד השימושים שאני עושה בתוכנה היא סנכרון ההגדרות של אפליקציות שונות.

דוגמא:
העורך האהוב עלי הוא VIM. לעורך זה יש תיקיה בשם vim. (שם שמורים התוספים וערכות הנושא) וקובץ הגדרות ראשי בשם vimrc. במקום שקבצים אלו יהיו שמורים בכל מחשב ומחשב אני מעדיף לשמור אותם בספריית Dropbox ורק לתת קישור סימבולי לקבצים. בצורה זאת ברגע שהתקנתי תוסף/שיניתי הגדרה ל- vim. השינוי יופיע בכל המחשבים שברשותי (כך שלא אצטרך להעתיק ולנהל את אותם קבצים באופן ידני).

איך עושים זאת?

במחשב הראשון:
מעתיקים את הספריה vim. ל- home/YourUserName/Dropbox/Some_Folder/
אח"כ מוחקים את הספריה (מתיקיית הבית) ויוצרים קישור סימבולי בצורה הבאה:
ln -s /home/YourUserName/Dropbox/Some_Folder/.vim

בשאר המחשבים
:
יש למחוק את הספריה vim. וליצור קישור סימבולי בלבד.

מה אני מסנכרן היום בענן:

  • bashrc.
  • קובץ המקורות (sources) של apt
  • vim.
  • gimp2.6.
  • TaskCoach.
  • Wesnoth1.8.

אתם בטח שואלים מה יקרה אם יום אחד השירות יפול וכל ההגדרות ימחקו?

אני לא דואג… אני מגבה באופן שוטף את המחשב ותמיד אוכל לשחזר את הקבצים (כאמור אני מפרסם בכל יום שישי מאמר. במאמר הבא אמליץ על כלי גיבוי ללינוקס)

מעוניין בהמלצה לשרת מארח

לפני מס' חודשים נגמרה ההתחייבות שלי ל- Godaddy, ולאחר תקופה מסויימת בו האתר התארח בשרת חינמי אני מעוניין לעבור לשרת רציני יותר.
קיבלתי המלצות חמות על Bluehost ו- Justhost ואני די מתלבט. אשמח לקבל המלצות (גם על חברות אחרות).

TerminalRun

למרות הכבדות של פיירפוקס לעומת כרום אני לא מתכוון לנטוש את פיירפוקס לטובת כרום משני טעמים: פרטיות והרחבות. נכון להיום אין לכרום את מגוון ההרחבות העשיר שיש פיירפוקס. דוגמא אחת היא ההרחבה הבאה (שהיא מאוד שימושית ונוחה למשתמשי לינוקס): TerminalRun.

במה המדובר?
הרבה פעמים אנו מריצים קוד עפ"י הנחיות שאנו קוראים באינטרנט. אנו פותחים מסוף, מעתיקים את הקוד מדף האינטרנט ואז מדביקים במסוף. דרך קלה יותר היא לסמן את הקוד, ללחוץ על המקש הימני בעכבר ולבחור "Run In Terminal". ניתן לראות זאת באיור הבא:

הערה:
אחד המגיבים לפוסט "לינוקס לבעלי מוגבלות" הוא בחור עיוור בשם רפי שביקש עזרה בהתקנת לינוקס. רפי גר בצפון, כך שמי שגר באזור יוכל לפנות אליו באמצעות כתובת המייל שפרסם בתגובה. אני הצעתי לו את עזרתי (אך היא יכולה להיות טלפונית בלבד).

לינוקס לבעלי מוגבלות

השבוע הייתי חולה והעברתי את רוב הזמן בהאזנה לפודקאסטים (אני משתמש ב-gPodder לצורך ניהול ושליטה על פודקאסטים).

אחד הפודקאסטים שאני מאזין אליו בעקביות נקרא GoingLinux ורציתי לעניין אתכם באחד הפרקים המעניינים ביותר שיצא לי לשמוע: לינוקס לבעלי מוגבלות. בפרק 117 התארח אדם בשם Jonathan Nadeau. יונתן הוא עיוור מוחלט ולמרות זאת עושה שימוש מאוד נרחב במחשב בכלל ובלינוקס בפרט (כמובן שאין במחשב שלו מסך או עכבר…).

יונתן מתאר כיצד אדם עיוור כמוהו משתמש במחשב: הוא מסביר על Orca (מערכת להקראת טקסט על המסך), הוא מסביר על החשיבות של קיצורי המקשים בתוכנות השונות (נניח Alt+F לגישה לתפריט File) ולבסוף הוא מסביר מדוע הוא כ"כ מתלהב מלינוקס ומוצא אותה בשלה מאוד לאנשים בעלי מוגבלות כמוהו.

יונתן הוא הבעלים של חברת מחשבים בשם Frostbite Systems המוכרת מחשבים לאנשים עיוורים. מיותר לציין שמערכת ההפעלה שהוא מתקין היא לינוקס (ניתן לבחור בין הפצות שונות: אובונטו, לינוקס מינט, פדורה וסוזה). מעבר לכך יונתן לומד לתואר ראשון במחשבים, הוא פעיל מאוד בעולם התוכנה החופשית ואחראי בין השאר על שני פודקאסטים בהם הוא מארח אנשים שונים מעולם זה.

אין לי איך לסיים את המאמר חוץ מלהגיד כל הכבוד!

הערה למתרגמים השונים:
כיצד ניתן לתרגם פודקאסט לעברית?

VIM: טיפ

כל מי שעובד עם vim בטח ניתקל בתופעה הבאה:
פותחים קובץ לעריכה, אך שוכחים שאין לנו הרשאות כתיבה (ולכן נאלצים לצאת מהעורך ולהיכנס אליו שוב עם הרשאות מתאימות).

מה הפתרון?
לבצע את השמירה בדרך הבאה:

  • sudo! – קוראת לפקודה sudo
  • tee – מפנה את פלט הקובץ ל- % – שזה הקובץ הנוכחי

בסיום הפקודה מקבלים הודעה שהקובץ יטען מחדש (לאחר הקשת L).

הערה:
ניתן לבצע קיצור דרך לפעולה הנ"ל ע"י עריכת הקובץ vimrc. והוספת השורה הבאה:

עתה הקשה על W: תבצע את השמירה לקובץ