שבועיים עם פדורה

במחשב שמיועד לגלישה באינטרנט אני סוגר שבועיים של עבודה עם פדורה 10. מה עשיתי בשבועיים האלה? בעיקר ניסיונות להתמודד עם בעיות בזיהוי כרטיס המסך (כרטיס מסך מובנה: ציפסט 82845 במחשב IBM Netvista). האמת שלא רק לפדורה יש קשיים לזהות את כרטיס המסך. כמעט כל הפצה שניסיתי לא הצליחה לזהות כראוי את הכרטיס (עליתי ברוב המקרים עם vesa). גם כשהצלחתי להעלות את הסביבה הגרפית היה לי קושי להגיע לרזולוציה הרצויה: 1280X1024 בקצב רענון של 85 הרץ.

בסופו של דבר התייאשתי! (חבל שאינטל מזניחים את התמיכה במעבדים הגרפיים הישנים שלהם). אז מה עשיתי? החלטתי להשתמש בכרטיס מסך חיצוני : ATI Radeon 9600. האם הצלחתי להפעיל אותו? לא! גם כאן עשיתי ניסוי: התקנתי את אובונטו וגם היא לא ידעה להתמודד כמו שצריך עם הכרטיס הישן (במדד של רזולוציה וקצב רענון)

לאחר כשבוע החלטתי לעבור ל- Nvidia. השתמשתי בכרטיס מסך ישן אחר (Geforce 5200) וכל הבעיות הסתדרו 🙂

לסיכום:
אדם אחר אולי היה מתוסכל מהחוויות שעברתי אבל אצלי זה דווקא עובד הפוך: בשבילי זאת היתה הזדמנות ללמוד טוב יותר את הקרביים של מערכת ההפעלה, לבחון את הקהילה התומכת ועוד…

מה אני אוהב בפדורה:

 • כמעט ששום דבר לא נכפה עליך: אתה מקבל סביבה גרפית די נקיה (חפה מהמשחקים של gnome, מטלפון ה- IP ועוד…).
 • חלק מהתוכנות הם בגרסאות ממש חדשות: vlc בגרסה 0.96 כשב- Ibex הוא בגרסה 0.86x, אופן אופיס 3 (באובונטו ודביאן בגרסה 2)
 • אפשרות להתקין בנפרד כל חבילה של אופן אופיס: אם אתם מעוניינים רק בכתבן אתם מתקינים רק אותו (שלא כמו באובונטו/דביאן)
 • מאגר לא רשמי אחד גדול (rpmfusion) שעונה על כל הצרכים הלא רשמיים / חוקיים…
 • bootsplash מרהיב (אבל ממש!!!). המחשב נטען כשהילות עוטפות בתנועה מתמדת כוכב לכת עלום (כדור הארץ?)
 • תרגום לעברית ברמה מאוד גבוהה (למעט המילה "שתחול"בכפתור הכיבוי…)
 • קהילה תומכת, פורום טוב והרבה חבילות אוטומטיות להתקנה קלה (למתחילים): easylife, autoten ועוד…
 •  התייחסות יפה לבאגים: די הרבה אנשים הסתבכו עם התקנת הדרייבר של אינטל. נפתח באג, והנושא טופל במהירות ע"י הצוות של פדורה (תוך מספר ימים, רק שבינתיים התחלתי לנסות את  ATI…)
 • מנהל עדכונים יפה ואינפורמטיבי (מחולק ל- 3 קטגוריות: שיפורים, עדכוני אבטחה ובאגים)

מה לא אהבתי:

 • מנהל החבילות Packagekit ממש מעצבן. הוא כ"כ איטי ובדר"כ לא מספק מספיק פרטים על השלבים שהוא נמצא בהם. גם yumex מעצבן: כל פעם שמפעילים אותו הוא מסתנכרן מחדש מול המאגרים (לדעתי זה מיותר כי אם בסופו של דבר אני רק רוצה לחפש/לבדוק משהו ההסתנכרנות מעכבת אותי)
 • הרבה חבילות שיש באובונטו לא קיימים בפדורה: OpenClipart שמותאם לאופן אופיס (כלומר מובנה בתוך הגלריה של אופן אופיס), spe (עורך של פייתון), ejecter (לניהול התקני usb ממגש המערכת), clipmanager (ניהול clipboard) ועוד…
 • תמיכה ירודה בדרייברים קנייניים (לעומת אובונטו). אני יודע שפדורה באופן עקרוני לא מכניסה רכיבים קנייניים להפצה, אבל אם אותי זה סיבך מה יעשו משתמשים מתחילים?
 • קצת פחות פינוקים בשולחן העבודה (לדוגמא בשביל לאפשר התחברות אוטומטית מושהית לחשבון שלי (ללא מסך login) הייתי צריך לחפש עזרה בפורום (ולבסוף לקבל פתרון בדמות עריכת קובץ קונפיגורציה של Gnome). באובונטו ודביאן יש אפליקציה בשם "חלון התחברות" שמבצעת את המשימה בפשטות (בצורה גרפית).
 • מנהל חלונות (Theme) ממש מכוער (לדעתי)

זהו! מאז שיצאה פדורה 10, יש לה כבר כ- 180 עדכונים (די צפוי וכפי שקורה לכל הפצה חדשה). המבחן האמיתי מבחינתי מתחיל רק עכשיו. אני מתכוון להשתמש בפדורה כשנה (ותוך כדי ללמוד אותה טוב יותר…). פדורה היא הפצה מתגלגלת (כלומר ממשיכה להתעדכן כל השנה) ומסקרן אותי לבדוק איך היא תשרוד את התקופה.

find: פקודה קלה

חבר מהעבודה (גיא, שאחראי על לפחות שתי רשימות שכתבתי) היפנה את תשומת ליבי לאתר הבא. מזינים בפשטות את הקריטריונים לחיפוש ומקבלים את פקודת ה- find המדוייקת שיש להזין. נחמד ושימושי 🙂

findunixpin.png

מי תוקף את האתר שלי?

בימים האחרונים יש תנועה חריגה לאתר שלי (מעל ל- 5000 כניסות יומיות מאותה הכתובת). ב- Firestat אני רואה שכל 3 שניות הכתובת העלומה פונה לדף הראשי. יש רעיונות (לפני שה- hacker / או מי שזה לא יהיה יצליח לפרוץ לאתר שלי)?
הערה:  הגורם העלום כנראה משתמש בדביאן ופיירפוקס, ולפי כתובת ה- IP מקורו באמסטרדם. הוא מישראל (netvision)

hack.png

mythtv – תגובה שלא כדאי לפספס

אחד הדברים שאני אוהב זה לקרא תגובות חדשות על מאמרים ישנים שכתבתי. אתמול Shed הגיב על מאמר שכתבתי על mythtv. התגובה שלו היתה עיניינית והוא חתם אותה בקישור למאמר שהוא עצמו כתב על mythtv. ניגשתי לקרא את המאמר ומאוד נהניתי (שכן מדובר במאמר מאוד מושקע ומקיף). מסתבר שיש עוד אנשים שקוראים תגובות על מאמרים ישנים ונראה שאצל שימי הנזק כבר נעשה … 🙂

snapshot1_490.png

היידה פדורה!

בתקופה האחרונה הרגשתי שדי מיציתי את עצמי באובונטו/דביאן (בהם אני עובד ברציפות כמעט 4 שנים), ורציתי לנסות מספר הפצות נוספות. לא, אני לא מתכוון להפסיק להשתמש בהם (בנייח מותקן אובונטו 8.04 ובנייד דביאן Lenny ושניהם עובדים היטב), אך הרגשתי שאני כבר לא לומד דברים חדשים (במיוחד כלים שקיימים בהפצות אחרות). לפני מספר שבועות ניסיתי והתרשמתי מאופן סוזה 11.0 (סקירה) ובימים האחרונים החלטתי לנסות את פדורה 10. להלן התרשמותי:

 • תהליך ההתקנה: ממש מהיר: הורדתי Live CD ואחרי שהוא עלה (בזריזות מפתיעה) התקנתי את מערכת ההפעלה (במכונה הוירטואלית).
 • טעינה: תהליך ה- boot אחרי ההתקנה ממש הימם אותי. לא ראיתי הפצה שנטענת כ"כ מהר (ועוד מדובר במכונה וירטואלית!). בכל מקרה נכנסתי לשירותי מערכת ההפעלה והסרתי עוד שני שירותים מיותרים: מנהל Bluetooth ומנהל צריכת חשמל (צריך את זה בכלל במחשב נייח?).
 • ברירת המחדל: פדורה מותקנת בברירת המחדל בצורה מאוד מינימליסית ואני אוהב את זה! (אין את אופן אופיס, Ekiga ועוד תוכנות שבאובונטו מותקנים בברירת המחדל ושלא ניתן להסיר אותם מבלי לשבור את ההפצה)
 • עברית: גם כאן ציפתה לי הפתעה נעימה! לא צריך להתקין שום חבילות נוספות! הכל עובד "מהקופסא": במסך ה- Login בוחרים בשפה העברית ושולחן העבודה נטען כשהוא מיושר לימין ובעברית מלאה (ולא כמו בדביאן/אובונטו שם צריך להתקין בנפרד את חבילות העברית ולאחר מכן לישר לימין את הפריטים בפאנל). גם רמת התרגום מאוד טובה ולא הצלחתי למצוא תפריטים שלא מתורגמים היטב או שהתצוגה שלהם שבורה (כמו שקורה לעיתים בדביאן/אובונטו: המלל כתוב אמנם בעברית אבל התצוגה מיושרת לשמאל).
 • עדכניות: פדורה 10 יותר עדכנית מדביאן לא יציב ומאובונטו 8.10: תוכלו למצוא במאגרים את אופן-אופיס 3.0, vlc בגרסה האחרונה (0.96 לעומת x‏.0.8 באובונטו) ועוד…
 • מנהל החבילות: Yum Extender עושה את העבודה (ממש כמו סינפטיק). הדבר היחידי שלא אהבתי הוא הצלמית שבחרו עבורו (נראה על הפאנל כמו זבוב)

אני לא אמשיך! אני חושב שהמשך המבחן צריך להיות במכונה אמיתית (ולא וירטואלית). כך גם אוכל להשוות בצורה מדוייקת יותר את הבדלי הביצועים בין ההפצות השונות. כאמור אינני מתכוון לוותר על אובונטו ודביאן (שמותקנים במחשב הנייח והנייד בבית), אך אני בהחלט מתכוון "לדרוס" את Debian Unstable (שמותקן בעבודה) ולהתקין במקומו את פדורה 10.

הערות:

 • כמובן שניצלתי את ההזדמנות וייצרתי חבילה של מזרים לפדורה 10 (בעזרתו והנחייתו האדיבה של מארק קרפיבנר). אני חושב שזאת הפעם הראשונה שאני אורז חבילה בצורה תקנית (כך שאני עדיין צריך לשפר את האריזות לייצרתי לדביאן/אובונטו).
 • שאלה שמסקרנת אותי: מי עומד מאחורי התמיכה לעברית בפדורה? הקהילה, גוף מסחרי כלשהו או אדם פרטי שעושה מלאכתו בהתנדבות (כמו ליאור קפלן בדביאן).
 • נראה לי שאופן-סוזה 11.0 ופדורה 10 מתקדמות בצורה מרשימה בעוד שאובונטו צועדת לאחור (ואני לא אפנה לכל האנשים שמאוכזבים מ- Ibex). אני מקווה ש-"מלחמת ההפצות" (שעשתה טוב שהפצות שסקרתי) תגרום לשיפור קרוב גם באובונטו.

fedora10.png