שיפורים ב- Audacity

 1. כתבתי על Audacity לפני כשנה ומאז היא לא מפסיקה להתפתח. הגרסה היציבה היא 1.2.6 אך גרסת הבטה הגיעה למהדורה 1.3.3 (כשהגרסאות הבטה הקודמות היו 1.3.0, 1.3.1 ו- 1.3.2). הרבה חידושים נוספו לגרסת הבטה החדשה:
 • תמיכה בהקלטה מתוזמנת.
 • תמיכה ב- screen capture.
 • שיפורים/תוספות של אפקטים.
 • תמיכה משופרת ב- Mac.

ועוד … (רשימה מלאה כאן)

מאוד אהבתי את תכונת ה- timer (ראו איור בהמשך) אמנם בלינוקס ניתן בקלות לתזמן ב- cron פעולת הקלטה, אך ה- gui הוא מאוד נוח מבחינתי (אני נוהג להקליט מידי פעם תכניות רדיו).

Audacity Timer

Take a break

מדובר בתכונה של Gnome שאם מאפשרים אותה היא מכריחה אותך לעשות הפסקה בעבודה על המחשב.
הפעלת התכונה: system->preference->keyboard ובלשונית typing break
הערה: ניתן לשנות את הגדרות ברירת המחדל. אני בחרתי כל 45 דקות לעשות הפסקה מאולצת של 3 דקות.
בריא ומומלץ לכל מכורי המחשב 🙂

take_a_break.jpg

איך להיכנס לעולם הלינוקס?

א. כתב לי:

"שלום אילן,
קודם כל – רגע של בושה – אני מרגיש אבוד בכל התכתבויות הלינוקס שאני קורא ברשת, למרות שאני עובד בפיתוח (אמנם אינטרנט, אבל עדיין), ואפילו מורה בבית ספר לאינטרנט… ועל כן – אני מבקש, בכל לשון של בקשה, עזרה והכוונה בכמה נושאים:

 1. אני מאוד מעוניין להתחיל להבין מה קורה בעולם המטורף של מערכות ההפעלה מבוססות לינוקס/ גנום, אבל לא יודע מהיכן להתחיל… האם יש משהו מסודר, לדעתך, שיכול לעזור לי לבחור התקנות, ולהתחיל להבין את השפה המדוברת? איזה מילון לינוקסי או משהו? יש מלא, אבל מ-ל-א מושגים שפשוט לא יושבים לי בראש…
 2. לאחרונה קיבלתי מחשב נייד חדש, אבל עם מערכת ההפעלה הגועלית "ויסטה"(המחשב LG 1.73GH dual core), אני מנסה כבר שבועיים הפצה אחרי הפצה, בliveCD, כדי לבדוק מה יעבוד הכי טוב על מחשב זה. באתרים המתעסקים בלינוקס על ניידים לא יודעים לספר לי על המחשב, וכבר ניסיתי ארבע-חמש הפצות של ניידים "בני-דודים" (קרובים במפרט הטכני, עד כמה שאפשר) אבל ללא הצלחה מרובה… מה אתה ממליץ לעשות? אני קורא על הדביאן אץ' על מחשב נייד אצלך בבלוג, אבל רועדות לי הברכיים מפחד כשאני חושב על לצלול ללא הדרכה לתוך מערכת דורשת כל-כך…

ממש אשמח לעצה טובה, ולליטוף על הראש שיאמר לי שאני לא אדיוט…(סתאם, האחרון לא הכרחי, אבל הראשון יהיה נחמד ממש).

תודה מראש,
א".

הנה מה שעניתי לו:

"א. שלום:

 1. בדבר אחד אני לא מסכים איתך: אתה לא צריך להתבייש.
 2. את תחום הלינוקס קשה ללמוד (במיוחד כשבאים עם גישה של windows). זאת מערכת הפעלה שונה לחלוטין ויש ללמוד אותה מ- 0. בקרוב אכתוב רשימה כיצד לדעתי כדאי להיכנס לעולם הלינוקס. בינתיים… כנס לקישור הבא ותוריד משם מדריך מעולה ללימוד לינוקס. אומנם הוא לא כ"כ עדכני אבל עולם המושגים (שכ"כ חסר) הוא נכון. המדריך כתוב בעברית ובתור פתיחה הייתי ממליץ שתקרא אותו מספר פעמים. אח"כ אני מאמין שהרבה מהמושגים שלא ברורים לך יתבהרו.
 3. לגבי הפצה: אל תתקין בינתיים על הנייד אלא רק לאחר שתסיים לקרוא את המדריך (תתאמן בפקודות bash באמצעות live-cd). כדאי שתתקין הפצה שנוחה למתחילים (סוסה, אובונטו, דביאן יציב) מהסיבה שאת תהליך ההתקנה יש לעשות נכון (בתהליך ההתקנה אתה יכול למחוק בטעות את כל הדיסק הקשיח). רק אל תתרשם לרעה מהביצועים כי הם ממש גרועים ב- live-cd."

ועכשיו לקיום ההבטחה (התשובה היותר רחבה):

 1. קיימים מספר אתרים שמיועדים למתחילים. תחילה הייתי פונה לוויקי של וואטסאפ. יש שם כל מה שדרוש ללימוד מרמת תתחילים ועד למתקדמים. תחילה כמובן יש להתחיל ולקרוא את הצעד הראשון (מתחילים בלינוקס), הייתי ממשיך ופונה לצעד השני (הגדרות בסיסיות), ורק לאחר מכן, בעזרת live-cd פונה ומתרגל נושאים שונים בצעד השלישי. את השלב הרביעי (נושאים מתקדמים בלינוקס) הייתי משאיר לשלב יותר מאוחר.
 2. האתר הבא: פינגווין. באתר יש "אסופת מדריכים להתחלה קלה", וגם כאן עוברים על כל החומר בצורה הדרגתית ומסודרת.
 3. במקביל לקריאה הנ"ל הייתי ממליץ לצפות בכל המדריכים באתר ubuntu screencasts.

לאחר קריאת החומר אתה אמור לשלוט די טוב בעולם המושגים של לינוקס. הייתי מציע, לאחר שאתה מרגיש בשל לכך, שתתקין את אחת ההפצות. לגבי סוג ההפצה: אני משוחד… אני מאוד אוהב את דביאן והייתי מציע שתתקין את הגרסה היציבה שלה, אך גם אובונטו והפצות נוספות אחרות יכולות לבוא בחשבון. את ההתקנה הייתי מציע שתתקין בפעם הראשונה לבד ועל מחשב ישן (כזה שלא אכפת לך ממנו). ההתקנה של לינוקס מאוד מאוד פשוטה ויש רק להיזהר בשלב של בחירת המחיצות. תלמד את הנושא ממש טוב לפני שלב ההתקנה!

תחזוקה שוטפת של הידע:

 • לעבוד המון עם לינוקס. לשוטט בפורום של וואטסאפ, תפוז (וגם אובונטו ישראל אם אתה תשתמש באובונטו) ולא להסס לשאול שאלות. הדבר היותר חשוב: לקרוא את השאלות של האנשים האחרים ולנסות להבין את התשובות הניתנות להם.
 • ללמוד יותר לעומק את העבודה עם bash. לנסות ללמוד כיצד לבצע את כל אחת מהמשימות שמציעים האשפים הגרפיים בעזרת ממשק הפקודה בלבד.
 • ללמוד כיצד לעבוד עם תוכנות קוד פתוח (ישנות וחדשות). באתר זולו יש מספר מדריכים בנושא והייתי מציע שתנסה אותם.

זאת ההצעה שלי, ואני מעריך שלקוראים השונים יהיו דעות ורעיונות נוספים אותם יעלו בהמשך.

קוד פתוח ואבטחת מידע: יתרון או חסרון?

ברשימה הקודמת ("האתר של Raymond") הוצג כיצד ניתן לפרוץ בקלות רבה את הסיסמה של VNC. הפתרון נעזר בעובדה שמדובר בקוד פתוח דבר שהקל מאוד על הפריצה (עיון בקוד איפשר למידה של אלגוריתם הקידוד ב- registry). למה העובדה הזאת מטרידה אותי? כי יש אדם שעובד איתי שפוסל לחלוטין את השימוש בתוכנות קוד פתוח (ומציין תמיד את הדוגמה של VNC כדוגמה לבעיות האבטחה של תכנות קוד פתוח…). מיותר לציין שאותו אדם מעדיף את התוכנות של מיקרוסופט. העובדה הזאת לא הייתה מפריעה לי אלמלא העובדה שאותו אדם מתווה את מדיניות האבטחה בחברה בה אני עובד … (ותסלחו לי שאני משאיר ואשאיר את הנושא חסוי). ברשימה הזאת אנסה להעלות טיעונים בעד ונגד קוד פתוח בהקשר של אבטחת מידע בלבד. אשמח אם תעזרו לי להשיב לו …

טיעונים בעד הקוד הפתוח:

 • גם התוכנות של מיקרוסופט פרוצות לחלוטין. Raymond הציג במאמר הבא:
  How To Crack Windows Account Password
  כיצד ניתן לפרוץ בקלות רבה לחשבונות במעה"פ של מיקרוסופט. הסיכום שלו אומר הכל…
  That's all! It's that easy to crack a Windows account's password and gain access to it
 • המאמר מתבסס על גישה למחשב והרצה של תוכנה זדונית. זה ידוע שברגע שיש לאדם גישה פיזית למחשב שלך אז שום אבטחה שבעולם לא תעזור…
 • Firefox כדוגמה לתוכנת קוד פתוח סובלת מפחות פרצות אבטחה מאשר "מוצר הדגל" של מיקרוסופט (I.E). גם כשמתגלים פרצות אבטחה ב- Firefox מופץ טלאי עדכון במהירות רבה יותר מאשר באינטרנט אקספלורר (עובדה סטטיסטית)
 • מעה"פ חלונות סגורה לחלוטין, מה שלא מנע מציאת פרצות אבטחה רבות בתוכה (כולל בויסטה).
 • בדר"כ פרצות אבטחה לא מוצאים ע"י עיון בקוד, אלא באמצעות כלים אוטומטיים. בהקשר הזה אין שום יתרון לתוכנות הקוד סגור לעומת הקוד הפתוח.
 • חברות אבטחה רבות משלבים במוצרים שלהם קוד פתוח מבלי שהמוצרים שלהם נחשבים לפרוצים. יש דוגמאות רבות ואציין רק את Checkpoint שמשתמשת בלינוקס כפלטפורמה עליהם מותקנים כמה ממוצרי החברה (UTM ,Splat ועוד …)
 • הרבה יותר עיניים צופות בקוד מה שמאפשר גילוי מוקדם של בעיות אבטחה.

טיעונים נגד הקוד הפתוח:

 • הדוגמה ש- VNC מייצגת: גישה ישירה לקוד מאפשרת פיצוח קל של ההגנה.
 • לא תמיד התכנתים הם מקצועיים, מה שמאפשר כתיבת קוד לא מאובטח.
 • האמירות הרגילות: "מה זה קוד פתוח?", "לא יכול להיות שתקבל בחינם משהו טוב", "זה שבלינוקס מתגלים פחות פרצות אבטחה זה רק בגלל שמשתמשים בו פחות".

לטענה האחרונה אנו בדר"כ לא עונים ומסתפקים באיור שבהמשך, אך הטענה "זה שבלינוקס מתגלים פחות פרצות אבטחה זה רק בגלל שמשתמשים בו פחות" זקוקה למענה הולם יותר.

troll.jpg


[ratings]