רגישות הקובץ passwd

קובץ הססמאות etc/passwd/ הוא קובץ רגיש, אבל לא תיארתי לי עד כמה… הכל התחיל בזה שכתבתי סקריפט שמגבה תיקיות וקבצים חשובים במחשב. כמובן השתמשתי ב- tar ואת כל הפקודות הרצתי מ- command line. לאחר מכן השתעשעתי בחילוץ קבצים בודדים,ובטעות "דרסתי" את קובץ הססמאות האמיתי (ועוד בתוכן של fstab…). לא התרגשתי יותר מידי למרות שידעתי שעשיתי טעות חמורה… הלכתי לקובץ הגיבוי (מדובר בקובץ בגודל 2 גיגה שהוא תמונת הראי של המחשב) וחילצתי ממנו את קובץ הססמאות הבודד. ניסיתי לאתחל אבל נאדא !!! המחשב לא עולה (מתלונן שמשתמש gdm אינו מוגדר ושאינו יכול לפתוח את קובץ הססמאות) . הדבר היותר חמור הוא שהוא לא עולה גם במצב RECOVERY. פשוט לא מוכן לקבל את שם המשתמש והססמה שלי! קובץ הגיבוי שהשתמשתי בו די ישן והבנתי "שאכלתי" אותה (כי הקובץ לא תואם את תצורת העבודה הנוכחית שלי). בלית ברירה החלטתי לחזור אחורה. העליתי את המחשב עם דיסק ההצלה INSERT, עגנתי את מחיצת ה- root ושחזרתי את כל הקבצים במחשב. כרגע הכל תקין, אבל ההתעסקות הזאת גזלה לי כמה שעות טובות (התקלה התחילה אתמול בערב, ורק היום המחשב חזר לעבודה מלאה). בשלב בו לא הייתה מערכת הפעלה זמינה חלפו בראשי מחשבות רבות על "לפרמט ולהתקין Debian", אבל האסטרטגיה שלי היא לא לעזוב את אובונטו. אני ממשיך וימשיך עם אובונטו בנייח, ואת דביאן Etch אתקין בנייד (המחשב עדיין לא חזר מתיקון. כנראה שאין חלקי חילוף בארץ). בצורה זאת תמיד אוכל להשוות ביניהם ולהנות משתי העולמות שהם מציעים.

מסקנות:

  • רצוי לא להיות עם יותר מידי בטחון עצמי…
  • רצוי שתמיד יהיה בהישג יד דיסק הצלה INSERT (יש לו כלי הצלה מעולים)
  • לשמור תמיד גיבויים מעודכנים (ובטוח לא "לפשפש" במערכת כשאין גיבוי הולם)

קצת על לינוקס, יציבות ומעבר אפשרי ל- Debian Etch

כשמדברים על יציבות הפצת לינוקס מתייחסים ליציבות עץ החבילות (יחסים בין חבילות תוכנה) ולא בהכרח ליציבות התוכנות עצמם (שיכולות להכיל באגים). בדרך כלל כל ההפצות מתחזקות את העץ היציב רק בעדכוני אבטחה ולא בעדכוני תוכנה. ארתיום כתב מספר רשימות בנושא ("אובונטו שולטת", "מדוע אני לא סומך על אובונטו"), ואני חושב שהוא צודק בטענות שלו. בדר"כ משתמשי לינוקס מתלבטים בין שתי חלופות: בחירה בהפצה יציבה אך לא עדכנית, או בחירה בהפצה מאוד עדכנית אבל לא יציבה. אובונטו (שהיא נגזרת של דביאן) נכנסה לפני כשלוש שנים לשוק במטרה לפתור את הקונפליקט. האסטרטגיה שלהם: להקפיא במועד מסוים את עץ החבילות של debian unstable ובמשך מספר חודשים לייצב אותו. בצורה זאת הם מקווים לקבל את החבילות העדכניות ביותר בסביבה יציבה לחלוטין, אך (כפי שטוען ארתיום) הם לא תמיד מצליחים בכך. דוגמאות: עדכון קרנל שגרם לקריסת מחשבים מספר ימים לפני שחרור Feisty. אני חשבתי שניתן לסלוח כי מדובר בגרסת אלפה, אך לפני כשבועיים הם שוב פישלו עם הקרנל, וכל מי שהיה לו דיסק Uata רגיל (לא Sata) לא יכל לאתחל את המחשב. בדר"כ הפתרונות לתקלות מעין אלו הם קלים, אך משהו ב- qa של ההפצה מתחיל להפריע גם לי. ארתיום במאמר שלו האיר את עיני גם בנושא חשוב נוסף (אני מצטט): "חבילות רבות שנמצאות במאגרי Universe הן בלתי שמישות או באגיות בצורה נוראית. למרות ש־Universe לא נתמך באופן רשמי, עדיין חלק נכבד ביותר של החבילות נלקחות משם ולמעשה, מאגר זה, הוא חלק בלתי נפרד של הכלים שהפצה נורמלית חייבת לספק". תקלות ב- Anjuta שקיימות באובונטו מן הסתם לא יהיו קיימים בסביבה היציבה של Debian Etch (שכן הם שמים דגש רב על שמישות האפליקציות גם במאגרי universe). לפני מספר ימים שוחרר גיליון מס' 18 של "מגזין התוכנה החופשית" ובמגזין פורסם המאמר הבא: Debian Etch As a Desktop System. קראתי את המאמר והתרשמתי מאוד מהביקורת החיובית על ההפצה. המאמר מסתיים במסקנה הבאה:

I feel that Debian Etch is as good on the desktop as it is on the server. It has a long rich history, a strong community, is amazingly stable and is a great fit for both my servers and my laptop. I urge everyone to give it a go on the desktop

המאמר מבחינתי היה "הקש ששבר את גב הגמל": בשבוע הבא אני אמור לקבל את המחשב הנייד מתיקון, ואז אתקין עליו את Debian Etch. אחרי כ"כ הרבה שנים עם אובונטו נראה לי שארגיש קצת מוזר (במיוחד לעזוב את צבעי האדמה…), אך אני בטוח שאתרגל מאוד מהר. המחשב הנייד הוא מחשב production ואין לי כח כל חצי שנה לשדרג אותו (כשכל שדרוג כרוך גם בבעיות…). את המחשב הנייח אשאיר עם Feisty (לדנה חשובים המשחקים העדכניים ביותר), וכך אני מקווה להנות משני העולמות.

מה חסר לי בלינוקס

למרות ששולחן העבודה של לינוקס מתקדם בצורה יפה, עדיין חסרים לי מספר אפליקציות חשובות שמאלצים אותי להפעיל את חלונות (באמולציה) :

  • palm desktop – הפאלם ידיד טוב שלי כבר 6 שנים. די עצוב לראות שדווקא חברה כמו פאלם (שמתכוונת להחליף את מערכת ההפעלה של הפאלם ללינוקס), לא מצאו לנכון לפתח גירסת פאלם ללינוקס (למאק דווקא יש). בלית ברירה אני נאלץ לסנכרן את הפאלם מול חלזונות.
  • תוכנת הקלטה מהטלוויזיה: במחשב שלי יש כרטיס טלוויזיה מעולה (כבן 8 שעושה עבודה מצוינת). אני צופה ב- tvtime ורואה טלוויזיה באיכות מדהימה (הרבה יותר טובה מהאיכות שבחלונות). לצערי עדיין לא מצאתי בלינוקס תוכנת הקלטה טובה מהטלוויזיה . אני מתנחם בעובדה שבחלונות תמיכת ההקלטה (בקידוד mpeg4) לא קיימת בגרסה הבסיסית של התכנה (גירסת ה- pro עולה 100 דולר – ממש כמו הכרטיס). בויסטה המצב קשה יותר וכרטיס הטלוויזיה לא נתמך כלל (מיקרוסופט הגזימו: מדובר בכרטיס טלוויזיה מאוד ידוע, pinnacle pctv שמשתמש בציפסט סטנדרטי של פיליפס).
  • תוכנת עריכת וידאו טובה (kino לא מספיק טובה לטעמי).
  • יכולת לצפות בסרטונים בחלק מהאתרים באינטרנט. אני צופה בהרבה חדשות ספורט ולא ניתן, לדוגמה, לראות שום קליפ מאתר www.one.co.il. בנושא זה לינוקס לא אשמה בכלל (אלא מפתחי האתרים) אבל זה לא משנה את העובדה שכרגע יש לי בעיה…
  • תמיכה בסורק: לצערי הסורק שלי לא נתמך בלינוקס (לא שמתי לב כשקניתי אותו שהוא לא נתמך).

בסה"כ המצב לא רע, ואני מקווה שבקרוב יפתרו חלק מהבעיות שציינתי.

טיפ לאובונטו: ניקוי קבצים מיותרים

מסתבר שגם בלינוקס מצטברים קבצים מיותרים. ניתן לנקות אותם בעזרת המדריך הבא ולחסוך שטח דיסק יקר. אני ניקיתי כ- 150 מגהבייט של קבצים מיותרים. מומלץ!

מה אתם אומרים: אקבל בקרוב הצעת עבודה מ-  ג. יפית?  (-: