בהמשך ל: “מחשב חדש: בחירת המארז”

ליאור קפלן מ- http://www.guides.co.il פנה אלי בבקשה לפרסם את המאמר באתר שלו. כמובן שהסכמתי והיום ליאור העלה את המאמר לאתר (תוכלו לעיין בו כאן). אסיים פוסט קצר זה באמירת תודה מיוחדת לליאור (שכבר 7 שנים מחזיק באתר המצויין שלו, ושבאמצעותו הרחבתי את השכלתי בתחום הלינוקס והמחשבים בכלל).

מחשב חדש: בחירת המארז

הקדמה: בסידרת המאמרים הבאה אנסה לייעץ בבחירה נכונה של רכיבי המחשב בעת הקנייה, בנייה או שדרוג המחשב. כדי שהמאמר יהיה רלוונטי גם בעתיד, אשתדל לתת כללי אצבע שיעזרו בבחירת הרכיבים, ולא אמליץ בדר"כ על רכיבים ודגמים ספציפיים (למעט רכיבים שלא משתנים לעיתים קרובות).

להמשיך לקרוא מחשב חדש: בחירת המארז

בניית אתר אינטרנט בבית – חלק שלישי

בחלק זה (האחרון) אכתוב על כלים שונים לניטור לוגים בשרת. בסוף המאמר נמצאים קישורים למקורות מידע נוספים.

ניטור לוגים בשרת:

קיימים שני סוגים של לוגים: לוגים של תנועה בשרת (access.log) ולוגים של הודעות שגיאה (error.log). קבצים אלו נמצאים בדר"כ בתקייה

varlogapache2

ניטור תנועה בשרת
ניתן, כמובן, לקרא באופן ידני את תוכן הקובץ access.log ולבצע, בפעולות ידניות, סינונים ומיונים שונים. אך תוכן הקובץ לא כ"כ קריא, ולכן פותחו מספר כלים המספקים כלים נוחים יותר לביצוע המשימה. אסקור (חלק קטן) מן התוכנות הקיימות:


Visitors

visitors הוא כלי טקסטואלי המייצר את הדוחות הבאים:

 • מספר הדפים המבוקשים
 • מספר התמונות המבוקשות
 • מספר מבקרים יחודיים בחתך יומי
 • מספר הגישות של גוגל
  ועוד… (לרשימה מלאה של התכונות ניתן לגשת לכאן)
  השימוש בכלי הוא טקסטואלי. אתן מספר דוגמאות:
  visitors access.log | less מייצר דו"ח קריא של הקובץ access.log
  visitors –output text -A -m30 access.log -o html > report.html
  מייצר דו"ח בפורמט html. ניתן, כמובן, לתזמן את הסקריפט ע"י crontab ולהפיק דוחות שוטפים בצורה נוחה (מבלי שיהיה צורך להיכנס לשרת ולהריץ את הפקודה). visitor נמצא בדר"כ במאגרי התוכנה של הפצות השונות, וניתן להתקינו בפשטות רבה.

awstats

awstats הוא כלי רב עוצמה המנטר לא רק את דוחות שרת ה- web, אלא גם את דוחות שרת ה- mail , שרת ה- ftp ועוד… הדוחות הגרפיים שהוא מספק מאוד מרשימים וכוללים מידע רב על הפעילות בשרת. לרשימת התכונות המלאה של התוכנה לחצו כאן, לצפייה בדו"ח לדוגמא לחצו כאן.

awstat.png

גם awstats קיימת במאגרי התוכנה של ההפצות השונות וניתן להתקינה בפשטות רבה. הסברים על אופן ההתקנה והשימוש בתוכנה ניתן לקבל כאן


Firestats

firestats הוא כלי לניטור תנועה אשר עבורו פותח plugin מיוחד ל- WP. ההתקנה של הכלי מאוד פשוטה וכוללת הורדת התוסף מכאן והעתקת הקבצים שלו לתקיית ה- plugins

/var/www/wp-content/plugins

הפעלת התוסף מתבצעת בלשונית "תוספים" במימשק הניהול של WP. הצפיה בדוחות של- WP היא באמצעות בחירת האפשרות Firestats בלוח הבקרה (ראו תמונה).

firestats.png

מאחר ש- Firestsats ממש תפורה על WP בחרתי להשתמש בה (למרות שהדוחות והמידע שהיא מספקת חלשים יחסית)

ניטור שגיאות בשרת:

ניטור שגיאות בשרת מתבצע באמצעות קריאת הלוגים בקובץ error.log בתיקיה (תלוי בהפצה ובגירסת apache):

/var/log/apache2/

מקריאת קובץ זה גיליתי שגיאות רבות מהסוג:

File does not exist: /var/www/favicon.ico

בחיפוש בגוגל מצאתי שחסרה צלמית בשרת בשם favicon.ico. צלמית זאת יושבת בתיקיה הראשית של השרת ומשמשת את הדפדפנים השונים בהצגת סמל האתר (בשורת הכתובת – ראו איור). בעזרת kiconedit יצרתי צלמית בגודל 16×16 והעתקתי אותה לשרת. פעולה זו חיסלה את הודעת השגיאה. בעיקרון ניתוח הקובץ error.log הוא חשוב מאוד בפעילות השוטפת בכדי להבין על הבעיות הקיימות באתר.

favicon.png

לסיום:
עידכנתי את הסקריפטים לגיבוי השרת והאתר. כרגע מדובר בשני סקריפטים: סקריפט בודד המגבה את בסיס הנתונים, ומעביר את התוכן שלו לשרת חיצוני (הסקריפט דואג ליצירת חותמת זמן בשם הקובץ). הסקריפט השני מגבה את כל המחשב. את הסקריפטים תוכלו להוריד כאן