רכישת מחשב חדש, כל מה שצריך לדעת: לוח אם (חלק 4)

מה תפקידו של לוח האם?
לוח האם מחבר בין כל חלקי המחשב, אליו מתחברים הרכיבים ודרכו הם "מדברים".
באיור 1 פירטתי את המחברים השונים שקיימים בלוח אם טיפוסי: ניתן לראות את שקע המעבד, את שקעי הזיכרון (RAM), שקע לכרטיס מסך, שקעי SATA (אליהם מחברים דיסק הקשיח / צורב).
אם אמשיל את המחשב למכונית אז לוח האם מהווה את השלדה של הרכב. כשם שלשלדת רכב מחברים את כל רכיבי המכונית כך ללוח האם מחברים את כל רכיבי המחשב. כשם שבמכונית ספורט עם מנוע פרארי לא תשימו שילדה של פיאט 850 כך גם בלוח האם: אם השקעתם במעבד יקר מן הסתם שתשקיעו גם בלוח אם איכותי (למרות שניתן להרכיב גם לוח אם פשוט).

להמשיך לקרוא רכישת מחשב חדש, כל מה שצריך לדעת: לוח אם (חלק 4)

רכישת מחשב חדש, כל מה שצריך לדעת: זכרון (חלק 3)

אז אחרי שבחרנו מעבד אתמקד הפעם ברכישת זכרון RAM
בטח תשאלו: למה מחשב צריך בכלל זכרון? למה הוא משמש?
הזיכרון הוא אזור העבודה של המעבד. כשאתם טוענים תוכנה (אופיס, מחשבון או כל תוכנה אחרת) התוכנה נטענת מהדיסק הקשיח לתוך אזור מסוים בזיכרון ושם היא רצה. מאחר שהזיכרון מאוד מהיר אז מעבר מתוכנה לתוכנה מתבצע כהרף עין (המעבד רק מדלג בין אזורים שונים בזיכרון). כשאתם מדליקים את המחשב גם מערכת ההפעלה עצמה נטענת לזיכרון ורצה ממנו.

להמשיך לקרוא רכישת מחשב חדש, כל מה שצריך לדעת: זכרון (חלק 3)

רכישת מחשב חדש, כל מה שצריך לדעת: המעבד (חלק 2)

המעבד הוא המוח של המחשב (יחידת העיבוד המרכזית), הרכיב המרכזי, החשוב והיקר ביותר בו. הוא זה שמבצע את פעילות העיבוד ומכאן חשיבותו הרבה.
אם נמשיל את המחשב לעולם המכוניות, אז המעבד הוא מנוע המכונית. אבל להבדיל ממכונית לה מנוע בודד, מעבד מכיל בפועל כמה מעבדים פיזיים (בכדי לקבל ביצועים יותר). לכל מעבד פנימי קוראים ליבה. יש מעבדים להם 2 ליבות ויש עם 4, 8, 16 ובתחום העסקי הכבד (שרתים) אפילו 32, 64 ו- 128 ליבות. בכל מקרה כל המעבדים (שליבותיהם נמצאים בתוך מארז המעבד) נראים באופן דומה לתמונה שבסוף המאמר.

להמשיך לקרוא רכישת מחשב חדש, כל מה שצריך לדעת: המעבד (חלק 2)

רכישת מחשב חדש: כל מה שצריך לדעת (חלק 1)

רכישת מחשב חדש (נייד או נייח) היא משימה מורכבת. קונים רבים לא מבינים את המשמעות של המפרטים השונים ולכן קשה להם להעריך במה מחשב אחד טוב ממשנהו ואיזה מחשב מתאים לצרכים שלהם. אדגים ותבינו כמה הנושא מורכב:

להמשיך לקרוא רכישת מחשב חדש: כל מה שצריך לדעת (חלק 1)