להיות בלוגר עצמאי

האתר שלי בן 3.5. הרבה נכתב על בניית אתרים (התקנה והגדרה של מערכת הניהול, קניית דומיין, בחירת חברת אחסון ועוד…), אבל הרבה לא נכתב על העבודה שיש להשקיע בתחזוקת האתר (פעולות שלא קשורות באופן ישיר לכתיבת רשימות). אציין מספר פעילויות שעסקתי בהן בשבועיים האחרונים:

 • עבודה על ערכת נושא חדשה. זהו נמאס מהחום (אפילו אובונטו נטשו לסגול). בחירת ערכת נושא היא משימה קשה (במיוחד אם אתה רוצה להיות מקורי): אני הלכתי על האופציה האירנית (החברה שם מאוד מוכשרים) ואני מקווה שהיא לא תתפוצץ לי… אני מתכוון להמשיך לעבוד על הערכה ולהתאים אותה לצרכי (יש מחסור בערכות בכיווניות ימין>שמאל ויש לנו מזל שערבית כותבים בכיוון הזה…)
 • שדרוג תוספים ומחיקת תוספים מיותרים (החלטתי לעשות דיאטה ומחקתי די הרבה פלאגינים מיותרים
 • טיפלתי בלינקים שבורים (תופעה שקיימת בעיקר ברשימות ישנות)
 • החלטתי למחוק פוסטים מאוד ישנים ולא רלוונטים (כמו מה השינויים בין גרסת מזרים 0.2 לגרסה 0.3…).
 • חידשתי את הדומיין והאחסון בשנה נוספת

להיות בלוגר עצמאי זה כיף גדול! יש לך שליטה מלאה על כל מרכיבי האתר, אתה יכול ללמוד טוב יותר את המערכת , אבל מצד שני אתה צריך להשקיע בנושאים שונים שלא דווקא קשורים בתוכן עצמו (וכך קורה שיש לך פחות זמן לכתוב רשימות חדשות).

בניית אתר אינטרנט בבית – חלק שלישי

בחלק זה (האחרון) אכתוב על כלים שונים לניטור לוגים בשרת. בסוף המאמר נמצאים קישורים למקורות מידע נוספים.

ניטור לוגים בשרת:

קיימים שני סוגים של לוגים: לוגים של תנועה בשרת (access.log) ולוגים של הודעות שגיאה (error.log). קבצים אלו נמצאים בדר"כ בתקייה

varlogapache2

ניטור תנועה בשרת
ניתן, כמובן, לקרא באופן ידני את תוכן הקובץ access.log ולבצע, בפעולות ידניות, סינונים ומיונים שונים. אך תוכן הקובץ לא כ"כ קריא, ולכן פותחו מספר כלים המספקים כלים נוחים יותר לביצוע המשימה. אסקור (חלק קטן) מן התוכנות הקיימות:


Visitors

visitors הוא כלי טקסטואלי המייצר את הדוחות הבאים:

 • מספר הדפים המבוקשים
 • מספר התמונות המבוקשות
 • מספר מבקרים יחודיים בחתך יומי
 • מספר הגישות של גוגל
  ועוד… (לרשימה מלאה של התכונות ניתן לגשת לכאן)
  השימוש בכלי הוא טקסטואלי. אתן מספר דוגמאות:
  visitors access.log | less מייצר דו"ח קריא של הקובץ access.log
  visitors –output text -A -m30 access.log -o html > report.html
  מייצר דו"ח בפורמט html. ניתן, כמובן, לתזמן את הסקריפט ע"י crontab ולהפיק דוחות שוטפים בצורה נוחה (מבלי שיהיה צורך להיכנס לשרת ולהריץ את הפקודה). visitor נמצא בדר"כ במאגרי התוכנה של הפצות השונות, וניתן להתקינו בפשטות רבה.

awstats

awstats הוא כלי רב עוצמה המנטר לא רק את דוחות שרת ה- web, אלא גם את דוחות שרת ה- mail , שרת ה- ftp ועוד… הדוחות הגרפיים שהוא מספק מאוד מרשימים וכוללים מידע רב על הפעילות בשרת. לרשימת התכונות המלאה של התוכנה לחצו כאן, לצפייה בדו"ח לדוגמא לחצו כאן.

awstat.png

גם awstats קיימת במאגרי התוכנה של ההפצות השונות וניתן להתקינה בפשטות רבה. הסברים על אופן ההתקנה והשימוש בתוכנה ניתן לקבל כאן


Firestats

firestats הוא כלי לניטור תנועה אשר עבורו פותח plugin מיוחד ל- WP. ההתקנה של הכלי מאוד פשוטה וכוללת הורדת התוסף מכאן והעתקת הקבצים שלו לתקיית ה- plugins

/var/www/wp-content/plugins

הפעלת התוסף מתבצעת בלשונית "תוספים" במימשק הניהול של WP. הצפיה בדוחות של- WP היא באמצעות בחירת האפשרות Firestats בלוח הבקרה (ראו תמונה).

firestats.png

מאחר ש- Firestsats ממש תפורה על WP בחרתי להשתמש בה (למרות שהדוחות והמידע שהיא מספקת חלשים יחסית)

ניטור שגיאות בשרת:

ניטור שגיאות בשרת מתבצע באמצעות קריאת הלוגים בקובץ error.log בתיקיה (תלוי בהפצה ובגירסת apache):

/var/log/apache2/

מקריאת קובץ זה גיליתי שגיאות רבות מהסוג:

File does not exist: /var/www/favicon.ico

בחיפוש בגוגל מצאתי שחסרה צלמית בשרת בשם favicon.ico. צלמית זאת יושבת בתיקיה הראשית של השרת ומשמשת את הדפדפנים השונים בהצגת סמל האתר (בשורת הכתובת – ראו איור). בעזרת kiconedit יצרתי צלמית בגודל 16×16 והעתקתי אותה לשרת. פעולה זו חיסלה את הודעת השגיאה. בעיקרון ניתוח הקובץ error.log הוא חשוב מאוד בפעילות השוטפת בכדי להבין על הבעיות הקיימות באתר.

favicon.png

לסיום:
עידכנתי את הסקריפטים לגיבוי השרת והאתר. כרגע מדובר בשני סקריפטים: סקריפט בודד המגבה את בסיס הנתונים, ומעביר את התוכן שלו לשרת חיצוני (הסקריפט דואג ליצירת חותמת זמן בשם הקובץ). הסקריפט השני מגבה את כל המחשב. את הסקריפטים תוכלו להוריד כאן

בניית אתר אינטרנט בבית – חלק ראשון

מה היו השיקולים שהנחו אותי לבחור באופציית השרת הביתי ולא באחת מחברות האירוח בארץ ובעולם? המאמר מורכב משלושה חלקים: בחלק ראשון אסביר על השיקולים לבחירת שרת מארח לאתר, בחלק השני אסביר כיצד בניתי את האתר הנוכחי (שרת, תוכנות ועוד..), ואצרף מספר סקריפטים שכתבתי המתחזקים עבורי את האתר, בחלק השלישי אדגים כלי מדידה ותחזוקה העוזרים בניטור הלוגים בשרת. ניטור זה מאפשר ניתוח תעבורה וגילוי בעיות ותקלות בשרת.
להמשיך לקרוא בניית אתר אינטרנט בבית – חלק ראשון