מקורות למידה ברשת: Linux Action Show (חלק ראשון)

בסדרת המאמרים הבאה אכתוב על מקורות הלמידה שלי ברשת (בתחום לינוקס). בשנים האחרונות אני מוצא את עצמי יותר ויותר צופה ומאזין בקביעות לתכניות שונות באינטרנט. יש מקורות למידה רבים ובסדרת מאמרים הבאה אכתוב על חוויות השימוש שלי באתרים השונים.
אתחיל מהאתר אולי הותיק והמקצועי ביותר בתחום: Linux Action Show. כריס פישר הוא הדמות העומדת מאחורי הפקת התוכנית וכרגע מצטרף אליו כמארח מט הארטלי (Matt Hartley). כיום מדובר בפלטפורמת שידורים רחבת היקף שגם מצליחה כלכלית. כריס עזב את מקום העבודה שלו (ניהול ותחזוקת שרתי לינוקס) ולפני כשנתיים התמקד בהפקת התכניות. את התכניות, עד לאחרונה, הוא צילם וערך במרתף הדירה שלו, אך בעקבות ההצלחה הכלכלית עבר לשדר מאולפן יעודי ששכר לנושא.

מבנה התכנית:

 • מריץ לינוקס (Run Linux): בחלק זה מוצג בכל פעם פרוייקט אחר שעושה שימוש בלינוקס
 • בחירות תוכנה לשולחן העבודה (Linux) ולאנדרויד: בכל שבוע יש המלצות לתוכנות נבחרות לפלטפורמות אלו
 • חדשות: אוסף חדשות ופרשנות מהשבוע האחרון
 • הנושא המרכזי: בכל שבוע נבחר נושא מרכזי עליו מדברים. זה יכול להיות סקירה של הפצה, דיון על טכנולוגיה מסויימת ועוד
 • תגובות מאזינים

בתכנית אני צופה בקביעות כשלוש שלוש שנים ואני יכול לכתוב עליה מגילות שלמות. בהמשך המאמר אכתוב מס' נקודות מעניינות על האתר:

 • התכנית היא חלק מלוח שידורים מלא של מה שנקרא Jupiter Broadcasting. יש תוכניות אחרות שקשורות ללינוקס וגם להם אני מאזין: Linux Unplugged ו- Codder Radio.
 • בפרק 200 התארח בתכנית ריצ'ארד סטולמן. התכנית הייתה אמורה להיות חגיגית, אך במהלכה התפתח עימות חריף ומאוד לא נעים בין ריצארד סטולמן לבריאן לונדוק (בריאן שימש באותה התקופה כמארח משנה). בריאן הוא מפתח תוכנה במקצועו וריצארד במהלך העימות טען שבריאן הוא אדם לא מוסרי. לטענתו אם הוא לוקח שכר על התוכנות שהוא כותב ולא משחרר את קוד המקור הוא לא אתי. בריאן השתמש בנימוקים "הרגילים": זה המקצוע שלו, עליו לפרנס את המשפחה שלו, להגן את התוכנה, אך סטולמן לא התרשם ואמר שאם זה המצב עליו לבחור במקצוע אחר. נראה שבריאן נעלב עמוקות ופרש ימים ספורים לאחר שידור התוכנית (מאז מחליף אותו מאט הרטלי)
 • כיום יש ארבעה ספונסרים ראשיים לתכנית: Ting (שהיא מפעילת סלולאר בארה"ב), חברת המחשבים System 76, חברת DigitalOcean (עוסקת בהשכרת שרתים וירטואלים) ו- GoDaddy (שעוסקת באירוח אתרים ושרתים). מעבר לכך לכריס קשרי זיקה (Affiliate) עם חברות כגון eBay, Amazon ועוד (במידה ואתם מבצעים רכישה דרך קישורים באתר הם מקבלים אחוזים מהמכירה)
 • לקראת המעבר לאולפנים החדשים כריס ביקש את עזרת הקהילה במימון המעבר: הוא פרסם קמפיין למכירת חולצות עם לוגו של התכנית. כדי שהקמפיין יצליח הוא הציב יעד מכירה של 754 חולצות. בפועל נמכרו 1218 חולצות (שיצרו לו הכנסה של כ- 10,0000 דולר). את הקמפיין הוא ערך בחברת TeeSpring שזה תחום העיסוק שלה: לתת אפשרות לציבור לפרסם קמפיינים: כל משתמש יכול לעצב חולצה, להגדיר יעד מכירה ומחיר שעל פיו יגזר הרווח שלו. במידה ויעד המכירות מצליח הם מנהלים את כל הנושא העסקי: גביה, הדפסת החולצות ומשלוח. הקמפיין של כריס אכן הצליח וזה מצביע על גודל הקהילה שמאזינה לתכנית
 • התכנית משוחררת בכל יום שני ומוצעת בפורמטים שונים למגוון רחב של מכשירים

מבחינת החסרונות של התכנית הייתי אומר שהיא נוטה לעיתים לברברת יתר. כריס אוהב לדבר (והרבה…), ולדעתי קורה, לא אחת, שהוא נסחף. מעבר לכך מוקצה זמן רב לפרסומות (במצטבר אולי כ- 15 דקות), אך מדובר בפרנסה כך שהמינון והכמות מובנים (אם תאזינו לפרסומת של Ting תתפקעו מצחוק: תעריפי התקשורת בארה"ב מאוד גבוהים ו-"העסקה" שהם מציעים מאוד יקרה ביחס לעלויות בארץ)

אסיים בקישור לעימות המדובר בין בריאן לונדוק לרימארד סטולמן (הראיון מתחיל אחרי 10:10 דקות ונמשך כשעה):

הערה:
התכנית משודרת באנגלית ומן הסתם לא תתאים לחלק מקוראי הבלוג (אך מה לעשות: ללא ידיעה טובה מאוד בשפה קשה להצליח בתחום).

2 Replies to “מקורות למידה ברשת: Linux Action Show (חלק ראשון)”

 1. מספר הערות:
  Jupiter Broadcasting
  ולא
  Juniper Broadcasting
  את הקישור כתבת נכון.

  הפרישה של בריאן לאנדוק הייתה כשלושה חודשים אחרי הפרק עם סטולמן, ואני לא מבין למה אתה קושר ביניהם. בכל מקרה, למי שמתכוון לשמוע את הפרק עם סטולמן מומלץ לשמוע גם את הפרק שהיה שבוע אחריו שבו הם גם מגיבים להתקפות שהם חטפו בעקבות העימות עם סטולמן.
  אני צופה קבוע מספר שנים. אפשר גם להוריד את התוכנית כאודיו.

  אני מצטרף להמלצה.

 2. אורי, תודה (תיקנתי את השם)
  לגבי בריאן: הוא אכן פרש מס' תכניות אחרי הראיון, אבל הבנתי מרמזים שונים של כריס שזה קשור לנושא. בתכנית לסיכום השנה (בה הם מציגים את התחזית שלהם לשנה הבאה וגם בודקים כיצד הצליחו התחזיות שלהם לשנה הנוכחית, תכנית שבה בריאן אמור היה להשתתף), כריס מסר שבריאן מסרב בתוקף להשתתף בתכנית ושהוא לא מצליח לשכנע אותו להופיע אפילו באופן חד פעמי בתכנית החגיגית הזאת. שוב, לא דיברו על זה מפורשות, הבנתי זאת מרמזים שונים של כריס .

  לגבי ההמלצה שלך לגבי פרק התגובה שלהם (פרק 201). גם אני מצטרף להמלצה (שם ניתן להבחין עד כמה בריאן פגוע מסטולמן, למרות שמנסה להסתיר זאת).

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *