פיירפוקס ולינוקס

פיירפוקס ("שועל האש") היה הדפדפן האהוב עלי במשך שנים. תמיד העדפתי אותו על פני כל דפדפן אחר (כרום, כרומיום, אופרה, מידורי ועוד…). לפיירפוקס תמיד היתה בעיה בלינוקס: קרן מוזילה השקיע בו פחות משאבים והוא תמיד עבד פחות מהר/חלק מאשר בסביבת חלונות. בשנה האחרונה נוצרה בעיה חדשה והיא הסרת התמיכה של אדובי בפלאש עדכני ללינוקס (נכון לזמן כתיבת המאמר, הגרסה האחרונה של פלאש לפיירפוקס היא 11.2.202.350, כשהגרסה העדכנית היא 13.0.0.182). גוגל החליטה לא להזניח את משתמשי לינוקס ודאגה לפתח API בשם PPAPP שיאפשר להשתמש בפלאש עדכני במוצר שלה. לצערי מוזילה העדיפה לא להתאמץ ולפתח API דומה.

אני יודע שפלאש היא טכנולוגיה גרועה, שזוללת משאבי CPU רבים, אך לצערי אתרים רבים עדיין עושים בה שימוש, ומבחינתי תמיכה בטכנולוגיה הזאת עדיין חיונית. בכל פעם שאני גולש עם פיירפוקס ל- Ynet, אני מקבל אזהרה שאני משתמש בגרסת פלאש ישנה ושעלי לשדרג את התוסף. הבעיה היא שאין שום דרך לשדרג את התוסף. אני מאמין שיגיע היום וכבר לא ניתן יהיה להשתמש בתוסף הישן. מעבר לכך מוזילה החליטה עד עוד החלטה הזויה: שילוב פרסומות בדפדפן. בסה"כ קרן מוזילה די רווחית כך שאני לא מבין מדוע צריך "לזהם" את הדפדפן בפרסומות. הזלזול של מוזילה כלפי משתמשי לינוקס (לאורך שנים) גרם לי לנטוש את פיירפוקס ולהשתמש בכרומיום. אני מקווה שיגיע היום וכל האתרים יעברו להשתמש ב- HTML5, ואז אולי אוכל לחזור לדפדפן שפעם כה אהבתי (אם כי לא בטוח שזה יקרה בגלל היחס המזלזל של מוזילה).

More-Ads-in-Firefox

11 Replies to “פיירפוקס ולינוקס”

 1. קרן מוזילה החליטה להשקיע במשתמשיה ולפתח תחליף לתוסף הקינייני ומלא החורים של אדובי (כן, גם זה שאתה יכול להתקין דרך גוגל הוא גרסה מיושנת של התוסף. אדובי היא שהחליטה להפסיק להשקיע במשתמשי לינוקס).

  קרן/חברת מוזילה משקיעה בפיתוח מימוש פלאש בג'אווסקריפט. למימוש הזה קוראים שאמווי (משמעות השם: לגרסה הראשונית שלו קראו גורדון).

  הגרסאות הליליות של מוזילה כבר כוללות מתיכה מובנית (אם כי לא מופעלת אוטומטית) בשאמווי. ר' https://wiki.mozilla.org/Shumway

  דרך אגב, הגרסאות הנוכחיות של פיירפוקס כבר כוללות מימוש בג'אווסקריפט לתוסף פופולרי (לשעבר) אחר מבית אדובי: אקרובט.

  אז כל הכבוד למוזילה שדואגת לכך שמשתמשי לינוקס יהיו כמה שפחות מיוחדים.

 2. אני ממזמן כבר לא משתמש ב – Flash ליוטיוב אני משתמש ב – mpv,
  ובשאר האתרים יש לי פרופיל firefox נוסף במיוחד לזה

  הפלאש ב – Firefox גרוע עברית הפוכה קורס מדי פעם ואני מעריך שגם מלא חורי
  אבטחה.
  בקשר לפירפוקס אני מקווה שהפרסומות לא יציקו למשתמשים.
  אני לא תומך בזה אבל מוזילה צריכים להרוויח משהו

 3. צפריר: תודה, לא ידעתי/שמעתי על שאמווי… ממתין להתפתחויות נוספות בנושא
  levi0x0‏: מוזילה די רווחית. לא חושב שפרסומות יוסיפו רווחים משמעותיים (המשתמשים ילמדו איך להסיר זאת). מעניין אותי למשל אם אובונטו מרוויחה מפרסום בשולחן העבודה (שילוב אמזון ב- Dash). לי נראה שאחד הדברים הראשונים שהמשתמשים עושים זה לבטל את הדבר ההזוי הזה .

 4. נכון, מוזילה יחסית יציבה מבחינת הכנסות וקצב גדילה, אבל צריך לזכור כי הסתמכות על מקור הכנסה בודד מסוכנת, במיוחד כשאותו מקור הכנסה הוא גם המתחרה למוצרים שאתה מפתח. קח לדוגמה את חברת "בבילון". בעבר חברה רווחית עם מוצר מצליח, אבל בחירות שגויות לדעתי יצרו אפיק הכנסות משמעותי שמתבסס על פגיעה במשתמשים וקבלת רווחים מגוגל. כאשר גוגל החליטו לסגור את הברז, הם כמעט מצאו את עצמם בפשיטת רגל.

  מוזילה מקבלים כיום נתח משמעותי מההכנסות מחיפושים שמתבצעים במנועי חיפוש שותפים דוגמת גוגל ובינג. כאשר אתה מתקין את הדפדפן אתה מקבל סט בררת מחדל של סימניות (שמובילות ל־mozilla.org). דפדפנים אחרים כגון נטסקייפ מאז ומתמיד היו כוללים סימניות שמובילות לאתרי צד שלישי. הרעיון של שילוב אתרים אחרים בדף הלשונית החדשה נועד לנצל שטח שאינו בשימוש בהתקנות נקיות. לא מועבר כל מידע לאותם שותפים, והאתרים הללו ייעלמו כאשר יהיה לדפדפן דפים אחרים למקם באותן המשבצות.

 5. אתה לא צריך להתחרט על שום דבר. יש משמעות רבה למה שכתבת, ואני מבין את החשש שלך שמשותף לרבים אחרים לגבי המסחור שעובר פיירפוקס, לטוב ולרע.

  לגבי פלאש ולינוקס, או ליתר דיוק פלאש ופיירפוקס הסיפור פה די מעניין, ואני רוצה להוסיף על מה שכתב צפריר לפני.

  מאז ומתמיד אדובי די קיפחו את משתמשי לינוקס. למעשה הייתה תקופה די ארוכה שלא היה ניתן כלל לגשת לאתר יוטיוב בלינוקס כי אדובי לא הוציאו עדכונים סדירים לפלאש ואתר יוטיוב חייב שימוש בגרסאות מתקדמות יותר של פלאש מאלו שהיו זמינות לנו. שלא לדבר על בעיות העברית בפלאש שלמעשה נפתרו לפני מספר גרסאות אבל התיקונים הללו לא הגיעו מעולם ללינוקס.

  תוספים חיצוניים מתבססים על מספר טכנולוגיות. אחת מהן בוודאי מוכרת לך בתור ActiveX, ולכן התוספים החיצוניים של דפדפן אינטרנט אקספלורר שונים מאלו שקיימים לדפדפנים אחרים גם בסביבת ווינדוס. פיירפוקס ודפדפנים אחרים משתמשים ב־API בשם NPAPI שבמקור פותח עבור דפדפן נטסקייפ, ובזכות פתיחת הקוד על־ידי מיזם מוזילה הגיע בסופו של דבר גם אל פיירפוקס ודפדפנים אחרים. ה־API הזה פותח לפני כשני עשורים, ומבחינה ארכיטקטונית לא יעיל במיוחד בדפדפנים מודרניים.

  הגישה של מוזילה היא לקדם טכנולוגיות רשת פתוחות דוגמת HTML5 ולזנוח לחלוטין את התוספים החיצוניים. עד כה שולב בדפדפן מימוש של קורא PDF בסיסי בשם pdf.js שכפי שניתן להבין משמו מתבסס על טכנולוגיות פתוחות ומפותח בקוד פתוח. הקורא הזה התחיל את דרכו כניסוי כלים, המשיך כהרחבה לפיירפוקס, וכיום מוטמע בגרסאות האחרונות של דפדפן פיירפוקס כמו גם בדפדפנים אחרים כמו למשל כרומיום.

  וכאן נכנסת חברת גוגל לתמונה. גוגל היא חברה ענקית בהשוואה למוזילה, ונראה שהיא שולחת ידיים לכל הכיוונים במקום למצוא את הכיוון שנראה אידילי לקברניטיה והתקדמות בו. גוגל תורמת הרבה לפיתוח טכנולוגיות רשת פתוחות דוגמת HTML5, ובמקביל גם מקדמת טכנולוגיות אחרות שלמעשה פוגמות במאמציה לקדם את הטכנולוגיות האחרות. למשל Native Client הוא מימוש של סביבת ריצה וירטואלית בדומה ל־JVM שזמינה כיום בעיקר בדפדפן כרום ובמחשבי כרומבוק. הפלטפורמה הזו מאפשרת אמנם להריץ יישומים קרובים לטבעיים בדפדפן, אבל עצם כך שהיא לא וובית היא גורמת לכך שלא תוכל לעשות בה כרצונך בניגוד ל־HTML, כמו למשל לקבוע שאתרים ישתמשו בצבעים ובגופנים המועדפים עליך או למשל לחסום תוכן לא רצוי באתרים.

  טכנולוגיה אחרת שגוגל מפתחים היא Pepper API (בקיצור PAPI) שהיא התשתית המאפשרת להריץ תוספים חיצוניים דוגמת NaCLI ואחרים. טכנולוגיה זו הוכתרה על־ידי יוצריה כיורשת ל־NPAPI, ועד כמה שידוע לי כרום/כרומיום הסירו את התמיכה שלהם ב־NPAPI. טכנולוגיה זו עשויה לשפר את התשתית הארכיטקטונית הלקויה של NPAPI, ולזמן מסוים היה נראה שהיא תגיע גם לפיירפוקס, אלא שהיא מפותחת על־ידי מפתחי גוגל כרום שמקפידים למדר את שאר העולם מהפיתוחים שלהם ולא להיות סבלניים מספיק לדרישות ולבקשות של מפתחים מבחוץ, ולכן מוזילה החליטו לזנוח את מאמצי ההתאמה של PAPI לפיירפוקס.

  אדובי וגוגל הולכים ביחד באש ובמים, וגוגל עובדים בצמוד לאנשי אדובי כדי לבצע את ההתאמות של מוצרי אדובי לדפדפן כרום. בכרום קיים קורא PDF, אבל בניגוד לכרומיום – הוא מפותח על־ידי אדובי. גם קורא ה־PDF של אדובי מגיע מוטמע בכרום – בשני המקרים מדובר על רכיבי קוד קניניים שאדובי לא ממהרים לפתוח, וגוגל, בניגוד למוזילה, לא מתאמצים כלל לדאוג לכך שהדפדפן שלהם יתבסס כולו על רכיבים חופשיים. כיום ידוע לנו על בעיות פרטיות ואבטחה רבות הקשורות לפלאש, כמו למשל ever cookies – עוגיות "עמידות" שנטענות במחשב המשתמש דרך פלאש ולדפדפן אין דרך לשלוט עליהן או להגדיר להן תאריך פקיעת תוקף ובעיות דומות. מוזילה לא מעוניינים להפיץ את פלאש יחד עם פיירפוקס, ולכן אם לא יהיה שינוי בעמדה זו אנחנו אכן לא נזכה לראות גרסאות חדשות של פלאש בפיירפוקס ובלינוקס בכלל.

  האם זה צריך להדאיג אותנו? אני כלל לא בטוח. כיום אנחנו רואים מגמה של הפסקת שימוש בפלאש, הרבה בזכות ההצלחה המרובה של אדובי בהכנסת התמיכה בפלאש אל טלפונים חכמים, ולמעשה גם הגישה של אדובי עצמם שמרגישים שהאדמה רועדת מתחת רגליהם ומתחילים לפזול לעבר מעבר לשימוש ב־HTML5 במקום בנגן הקנייני שלהם.

 6. רמי, לא ידוע על החלטה של גוגל להימנע מחידוש החוזה מול מוזילה באחת הפעמים הקרובות שהוא יסתיים, אבל אני בטוח שתסכים איתי שזה לא חכם לשים את כל הביצים בסל אחד.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *