Debian Package Tracking System

אני כבר כמה חודשים עובד בנייד עם Debian Etch. בכלל דביאן מאוד מרשימים אותי בסדר שלהם. כל עץ "יושב" על עשרות CD אך החבילות הקיימות בכל CD נבחרות עפ"י הפופולריות שלהם. כלומר כדי להתקין את Debian עם סביבה Gnome מספיק רק הדיסק הראשון. אך אם מעוניינים ב- KDE או XFCE אנשי דביאן כבר דאגו לייצר דיסק התקנה מיוחד לכל אחד מהם.
סיפרתי לכם על סדר, אז הנה דוגמה מוחשית למה אני מתכוון: באתר Debian Package Tracking System תוכלו להתעדכן בביקורת האיכות של כל חבילה וחבילה. לפני מספר ימים ניסיתי להתקין את zinf (נגן מדיה חמוד) ב- Ubuntu Feitsy (האובונטו היחיד שעוד נשאר לי). ההתקנה הסתיימה בהצלחה אך נסיון הרצה שלה הניב שגיאות שונות ומשונות. ניסיתי להתקין ב- Etch אך החבילה לא נמצאה במאגרים. אז איך יודעים מה מצב החבילה? גולשים לאתר Debian Package Tracking System, מחפשים את החבילה zinf ומקבלים את התוצאה הבאה:

zinf.png

מה ניתן ללמוד על החבילה?

 • שם המתחזק שלה (Andreas Rottmann)
 • כמות הבאגים שיש לחבילה: 31 כש- 1 מוגדר קריטי (ניתן כמובן לעיין בכל אותם באגים פתוחים).
 • באיזה עצים היא נמצאת: באף עץ – רק בהפצה הקודמת – Sarge
 • פעילות על החבילה: החבילה הוצאה מהעץ הלא יציב ב- 22.7.2007

ועוד… כשמעיינים בחומר הרב שנמצא על zinf מבינים בדיוק למה החבילה הוצאה מהעץ הלא יציב… הסדר הזה שיש בדביאן מקסים אותי. אין פלא שנשאר לי רק מחשב אחד שלא העברתי לדביאן. אני משאיר אותו עם אובונטו רק כדי ללמוד על מגמות חדשות בעולם הלינוקס. לאחרונה החלפתי את מע' ההפעלה של מחשב האינטרנט בעבודה (P3 256MB Ram) עליו היה מותקן אובונטו ב- Debian Etch עם הסביבה XFCE והכל "מתקתק" כמו שעון. (-:
[ratings]

18 Replies to “Debian Package Tracking System”

 1. המאמר פורסם בלינמגזין ואני מצטט מספר תגובות מהאתר:

  אורח: רעיון חכם, חבל שדביאן כ"כ בלתי מתפשרים במה שנכנס להפצה.
  בועז: זה לא היה "דביאן" אם הם היו מתפשרים. זה היה "מנדריבה"? 😉

  אורח:לדביאן ישום ותיק בשם apt-lisbug המתריע מראש על כל חבילה שיש בה באג, ומה מידת חומרתו. לפרטים הוא מפנה אל האתר שצוין ברשימה. ניתן להתקין אותו במידה שווה באובונטו ובדביאן כך שמבחינה זו אין הבדל בין ההפצות, למרות שהרשימה טוענת בשגגה שיש. אבל מעבר לכך, ההבדל העיקרי ביניהם הוא קהל היעד: דביאן מיועדת לגיקים, אובונטו לשאינם-יודעים-לשאול. כך שהשימוש בדביאן הוא בעיקר הצהרה: אני גיק! יחי אני!

  אורח: הרי אובונטו==דביאן לא יציב. לאובונטו יש את הכלים (כי הם קיימים בדביאן) אך אנשי אובונטו לא בודקים מה נכנס למאגרים שלהם. מבחינתם גם חבילות שבורות יכולות להיכנס למאגרים. בפוסט רואים שבאובונטו אין אבטחת איכות טובה (ראה מקרה zinf) בעוד שבדביאן יש הקפדה גדולה יותר על איכות החבילות.

  אורח: יכול היה באותה מידה להתקין אובונטו LTS או כל מוצר ארכיאולוגי דומה. אולי סוזה 9.1? גם היא מתוחזקת ונקיה כיום מבאגים…

  אורח:
  "כך שהשימוש בדביאן הוא בעיקר הצהרה: אני גיק! יחי אני!"

  What did you take before you wrote this sentence?

  I used Debian since around 1995 and it has nothing to do with being a geek but simply because they do the right thing(TM) in terms of package management, system stability and completeness of their package repository.

  It doesn't come off-handedly, it is a result of a conscience effort to create a constitution and defining ways of doing things (e.g. the various policies) that lay ground for a working process to come out with these results. Many newbies think that this is redundant bureaucracy that stands on the way of creativity but after a while of using the results you should learn to appreciate what they have achieved.

  Even now that RedHat and the other RPM-based distributions seems to have cought up with the inter-package dependency trick that Debian had from day 0, they still haven't figured out how to maintain an archive of packages where each package knows exactly which other package is required and to make sure that the dependent package is indeed available were it's expected.
  In a way this also stands out in contrast to Ubuntu – where others in this thread talk about instability problems.

  I've just read an article somewhere about "The New RPM Hell" by that gal who writes for IBM DeveloperWorks which I can't find right now, but here is something which talks about this too: http://tinyurl.com/32m739

  Another stark example (IMHO) of The Debian Way(TM) is the way they approached the new installer – it took them ages to finish it but when it came out it was done RIGHT, works just the same across all supported platforms and has sound foundations for future expansion.

  So no – I don't use Debian just to declare that I'm a geek, that's a stupid reason to do anything and I don't have to impress anyone with such declarations, I use it because it avoids tons of problems that many other distributions have and has a huge, well integrated, package repository.

  אורח:
  בדביאן התברר שיש חבילה עם באגיים קריטיים ואין לה מתחזק. מה עשו? הוציאו אותה מהמאגר? סימנו אותה בתמרור אזהרה? לא. נתנו להמונים שישברו את הראש. שידפקו תחילה את המערכת, שיחפשו באינטרנט, וכשיגלו לבסוף את האמת על החבילה הנ"ל – גם יפצחו בשיר הלל על הפצתם האהובה. (הפסיכולוגים הסבירו את מכתבי האהבה של א' לקצב כ"סינדרום השבוי המתאהב בשובהו"). ובעניין הטענות נגד אובונטו: באובנטו מסומנות החבילות בכאלו המתוחזקות על ידי ההפצה, וככאלו שאינן, ונלקחות ממאגר דביאן על כרעיהן ועל פירשן. רק התקנה של apt-listbug יכולה להציל מתקלה כאן. אבל – בפעם האחרונה שבדקתי אותו – גם בו היה באג.
  מספיק כבר עם העיוורון הקולקטיבי והעדר כל יכולת של ביקורת בונה.

  קישור למאמר בלינמגזין: http://linmagazine.co.il/node/view/46123

 2. מוזר… כנראה שצריך לחכות עד שהדף יטען (ואז גם הפלאג יטען). אני ניסיתי במספר מחשבים (עם מע' הפעלה שונות) ולא נתקלתי בבעיה.
  בכל מקרה דבר אחד מעודד: קיבלתי מייל שעדכן אותי על התגובה שלך (בזכות התוסף החדש שסיקרה חנית כהן).

 3. תודה על הדיווח, יש לי מחשב אחד דומה לזה שתיארת ומהנסיון שלי אובונטו קצת כבדה עליו (עובד אבל לאט) אז אולי גם אני אנסה את דביאן עם XFCE. דרך אגב לטעמי XFCE היא סביבת עבודה נוחה מאד ונעימה.

 4. xfce עושה עבודה מאוד יפה על המחשב החלש הזה. ערכת today מאוד מרשימה. בכל אופן מעבר ל- xfce חשוב לבחור בתוכנות לא כבדות (xterm, נגן מהיר ועוד…).

 5. הבעיה שאין תחליפים טובים לכמה תוכנות כבדות מאד – למשל firefox ו-OpenOffice. אמנם אני מחבב את הדפדפן Epiphany אבל למי שרגיל לשועל קשה להסתפק בזה לאורך זמן, ויש את AbiWord שנדמה לי שהתמיכה שלו בעברית עדיין לא מלאה ושלא עושה כמה דברים הכרחיים מבחינתי (כמו נוסחאות מתמטיות).

 6. כשאין ברירה אז אין ברירה … במצבים כאלה כדאי להשתמש בתוסף alltray וכך זמן הטעינה של התוכנות הכבדות הללו יהיה מהיר מאוד.

 7. מס' הערות לגבי מחשבים ישנים.

  אני עובד עם נייד P3 750MHz ו־256MB של זכרון. אני עובד עם Gnome ו־KDE. אני חייב לציין ש־KDE עובד מצויין על מחשבים ישנים… למה? אפשרות הקינפוג.

  בכניסה ראשונה ל-KDE שואלים אותך על כמות האפקטים שאתה רוצה להפעיל. ותאמין לי ש־KDE הופך להרבה יותר קל מ־Gnome — זה בדוק.

  בנוסף, ל־KDE יש מספר תכונות מאוד חביבות בהגדרות. למשל אפשר לדרוש מ־Konqueror להשתמש במעט זכרון. גם kpdf שאני עובד איתי אפילו ב־Gnome הוא יכול להיות הרבה יותר קל מ־evince אם אתה מגדיר שימוש מינימלי בזכרון. בגדול, היישום הכבד ביותר לשימוש יומיומי הוא OpenOffice. ופה אין חוכמות. לא שהיא כבדה במיוחד, פשוט היא משתמשת בכמויות עצומות של זכרון ומאיטה את המחש. הפתרון alltray הוא רק אשליה — הוא פשוט מחזיק את היישום כל הזמן בזכרון ומבזבז משאבים.

  בגלל שאני משתמש לרוב ב־LaTeX אז מבחינתי אין צורך בשימוש רחב ה־OpenOffice. ואם כן צריכים אותו, פשוט עובדים *רק* איתו. אז אחרי שהוא עולה, אין שום בעיה לעבוד איתו.

  אכן, חסר מעבד תמלילים קליל שתומך טוב בעברית. עם AbiWord אפשר להסתדר אם אתה לומד את הבאגים שלו מתרגל לשגעונותיו. ויש לו תמיכה מעולה מנוסחאות. ראיתי תוסף שמאפשר עבודה עם נוסחאות בצורת LaTeX.

  אילן, מצטער שגלשתי מנושא הפוסט. לגבי Debian… כמה מחשבים שלך כבר עברו ל־Debian?

 8. סתם בשביל דוגמה. על הנייד שלי xfce משתמשת בכ-160MB, גנום משתמש ב-170MB ו-KDE רק 145. אני מודע לכך שכיילתי קצת (ממש קצת) את KDE אבל עדיין…

 9. ארתיום שלום
  ההערות שלך תמיד מפתיעות ומלמדות אותי דברים חדשים. תודה (-:
  בכל מקרה: לא צריך להסתכל רק על הזיכרון. xfce מגיעה בברירת המחדל עם תוכנות קלילות מאוד (thunar שהוא קליל יותר מ- epiphany ועוד ועוד…) ולכן התוכנות נטענות במהירות. כמובן שאתה יכול להתקין ולהשתמש באותן התוכנות ב- kde ולקבל את אותו האפקט, אבל אז זה לא יהיה כ"כ kde (ניתן באופן תאורטי להשאיר רק את מנהל החלונות של kde, לסרס אותו קצת ולהשתמש בכל התוכנות של xfce). בכל מקרה: זה מה שאני אוהב בלינוקס: הגמישות שלה מאפשרת לך להתקין אותה כמעט בכל צורה שתבחר.
  לגבי השאלה שלך:י
  שני מחשבים עברו לדביאן: המחשב הנייד שמריץ את etch בסביבת gnome והמחשב (אינטרנט) בעבודה שעבר ל- etch בסביבת xfce. נשאר לי אובונטו במחשב בראשי בבית. עלי להתוודות ולומר שאני כל הזמן נלחם עם עצמי לא לפרמט אותו ולהתקין דביאן, וכנראה שבקרוב אשבר. דרך אגב: המחשב p2 עליו הרצתי את האתר תקופה ארוכה כבר לא מריץ כלום. הוא נח על משכבו בשלום במזבלת חיריה (-:

 10. אילן, הכוונה היא ש-KDE לא נשאר מסורס עד מנהל חלונות אלא KDE מלא.

  כלומר אני עובד עם KDE על כל תכונותיו אבל עדיין צריכת הזכרון של המחשב יחסית נמוכה…

 11. ארתיום שלום:
  אני לא כ"כ מסכים איתך… לא צריך להסתכל רק על: "כמה זכרון פנוי נשאר במחשב". צריך להסתכל על: "כמה זמן לוקח לתוכנה להיטען". אני די בטוח שכל תוכנה של xfce זריזה יותר מהמקבילה שלה ב-kde
  mouspad זריזה יותר מ- kedit
  Xfburn זריזה יותר מ- k3b
  Xfmedia – זריזה יותר מ- kaffeine
  ועוד…
  ברור שהתוכנות הנ"ל פחות משוכללות, אך זאת בדיוק הייתה הכוונה שפיתחו אותם: זריזות ע"ח תכונות.

 12. ארתיום, תודה על המידע המועיל. לא ידעתי של-Abiword יש תמיכה ב-LaTex. בפעם האחרונה ניסיתי את התוכנה הזו לפני כשנה, אולי עכשיו אני אתן לה נסיון נוסף. האמת שזו תוכנה נחמדה, ואני חושב שאם יהיה צוות שישב עליה וישמיש אותה עבור המשתמש העברי היא יכולה לכבוש נתח שוק קטן.

  לגבי kde, אני הפסקתי להשתמש בו אחרי שגיליתי שאני משחק כל היום באינסוף האופציות שיש במקום לעבוד. אני יודע שזה טיפשי, אבל ככה אני 🙁

 13. מעניין שאתה מדבר על ה"סדר" בדביאן ומשווה לאובונטו, כשדווקא אובונטו מאוד מוצלחת בניהול חבילות שלהם – לדוגמה, הנה הדף של Zinf ב-packages.ubuntu.com שמקשר לעמוד הבאגים של Zinf ב-launchpad שהוא כלי ניהול תהליכי תוכנה מדהים ויותר טוב מאשר מה שיש לכל הפצת לינוקס אחרת כיום.

 14. ארתיום
  Xfce צורך אצלי כ-50 מגה אחרי מספר תוספות וללא התאמות מיוחדות ולכן אחת מהבאות תהא סבירה –
  1. משהו במערכת שלך לא תקין (אולי באג באחת החבילות שגורם לצריכת זכרון חריגה)
  2. שכחת לפרט לגבי רכיבים נוספים רבים מאוד שמופעלים בסביבת העבודה הזו

 15. DoK,

  אני מסכים שלא בדקתי את XFCE לעומק. היא רצה עם הרבה רכיבים כולל thunar ושולחן עבודה מלא. ייתכן שמשהו השתבש שם.

  כשאגיע הבית אבדוק בצורה מסודרת על משתמש חדש.

  המטרה של התגובה שלי הייתה, שהיום KDE עובד מצויין על חומרה עם 256MB של זכרון ועל מעבדים עוד יותר ישנים. לא תמיד XFCE הוא *חובה* עבור מחשבים ישנים. לי אישית חסרים הרבה פיצ'רים שיש ל-KDE או ל-Gnome. מצד שני, לא תמיד צריך לפסול שולחן עבודה רגיל ככבד…

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *