10 דברים שאני לא אוהב בלינוקס

napox זרק את הכפפה ואני מקיים את מה שהבטחתי לו:
כנראה שאין מערכת הפעלה מושלמת… צריך להבין: לינוקס=הקרנל שמפתח לינוס, ולא (כפי שאנשים נוטים לבלבל) התוכנות החופשיות שמגיעות עם ההפצה, ולכן קשה מאוד למצוא 10 דברים שאני לא אוהב בקרנל.
ניתן לומר שכרגע הדבר היחיד שאני לא אוהב בקרנל הוא המורכבות בקמפול קרנל חדש (משימה שעשיתי די הרבה – בעיקר בג'נטו). אבל אני צריך למצוא בכל זאת 10 דברים שאני לא אוהב בלינוקס, ולכן אכתוב על התכנות החופשיות שמגיעות עם כל הפצת לינוקס:

 1. מורכבות בקימפול קרנל (כפי שהסברתי).
 2. wine לא בשל מספיק, ולכן יש קושי בהגירה מסביבת חלונות לסביבת לינוקס (במיוחד למי שמתעקש להריץ את התוכנות החלונאיות בלינוקס).
 3. cedega (מתבסס על wine) לא בשל מספיק, ולכן יש קושי בהרצת משחקים מבוססי חלונות.
 4. תצוגת הגופנים קצת פחות איכותית בהשוואה לחלונות (ואני מתייחס לאותו הגופן, נניח אריאל).
 5. פיזור משאבי אנוש. כוח האדם מתפזר בין יותר מידי הפצות, תוכנות (לעיתים כפולות) ועוד… אם ניתן היה לרכז את כוח האדם (לפחות חלקו) במספר פרויקטים מסוים, אז איכות אותן תוכנות הייתה משתפרת. אבל זאת מהות התוכנה החופשית: הקוד פתוח וכל אחד בוחר את דרכו.
 6. חברות התוכנה משקיעות פחות בתוכנות שמיועדות ללינוקס: פיירפוקס לחלונות טוב יותר מפיירפוקס ללינוקס, כנ"ל ההתייחסות של skype ועוד…
 7. יכולת העריכה של מדיה זורמת (סרטים) ממש ירודה לעומת שפע האפשרויות שיש בחלונות.
 8. תמיכה לא מספקת בציוד היקפי (פאלם, פוקט, סורקים למינהם ועוד…). כאן בבירור האשמה ביצרני החומרה ולא בלינוקס.
 9. אין תמיכה של רוב ההפצות בחבילות universe, אלא רק בעדכוני אבטחה: נניח שבחרת בהפצה מסוימת. אם בחבילה מסוימת יהיה באג רוב הסיכויים שהוא לא יתוקן (אם הבאג הוא קריטי סביר להניח שהתיקון שלו יכנס למאגרי דביאן, אך אין סיכוי שהוא יתוקן באובונטו).
 10. התוכנות החופשיות לא תמיד באותה האיכות לעומת מקביליהן החלונאיות (אופן אופיס<->אופיס, photoshop<->gimp ועוד…).

כפי שרשמתי בפתיח: רוב הדברים לא קשורים ללינוקס (כלומר לקרנל) אלא לתוכנות החופשיות. אז למה אני בכל זאת מעדיף את לינוקס? כי יש 10 דברים לפחות שאני אוהב בלינוקס.

9 Replies to “10 דברים שאני לא אוהב בלינוקס”

 1. מה מורכב בקימפול קרנל?
  הדבר היחידי שאני יכולה לחשוב עליו זה שצריך להבין מה כל דבר ב menuconfig אומר, ולפי זה לבחור אם אתה צריך אותו או לא.

 2. לא אני לא מוצא מגבלות… פשוט חשבתי על מנת להגיד זה קשה או קל צריך להשוות את זה לקרנלים אחרי…

  איזה עוד קרנל פתוח יש לך? BSD, Hurd, ReactOS?

  ניסית לקמפל אותם על מנת להשוות?

 3. לא, לא ניסיתי לקמפל אותם. בכל מקרה אתה צודק שקשה/קל זה דבר יחסי, אבל אם זה הוויכוח היחידי שיש לנו על לינוקס אז מצב הקרנל טוב (למרות שאני רחוק מאוד מלהיות מומחה לקרנל).

 4. ד"א לגבי 4 אני כל-כך לא מסכים.

  ה-AntiAliasing שיש בחלונות (ClearType) גורם לכאב ראש, הסטנדרטי עושה החלקה חזקה מידי שגם גורמת כאב ראש. אני הייתי נותן המון ע"מ לקבל בחלונות את תצוגת הגופנים שיש בלינוקס — AA נורמלי… טוב אבל זו באמת שאלה של טעם.

 5. אז תפסיק לקטר על universe ותשתמש בדביאן. או שפשוט תקח בעצמך את החבילות מדביאן. אם החבילה זהה, תוכל לדווח על הבאג גם בדביאן, בתנאי שאינו קשור לחבילות או שינויים שאובונטו עושה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *